Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Witam... :wit
Wreszcie dotarłam z ogrodu do parapetów w moim domu :roll:
Późną jesienią wracam do moich parapetowców, których i tak mam niemało, a kolekcja powiększa się w zastraszającym tempie :D
Mam kilka fiśków, ale z przewagą fisia "hippeastrowego" i "paphiopedilowego" 8-)
Na początek wrzucić chciałam kilka fotek Hippków z poprzedniego sezonu. Moje gwiazdy rycerza vel zwartnice przechodzą obecnie okres spoczynku w piwnicy mojego domu.

Hippeastrum pochodzi z Ameryki Południowej. Nazwa polska to zwartnica, niewłaściwie,aczkolwiek często zwana - amarylisem; inna nazwa tej cebuli to: Gwiazda Rycerza, Gwiazda jeźdźca..
W handlu dostępne są odmiany hybrydowe hippeastrum, natomiast amarylis jest rzadkością.. Po czym poznajemy hippeastrum? Otóż łodyga hippeastrum jest pusta, a amarylisu pełna..
Cebule sadzimy do doniczek, które są niewiele większe od niej. Na dno doniczki wysypujemy grubą warstwą keramzytu, seramisu, potłuczonych doniczek ceramicznych (co kto ma), a następnie umieszczamy cebulę w ziemi uniwersalnej z dodatkiem ziemi bukowej, perlitu, lub seramisu. Cebula powinna wystawać nad powierzchnię doniczki ok. 1/3. Zaschnięte korzenie usuwamy, żeby w ziemi nie gniły, i nie stały się przyczyną powstawania chorób grzybowych.
Czerwone plamy na cebuli to sygnał, że naszą cebulę opanował grzyb-tzw czerwona plamistość, która szczególnie atakuje hippeastra- więc przed posadzeniem cebulę warto wykąpać w roztworze grzybobójczym Topisnu, albo nie kąpać tylko samym koncentratem, za pomocą pędzelka posmarować cebulę, ewentualnie zapewnić jej kąpiel w Poliversum- tę ostatnią metodę polecam jako najbardziej skuteczną z dotychczas stosowanych oraz ekologiczną!!!
Na ekologiczną zasługuje również ochronna metoda czosnkowa :) Cebulę należy wysmarować zgniecionym ząbkiem czosnku, środek ten działa bardzo dobrze no i jest tani :wink: Dla leniwych polecam Bioczos!!
Zwartnicę w doniczce ustawiamy na parapecie okiennym, jeśli pod parapetem jest kaloryfer, to już połowa sukcesu. W początkowej fazie wzrostu światło i ciepło tym cebulkom jest niezbędne do dalszej wegetacji..
Początkowo podlewany raczej oszczędnie, najlepiej do podstawka. Ja przyjęłam zasadę, że podlewam cebulę raz w tygodniu, i przy wychodzeniu pąka z cebuli i przy kwitnieniu oraz przy hodowli tzw szczypioru- i to w zupełności cebulom wystarcza!!!
Po 4-6 tygodniach od posadzenia cebuli - zwartnica zakwita..
Jeśli przestawimy cebulę do chłodnego pomieszczenia ok. 18 *C, zwartnica będzie kwitła znacznie dłużej ok. 4 tygodnie. Prawidłowo wykarmiona cebula potrafi wydać nawet 3 pędy kwiatowe.
Do dokarmiania cebul używam osobiście nawozów o długotrwałym działaniu, np substral.. okres działania tego nawozu trwa do 6 miesięcy, czyli cebula ma dostarczone niezbędne składniki przez cały czas trwania wegetacji!!!
Po przekwitnięciu kwiaty usuwamy, (jeśli nie chcemy, aby zawiązały się nasiona), ale łodygę pozostawiamy, by wszystkie zgromadzone w niej zapasy wróciły z powrotem do cebuli. Trzeba poczekać, aż łodyga sama żółknie i uschnie, gdyż bierze udział w fotosyntezie. Następnie delikatnie, zaschły pęd, usuwamy spomiędzy łusek.
Zwartnica potrzebuje sporo światła. Dbamy by wytworzyła dużo liści. Im będzie ich więcej, tym cebula bardziej wzmocniona, i będzie większa szansa, że w następnym sezonie zakwitnie.
Co najmniej 6 liści gwarantuje kwitnienie w następnym sezonie.
Latem hippeastrum, bez zabezpieczenia odpowiednim środkiem p/ko szkodnikom, lepiej nie wystawiać na zewnątrz-balkon, taras, bo tam czekają na nią pobzygi i muchy narcyzowe - owady te składają jaja przy piętce hippeastrum, następnie larwa wgryza się w nią i żeruje w środku cebuli. Cebula praktycznie nadaje się do wyrzucenia :(
( Ja weranduję Hippki na zacienionym balkonie, dla bezpieczeństwa przed pobzygą, muchą wystawiam doniczki pod koniec czerwca, i podlewam przez 2 tygodnie rozcieńczonym Basudinem).
Aby zwartnica przygotowała się do ponownego kwitnienia, musi przejść okres spoczynku. Aby roślina zakwitła w następnym sezonie przez okres ok. 6 miesięcy musi "być w liściach", czyli przez 6 miesięcy roślina powinna mieć zielony pióropusz, przez hippomaniaków zwany pieszczotliwie "szczypiorem" :wink: , potem dopiero można stopniowo cebule wprowadzać w stan spoczynku.
Od września zaprzestajemy podlewania oraz zaprzestajemy nawożenia. W październiku, gdy wszystkie liście zaschną, (można również liście uciąć-ja tak robię, przed wniesieniem doniczek do piwnicy) doniczkę z cebulą ustawiamy w pomieszczeniu o temp. 8-10 st. C, np. w chłodnej piwnicy, i przechowujemy ją bez podlewania-na sucho. Jeśli pojawiły się młode cebulki, oddzielamy je od cebuli matecznej. Cebulom dorosłym serwujemy kąpiel przeciwgrzybiczą, lub obsypujemy cynamonem, albo zaprawiamy w Poliversum i wsadzamy do nowego podłoża. Można nie przesadzać do nowego podłoża, tylko zrobić to przed ponownym wniesieniem na parapet okienny, a cebule profilaktycznie posypać cynamonem, lub posmarować za pomocą pędzelka Topsinem.
Młode cebulki przybyszowe uprawiamy przez 2-3 lata bez okresu spoczynku, zasuszamy je dopiero po 3 latach uprawy. Jeśli osiągną odpowiedni obwód, następnej wiosny powinny zakwitnąć.
Jeśli przybyszowa cebulka będzie wystarczająco podkarmiona może już zakwitnąć w II roku uprawy!!!
Są to nieliczne kwiaty, którym możemy regulować okres-czas kwitnienia.
U mnie Hippeastra kwitną od końca listopada do końca kwietnia.
Czasami na cebuli możemy zauważyć gnilne plamy dobrze jest wtedy cebulkę obrać do sucha, a miejsce gnicia zasypać cynamonem, który jest świetnym środkiem antyseptycznym i wysuszającym.

