Przesadzanie dużych iglaków

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Raczej nie...mam złe doświadczenia choć przesadzam dużo i często i o różnych porach roku jednak jałowce - duże jałowce nie lubią tego i mimo,że przez kilka miesięcy po przesadzeniu wyglądają dobrze ,to jednak u mnie potem padały. Jeden z nich -kikut właściwie, mam porosnięty bluszczem owszem ładnie to wygląda ale jałowca już nie ma.
Nie radzę Figo-szkoda krzewu.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dzięki Krysiu :P
No to teraz mamy problem :cry:
Dzieci kupiły działeczkę 350m i te jałowce ( jest ich 6 ) zarastają całą działkę :oops:
Chcieli przesadzić je pod ogrodzenie , ale jak tak to będą musieli pomyśleć co zrobić :P
Pozdrawiam i dziękuję :P
Moje linki
KATARZYNA
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Figo i tak zachodzi konieczność ich usunięcia z dotychczasowego mejsca ,więc có można spróbować je posadzić pod tę siatkę jednak nie należy liczyć na skukces.
A usunąć je musicie skoro zarastają działkę bo jak inaczej gospodarzy na niej? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Jest pewien stary mało już praktykowany sposób na przesadzanie takich ciut większych roslin.
Roślinę należy odkopać w sporej odleglości od pnia na głębokość korzenienia się, najlepiej już teraz.
Na szczęście jalowce nie mają skomplikowanego systemu korzeniowego.
Następnie należy opasać roślinę pasem z blachy lub plastiku.I zasypujemy ponownie ziemnią.
Zostawiamy do wiosny, taka sztuczna niby doniczka pozwoli roślinie przeszkółkować. Co oznacza ze korzenie będą narastać tak jak w szkółce w doniczkach.
Na wiosnę roślinę odkopujemy i z dużą bryłą korzeniową przenosimy na nowe miejsce.
Jeśli od spodu będzie trzeba uciąć nieco za długi i gruby korzeń nie należy się martwić. Korzenie nitkowate i włosowe, a prościej mówiąc te cieńsze spełniają najważniejsze funkcje.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Czytałam (nie pamiętam gdzie), że przy przesadzaniu jałowca trzeba zwracać uwagę jak rósł w stosunku do stron świata, tzn należy zaznaczyć gałązkę skierowaną np na północ i w nowym miejscu też musi być skierowana na północ.
Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale zastosowanie tej zasady przy przesadzaniu nie sprawi wiele kłopotu.


Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dziękuję serdecznie na porady :P
Poleciłam już im żeby sami się zarejestrowali i pytali się na bieżąco :P
Bo na pewno będą mieli wiele pytań :P to ich pierwsza samodzielna działka :P
zdjęcia usunięto z hostingu
Moje linki
KATARZYNA
Jan Ogrodnik

Post »

Jałowce zarastaja się od strony najbarzdziej naświetlonej lepiej i maja ładniejsze kolory. Nie ma żadnej różnicy w którą strone zostanie wkopane drzewko.
Zalecam wykopanie tych drzewak w połowie września po wcześniejszym macnym zalaniu ich wodą aby bryła korzeniowa nie była zbyt sycha. Od pnia w promieniu 30 cm w zupełniści wystarczy te drzewka dokoła obkopać. srednica bryły około 60cm. Dobrze by było założyć Juty Balotowe tzw 100'. Aby bryła nie uległa rozpadowi podczas transportu do innego miejsca. I oczywiście po przesadzeniu do dołu przed zasadzeniem dać wode i nie oszczędzać jej po ! Co do nawozu nie zalecam stosowania w tym roku !! Dopiero na Wiosne.

Reszta zależy od systemy korzeniowego drzewka bo zakładam iż nigdy wcześniej nie były one przekorzeniane!
Zdjęcie przykładowej brył.
Pozdrawiam. Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Pięknie dziękuję za rady :P
Dzieci śledzą ten temat , więc na pewno się ucieszą :P
Myślę że niebawem się odezwą ( teraz są na etapie sprzątania i 1000 pomysłów :P )
zdjęcia usunięto z hostingu
Moje linki
KATARZYNA
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Przesadzanie cisu

Post »

cis hipermarketowy byl posadzony w maju/kwietniu 2006, ladnie sie przyjal, chce go przesadzic (moga byc przymrozki, juz za tydzien czy dwa)- czy mozna to jeszcze zrobic czy raczej poczekac do marca/kwietnia? Z gory dziekuje
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Jaki jest duży ?
wawo
200p
200p
Posty: 217
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

hmm, wiecej niz 50 cm, mniej niz 1 metr (patrrzac z balkonu ;))
Awatar użytkownika
Dorota T.
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1379
Od: 11 mar 2007, o 12:09
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Iglaki należy sadzić/przesadzać wiosną. Jeśli jest to duże drzewo, to silne wiatry będą je przechylać, gdyż korzenie nie będą dostatecznie rozrośnięte.
Tylko rośliny z pojemników można sadzić przez cały rok, o ile ziemia nie jest zamarznięta.
Inter vepres rosae nascuntur. Róże rosną wśród cierni.
Mój ogródek-cz.1 ... Mój ogródek-cz.2 ...
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Spokojnie możesz przesadzić tego cisa . Najlepiej jak wykopiesz z dużą ilością ziemi . Pamiętaj aby miejsce docelowe było mocno wilgotne przed przesadzeniem . Po posadzeniu kilka dni podlewaj . Musisz wyściółkować bardzo grubą warstwą kory . Przesadzałem 1,5 m cisa i wszystko ok . Powodzenia :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”