Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taires
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 lip 2009, o 13:39
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Z tego co mi wiadomo, to perukowców się nie przycina. Same ładnie się rozkrzewiają.
Można stosować cięcie zagęszczające, ale jeśli zrobisz to wiosną, to na pewno nie zakwitnie.
Kwitnie na zeszłorocznych pędach.
pozdrawiam
w Koluszkach też jest ładnie OGRÓD
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, mam kilkuletniego lilaka Meyera, który jednak bardzo mi urósł i w tym roku wypuścił mnóstwo nierozgałęzionych pędów, które psują ładny zaokrąglony pokrój krzewu.
Wiem, że lilaków się nie tnie, ale denerwują mnie te sterczące gałązki (podobne, choć dłuższe wyrastają u forsycji). Czy obcięcie takich wystających pędów będzie miało wpływ na przyszłoroczne kwitnienie?
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

KaRo pisze: Cięcie krzewów zagęszczające:

Jeśli zależy nam na mocnym zagęszczeniu jakiegoś krzewu,należy,przyciąć ten krzew radykalnie czyli ,wszystkie pędy skrócić do wysokości 30-50cm.W ciagu roku krzew wypuści liczne długie pędy.
Tę gęstwinę należy przerzedzić ,przycinając je na różnych wysokościach wg uznania .Będzie to sprzyjać wypuszczaniu pędów bocznych.Najpóźniej w trzecim roku uzyskujemy
zadawalający efekt zagęszczenia.
Kiedy ciąć tak radykalnie w celu zagęszczenia wiosną czy jesienią?? /mam posadzone wiosną tego roku Tawuły Van houta oraz Berberysy Thunberga Atrropurpurea, które chcę zagęścić/...
lidka500
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 8 sty 2008, o 14:30
Lokalizacja: Katowice

Post »

Siostra ma przepiękna magnolię, która kwitnie 2 razy do roku. Ma już sporo lat i zaczęła niestety ostatnio przeszkadzac. Gałęzie ma od płotu do domu. Te od strony płotu nie przeszkadzaja ale te od domu uniemożliwoaja chodzenie. Jak była kupowana to mówiono, że nie bedzie duzym drzewem. Ale wyrosła niestety. Fakt, ze może trochę za blisko domu została posadzona.

Jak i kiedy można ciac taką magnolię, żeby jej nie zniszczyc.
Nie mogę nigdzie znaleźc takich informacji.
Lidka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Jeśli robimy cięcie zagęszczające lub kosmetyczne - wymuszone niejako sytuacją to nie ma znaczenia czy krzew- drzewo będzie nam kwitło w następnym roku obficie,mniej lub wcale.
Oczywiście można dopasować ten zabieg by zachować choć trochę pąków kwiatowych ale nie stawiamy przecież na to lecz na efekt jaki planujemy.

Cięcia te należy wykonać pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną ale w dni bezmroźne.
Miejsca ciecia grubszych gałęzi zabezpieczyć gotowym preparatem lub farbą emulsyjną zmieszaną ze środkiem grzybobójczym.

:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Mam pytanie o ogniki. Piszecie, że się ich nie tnie. Ja natomiast znalazłam informacje, że bardzo dobrze znoszą cięcie i ładnie się po nim zagęszczają. A nawet, że nadają się na żywopot. Próbował ktoś ciąć ogniki? Będę wdzięczna za praktyczne porady, bo być może wszystko to prawda, ale np. nie w naszym klimacie :?
Agata
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Ogniki możesz ciąć jak chcesz i kiedy chcesz ale nie będziesz miała pięknych kolorowych owoców jesienią.
Jeśli masz na myśli ciecia sanitarne czy dla zachowania pokroju to dla ognika niewielki kłopot i na pewno nie pozbawisz go wszystkich owoców.
Jeśli mogę ci coś doradzić to tnij po kwitnieniu wtedy zobaczysz gdzie jesienią będą owoce i zdecydujesz czy mimo to potrzebujesz wyciąć jakiś pęd.

Chociaż.....
Ja wiosną wbrew wszelkim zasadom przycięłam swoje wielkie ogniki na wysokość moich kolan ( a miały 2 metry ).
Kształt krzewów mi się nie podobał, właziły na sąsiednie rośliny.
Niedawno zobaczyłam ogniki cięte na kształt kolumny a mimo to miały dużo pięknych owoców.
Mam zamiar swoje też tak poprowadzić :P
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

riane pisze:Mam pytanie o ogniki. Piszecie, że się ich nie tnie.
Jeśli dobrze widzę, to na pierwszej stronie jest zdanie:
"Wśród krzewów jest też grupa takich, które są najpiękniejsze, gdy są nie cięte."
To wcale nie oznacza, że nie wolno ich ciąć, tylko że ich naturalny pokrój jest tak ładny, że żal go zmieniać cięciem :)
I do tej grupy zaliczone zostały m.inn. ogniki.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
riane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 921
Od: 24 lut 2008, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: otulina Kampinosu (mazowieckie)

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Właśnie takie kolumnowe ogniki mnie zachwyciły. Tylko wiecie jak to jest ze zdjęciami z All... Mała szansa, że z naszych polskich ogrodów. Dlatego ciekawa byłam czy ktoś u nas już próbował. Nie odradzacie stanowczo, więc ja mam zamiar spróbować :)
Agata
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Nie podobają mi się ogniki nie cięte, mają taką nijaką formę i sztywne badyle co rozłażą się wszędzie gdzie się ich nie chce.
A cięte ogniki szczcególnie w żywopłot pieknie wyglądają. I nie prawda że nie będą owocować. U sąsiada jest taki równo
przystrzyżony żywopłot obsypany kwietciem na wiosnę i czerwony od owoców jesienią.
Popatrzę tylko kiedy on go przycina ale na pewno tylko jeden raz w roku. Spróbuję pstryknąć mu zdjęcie byście sami ocenili.
Podejrzewam że to nie jest kwestia klimatu tylko kiedy się go tnie.
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Trzeba chyba poprosić MagdęMisię by porobiła zdjęcia albo zrobiła wywiad bo te cięte na kolumnę ogniki widziałam w drodze na jej działkę....
Były ładne, zgrabne i miały dużo owocków :D
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Dorwałam aparat i cichaczem bez pozwolenia podfotografowałam ognikowy żywopłot sąsiada.
Oto wyniki. Mam nadzieję że podsunie wam kilka dobrych pomysłów. ;:138

Obrazek

Widok ogólny

Obrazek

I z bliska

Obrazek
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Re: Cięcie krzewów ozdobnych-kiedy - jakie?

Post »

Wiesia -żywopłot Twojego sąsiada jest naprawdę piękny :shock: Chyba muszę pomyśleć o cięciu swoich ogników ;:7 Moje rosną sobie samopas , jakoś zawsze bałam się je potraktować sekatorem ,żeby im nie zaszkodzić .
Na powyższych zdjęciach widać ,że moje obawy były bezpodstawne .
Wiosną sekator w dłoń :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”