Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A ja próbuję ponownie ukorzenić w wodzie. Kiedyś, gdy jeszcze nie miałam działki, dwie gałązki zakwitły mi we flakonie i miały dłuuuugie korzenie. Niestety, wylądowały wówczas na śmietniku.
Teraz od miesiąca stoją we flakonie, pięknie wypuściły listki z pączka, korzonków jeszcze nie widać, ale przy najbliższej okazji dołożę do flakonu parę gałązek wierzby, bo coś tam wydziela,co powoduje rozwój korzeni, i mam nadzieję,że latem wysadzę na działkę.
Waleria
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Post »

Witam. Mam pytanko w sprawie azali japońskiej mam w ogrodzie 4 szt. Już chyba mają 4 lata. Jak ich rozmnożyć najlepiej i czy przez oderwanie gałązki to się uda? Jeśli tak to jak mam być długa gałązka i w jakim miesiącu najlepiej.Dzięki :wink:
ubik124
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 16 kwie 2008, o 19:48
Lokalizacja: Nakło

Post »

I jak tam wyniki komu się udało :?:
szeryfjola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 maja 2009, o 20:52

Post »

Dzień dobry

W tym roku zrobiłam sadzonki z dwóch azalii, i dojrzałam maleńkie korzonki :)))) W ogóle nie wierzyłam w sukces (kiedyś kombinowałam z różanecznikiem, sadzonki i odkład, i nic...) . Od kilku dni sadzonki mają już zdjętą czapeczkę ze słoika. I teraz pytanie: jak te maleństwa przechować zimą? zadołować, przesadzić? Mają jakieś 5 cm, a za doniczkę służy im kubeczek po dużym jogurcie naturalnym :) Nawet jeśli przeżyją, nieprędko dorobię się z nich pięknych azalii, ale co tam.

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Kochani, z tym ukorzenianiem w domu to u mnie nigdy dobrze nie wyszło z reguły wszystko przepadało. Z tego co czytałem to najlepszym na to terminem jest późna jesień i zima wysoka temperatura podłoża bo ok 25oC, rośliny mogą być w tzw zimnej szklarni tylko z podgrzewanym podłożem. Jedna z amerykańskich metod preferowała na ogrzewanym podłożu umieścić perforowaną płytę spilśnioną a w otworach umieścić sadzonki. Temperatura ponad płytą utrzymujemy na poziomie 5-10oC.
Oczywiście najważniejsze jest przygotowanie samych sadzonek, najlepiej ukorzeniają się pędy szczytowe, pozbawione pąków.
Pozostałe ukorzeniają się o połowę gorzej. Stosowanie ukorzeniacza jest oczywiście obowiązkiem. Różne publikacje preferują do swoich sadzonek inne receptury ukorzeniaczy.

Po wielu nieudanych próbach ukorzeniania w domu pozostałem na ukorzenianiu z odkładów najczęściej pod "kamieniem" nie dość, że dociska to i utrzymuje miejscowo podwyższoną wilgotność podłoża. Skaleczenie kory w tym miejscu i użycie ukorzeniacza tylko przyspiesza proces. Po roku od przygięcia pędu delikatnie sprawdzamy czy pęd jest już wystarczająco ukorzeniony, ilość korzeni i siłę trzymania gałązki. W momencie gdy stwierdzimy, że korzenie trzymają się na tyle mocno że po odcięciu jej od rośliny matecznej nie dojdzie do ich uszkodzenia, to możemy po uprzednim usztywnieniu młodego pędu możemy go odciąć. Pozostawiamy go na tym miejscu przez kilka miesięcy i na wiosnę kiedy wypuści nowe pionowe pędy z miejsca ukorzenienia, delikatnie wykopujemy z bryłą ziemi i przenosimy do doniczki i zakopujemy w ogródku w miejscu ocienionym. Kiedy korzenie wypełnią wnętrze doniczki sadzonka nadaje się do posadzenie na miejsce stałe.

Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Monia68
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11672
Od: 25 wrz 2007, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Już dwa lata ukorzeniam z odkładów rh i sądzę, że na wiosnę będzie je można oddzielić od roślin matecznych. Mój ojciec z powodzeniem ukorzenia w ten sposób rh od lat- w trzecim roku sadzi od razu na miejsce docelowe. W tym roku doczekał się 10 nowych egzemplarzy.
Serdecznie pozdrawiam, Monika
AFRYKA
Mój ogród.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Opisana przeze mnie powyżej metoda warta jest zastosowania do wszystkiego co zielone i ma zdrewniałe pędy i zimuje w gruncie. Jest bardzo prosta i choć nie tak wydajna jak sadzonkowanie to daje się z powodzeniem do wielu roślin i w każdym ogrodzie.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
curcacek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 lut 2010, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Witam
Zimą zauważyłam że pies popodgryzał mi gałązki różaneczników. Czytając nasze forum nie liczyłam na żaden sukces w ukorzenieniu tychże gałązek, jednak spróbowałam. Wsadziłam do 3 litrowego słoika wypełnionego torfem i piaskiem 4 gałązki (wcześniej usunęłam wszystkie liście i umoczyłam w ukorzeniaczu) podlałam zakręciłam, żeby cały czas była wilgoć i postawiłam na parapecie z innymi kwiatkami. Jak sobie o nich przypomniałam to przewietrzyłam je choć rzadko. Dziś otwieram słoik i mam małe nowe, zielone listki na badylkach i nie wiem co dalej z nimi robić. Zostawić niech sobie rosną dalej w słoiku? Słoik zakręcić czy zostawić otwarty? Cieszyć się już czy na razie zdystansować do "sadzonek"?
tak to wygląda:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Dalej postępuj jak dotychczas.
Choć metoda niestandardowa, ale sukces to podstawa.
Podobnie rozmnażałem różaneczniki, przed laty, z nasion...
Teraz tylko cierpliwość. Pamiętaj, że część sadzonek zawiązuje łatwo korzonki, ale niektóre choćby miały liście to korzonków mogą nie mieć i te będą niestety na straty. Teraz powinnaś zaopatrzyć się w coś co przypominało by szklarenkę, są takie w centrach ogrodniczych. Dopasuj ją wielkością do swoich sadzonek. To przyda Ci się mniej więcej za miesiąc lub dwa. Teraz zacznij stopniowo dokarmiać sadzonki florovitem, lub innym nawozem wieloskładnikowym np uniwersalnym, nie częściej niż raz na tydzień. Chodzi o to aby powstało jak najwięcej korzonków, to one zapewnią sadzonce dalsze przeżycie.
Jak już liście w słoiku nie będą się mieścić będzie trzeba te sadzonki przenieść do szklarenki. Najważniejsze aby w niej było sporo miejsca na podłoże, chodzi o głębokość spodniej części, bo często są to płytkie naczynia pod wysiew nasion. W szklarence mniej więcej po miesiącu, postępując podobnie jak w słoiku. Po miesiącu należy zacząć stopniowo coraz częściej wietrzyć, aby w końcu przenieść je do ogródka w zacienione miejsce.
Przy tak małych roślinach ta pierwsza zima może być ostatnią. Dlatego trudno zabezpieczyć takie maluchy w gruncie.
Ale to już inna bajka...
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
curcacek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 28 lut 2010, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Zygmor
chciałam tylko dodać że do ziemi posadziłam je na początku marca tego roku, po 2 miesiącach z badylków wypuściły listki. Czyli wydaje mi się że korzonków na razie nie ma, czy może jest szansa że zawiązały się zalążki korzonków? Nie chciałabym wyciągać ich z ziemi bo to dodatkowe obciążenie dla rośliny - a z informacji forumowych doczytałam że różaneczniki bardzo trudno i długo się ukorzeniają.
Dziś podlałam florovitem i rozejrzę się za mini szklarnią :). Na razie uzbrajam się w cierpliwość :)
Pozdrawiam Marzena
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Chwilowo nic nie rób przez co najmniej dwa miesiące, one muszą się ukorzenić, daj im szansę...
Za ten florovit to na pewno Ci podziękują.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Przecin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2010, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Witam. Wyczytałem, że najlepszym podłożem do ukorzeniania różaneczników jest 50% wilgotnego torfu i 50% piasku. czy te dwa składniki należy zmieszać, czy piasek powinien być na samym dole? z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
MalSta
50p
50p
Posty: 56
Od: 12 wrz 2010, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rozmnażanie różaneczników

Post »

Kochani rozmnażanie przez odkład to jest proste ale udaje mi sie tylko z azaliami w tym roku po przekwitnieniu ( czerwiec ) gałązkę do ziemi przysypać ziemią przykładam kamień, teraz odciełam i mam dwie nowe azalie ( czerwoną i fioletową). :D - mam duży ogród 700 m potrzebuję dużo roślin.
:?: Ale pytanie dotyczy rodo..nów . Odkład nie wchodzi w grę mam2= fioletowy z odcieniem fioletu i fioletowy gałazki wyprostowane w góre za chiny nie chcą się zgiąć ( mają około 1 m)-u mnie wchodzi inny sposób rozmnażania . :cry:
pozdrawiam Gosia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”