Moja kolekcja:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze w takiej odsłonie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
I w takiej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

No, to może dość... :wink:
W tym sezonie myślę, że moje Hippeastra nie zawiodą...
Nie mogę się doczekać ;:65
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andziax007
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10079
Od: 20 gru 2008, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kielce woj. Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Ewo jestem pełna podziwu, masz niesamowitą kolekcję hipciów :shock:
Niektóre odmiany widzę pierwszy raz na oczy :wink:
Będę tu zaglądać z wielką przyjemnością :D
Awatar użytkownika
AGA Z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3777
Od: 14 paź 2009, o 11:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Ja wiedziałam, że tak będzie. ;:14 Mówiłam sobie nie otwieraj tego wątku, nie patrz...
Ale nieee po co słuchać sumienia.
Teraz mam noc z głowy ;:223 ;:223
Piękne ;:138
Pozdrawiam Agnieszka
Spis treści
Awatar użytkownika
pingu
1000p
1000p
Posty: 1096
Od: 23 maja 2009, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: aktualnie łódzkie

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

O raju :shock: Padłam i chyba szybko nie wstanę. Piękności. ;:138 ;:138 ;:138
Patrycja Moje doniczkowce
"I have spread my dreams under your feet; Tread softly because you tread on my dreams."
"Rzuciłem rozpostarte sny pod twoje stopy; Stąpaj ostrożnie - depczesz moje sny." W.B.Yeats
Awatar użytkownika
elcia1974
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9111
Od: 23 lip 2009, o 18:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Witaj Ewo! :wit
Cuda pokazałaś. ;:138 Oczu nie mogę od nich oderwac i zgadzam się z Tobą, że to bardzo piękne kwiaty! ;:63 ;:63 ;:63
Będę często do Ciebie zagladac. Pozdrawiam!
Ela
Droga przez las nie jest długa, jeśli kocha się osobę, którą idzie się odwiedzic.
Aktualny wątek: Doniczkowi domownicy Eli cz. 7 Poprzednie części: Spis moich wątków
Wątek sprzedażowy: Sprzedam, kupię, wymienię rośliny doniczkowe
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Dzięki za tak serdeczne przyjęcie: ;:167

To ja może, żeby zaostrzyć apetyt na jutro zapodam:

Paphiopedilum- pantofelek Venus vel sabotek (nasze nazwy są tak mało romantyczne :roll: )

Obrazek

P.S Zapomniałam dodać, iż część zdjęć robiona przeze mnie a część przez mojego szwagra ksywka: Lewap ...
Awatar użytkownika
katrina26
1000p
1000p
Posty: 2321
Od: 14 sie 2008, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Co tu dużo pisać - piękne :)
Awatar użytkownika
APe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 21 wrz 2009, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

.....pewnie,że tak przyłączam się do K :D atrinki
Pozdrawiam, Anna
-------------------------------------
Moje kwiatki:)
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Piekne kwiatki pokazujesz
evluk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3675
Od: 16 lis 2008, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Witam o poranku :wit

NA dzień dobry mój weteran grudnik :wink:

Obrazek

Miłego dnia życzę
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

Witaj!
Masz przepiękną kolekcję hipków, aż nie chce się wierzyć, że jest ich tak wiele odmian! Muszę Twoje fotki pokazać mojej Mamie, bo Ona hipki też bardzo lubi i posiada kilka :)

Zygokaktus też godny pozazdroszczenia, taki rozrośnięty i kwitnie, nasze, gdy osiągną pewną wielkość już nie chcą kwitnąć. Wiesz może, dlaczego tak się dzieje?
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
myszorek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 5 cze 2007, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kiełczów

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

;:7 Ewa, przepiękna kolekcja hipków ;) Cudowne kwiaty! Oby w tym roku piękniejsze :) ;:138
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. Phil Bosmans
Pozdrawiam, Ola
Spis treści; Zielona galeria
maryla73ab
1000p
1000p
Posty: 3139
Od: 26 sie 2008, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Zieleń to życie: Hippeastra, Paphiopedilum i inne

Post »

To co nam Ewo pokazałaś,to same cudności,przepiękne...
pozdrawiam Maryla...

Moje wątki
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”