Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Horstmann'.

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Horstmann'.

Post »

Kupiłam dzisiaj jałowiec Horstman i po obejrzeniu różnych zdjęć w internecie nie wiem gdzie go posadzić .Jeśli macie dorosłe okazy proszę zaprezentujcie je w tym wątku i opiszcie ile lat rosną u Was :D
Pozdrawiam Jola
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Mam 12 letni egzemplarz który obecnie ma 2,5 m. wysokości i ok. 2 m. szerokości , pokrój płaczący. Niestety nie mam zrobionej fotki.
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
grzesiek_z
200p
200p
Posty: 207
Od: 13 paź 2008, o 12:19
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Zgadza się, jeśli twoja roślinka jest mała na jest jeszcze mała to na najbliższe 10 lat możesz przyjąć wymiary 2,5-3 m wys. i ok 2 m średnicy. Ale to nie tak dosłownie może być mniejszy lub większy, wszystko będzie zależało czy po pasuje stanowisko.
Awatar użytkownika
zielono mi
500p
500p
Posty: 703
Od: 26 maja 2008, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Januszu, Andrzeju dziękuję :D , wiem ze to spore drzewko , chcę posadzić go na tyłach płaskiej rabaty skalnej i poprowadzić go przy bambusie.
Ma przysłonić betonowy mur , mam nadzieje że przy prowadzeniu pionowym i ewentualnym podcięciu najniższych gałęzi pozwoli na uprawę bylin cieniolubnych pod jego koroną .
W jakiej minimalnej odległości od muru muszę go posadzić i jak dużą ilość podłoża wymienić na kwaśne.
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Nie posiadam tej odmiany ale od dawna bardzo mnie się podoba i jeśli znajde kiedyś miejsce to też tego jałowca zakupie. Rozmiary jakie osiaga zależą chyba w dużym stopniu od tego w jakiej formie go prowadzimy. Na zdjęciach widze ,że jeśli wyprowadzi się z niego forme drzewiastą to jest wówczas dość smukły tzn ok 1,5-2m na szerokość. Jeśli nie ingerujemy w forme jego wzrostu to wówczas staje sie rozłożysty na niektórych zdjęciach wydaje mi się ,że ma 3-4m na szerokość. Ja bym go posadził min 1,5m od muru a najlepiej nieco ponad 2m. Co do gleby to jałowce niekoniecznie muszą mieć kwaśną glebe niektóre nawet wola wapienną np skalne. Ważna jest natomiast struktura gleby. Jeśli gleba jest zbyt ciężka to wówczas powinno sie ją nieco rożluźnić mieszająć ją z piachem albo ziemią piaszczystą tak aby zapewnić lepszy drenaż. Większość jałowców a zwłaszcza jałowce pospolite mają skromne wymagania co do zasobności gleby i wilgotności ale na poczatek warto go podsypać kilkoma wiaderkami dobrej ziemi i przez pierwszy rok regularnie podlewać dopóki się dobrze nie zakorzeni.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Mój horstman 7 letni wcale nie rośnie w górę, trafiła mi się jakaś forma bezpienna i to 2 egzemplarze. Może to dobrze bo posadzone nad oczkiem wyglądają dość malowniczo.

Obrazek Obrazek Obrazek
ania1590
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Właśnie takie niskie lepiej wyglądają przy oczku .Ja mam 14-letniego i jest wysoki i szeroki ,wycinałam mu też gałęzie od dołu .Dorobiłam się od niego dwójki dzieci , które oczywiście rozdałam ,tak że metrowego rosnącego dosyć strzeliście dałam turystom ( bo wynajmuję pokoje ) i rośnie sobie gdzies pod Warszawą . :wit Beata
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Jałowiec Horstman

Post »

To on ;:3 . Sadząc kilkanaście lat temu drzewa w moim ogrodzie popełniłam błąd ,wszystko jest za blisko .Kilka już wycięłam ,a świerki i sosny mają podcięte gałęzie od dołu . :wit Beata Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Piękne są Twoje horstmany Beato, poczekam aż moje takie będą, a są podobne w pokroju, to chyba się doczekam.Pozdrawiam Cie życząc wesołych świąt
ania1590
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Aniu ,dziękuję za życzenia ;:3 .Ja też życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji tych świąt ,żeby w ogrodzie wszystko ładnie rosło a ten mój horstman to jest jeden tylko tak rozgałęziony .Pozdrawiam :wit Beata
chinka
200p
200p
Posty: 387
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Cudo ten horstman ;:oj
Ja w tym roku posadziłam takiego ok. 1m wysokości i chciałabym żeby też był tak porozgałęziany, ale na razie jest przywiązany do palika i nie wiem czy to nie błąd.
Powiedzcie moi drodzy, czy jak chcę uzyskać taką mocno rozgałęzioną formę to powinnam ten palik usunąć? Czy może dać mu kilka lat przy tym paliku, bo nie chciałabym żeby się połamał.
Pozdrawiam, Bogusia
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jałowiec Horstman

Post »

Nie wiem czy to kwestia specjalnych zabiegów, podcinania gałęzi od dołu. Może fachowiec wypowie się w tej materii. Ja swoje zakupione w centrum ogrodniczym posadziłam i nic więcej.Rosły jak chciały. Jak obejrzysz moje zdjęcia kilka postów wcześniej, to zobaczysz, że jeden ma gałęzie wzniesione,a drugi zwisłe, sięgają lustra wody. Rosną w odległości 5m od siebie, sadzonki nie różniły się, warunki takie same, a pokrój różny. Pozdrawiam świątecznie.
ania1590
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Jałowiec Horstman

Post »

jeżeli ma być krzaczor to będzie , kombinować trzeba gdy jest mało miejsca lub chcesz wyciągnąć go w górę
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”