Guzmania - wymagania, pielęgnacja, kwitnienie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DawidS28
200p
200p
Posty: 248
Od: 1 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja też mam Guzmanię. Ma trzy odrosty. Są one już dość duże (jeden ma jakieś 13 cm.). Co mam zrobić? Czekac do wiosny czy oddzielac teraz. Dodam jeszcze, że roślina główna jest jeszcze całkowicie zielona, ale kwiatostan powoli robi się różowy.
Awatar użytkownika
pikasia
100p
100p
Posty: 111
Od: 5 wrz 2007, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Guzmania

Post »

Jak powinno się pielęgnować guzmanie. Stanowisko może być jasne albo półcieniste, ale koniecznie ciepłe i wilgotne (guzmania nie znosi słońca), idealna temp. to 18 do 22 stopni. Przez cały rok trzeba podlewać ją umiarkowanie (trzeba unikać zalegania wody bo zgniją korzenie). W rozecie liściowej zawsze powinno się znajdować trochę wody. Do podlewania najlepiej stosować wodę odstałą o temp. pokojowej. Od wiosny do jesieni co dwa tygodnie równomiernie nawozimy, zimą co 6 tygodni. I jeszcze jedna rada: wnętrze rozety powinno być często opróżniane z wody i napełniane świeżą wodą.
Pozdrawiam
Kasia

moje storczyki
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kwiatostan wytnij i poczekaj z rozsadzaniem aż podrosną młode rozety. :D
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Czy można samą guzmanię i jej sadzonki wsadzić do jakiejś innej ziemi, która jest łatwo dostępna?
Nie mogę nigdzie u siebie dostać substratu dla epifitów, a ze zrobieniem samodzielnie też ciężko.
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Masz odpowiedź tutaj co do ziemi jeśli sie uprzesz nad rozsadą sądzę że lepsza była by ziemia zrobiona w własnym zakresie niż jakakolwiek uniwersalna czy inna nie typowa dla epifitów- możesz w innej zmarnować odrosty bo roślina mateczna i tak zacznie powoli sama zamierać.
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Co znaczy "jeżeli uprę się" żeby rozsadzić?
A czy mam inne wyjście?
Czy jeżeli roślina mateczna zginie, nie obumrą również odrosty na niej powstałe?
Przepraszam jeżeli zadaję głupie pytania, ale nie znam się ;:131
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Ja rozmnażałam kilka razy i zawsze czekałam jak najdłużej żeby rosły przy matce, kiedy ta zaczynała zasychać przesadzałam je oddzielnie i to w zwykłą ziemię... no i kwitły mi i rosły pięknie :wink:
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Dzięki Aniu ;:2
Kamień spadł mi z serca :wink:
Moja Guzmania ma jeszcze kwiat i żadnych odrostów, ale kiedy przeczytałam o tej specjalnej ziemi to pytałam w sklepie, w którym zawsze kupuję wszystko dla moich kwiatuszków i nie mieli.
Oczywiście, oprócz tego, przy każdej okazji kazałam mężowi pytać w kwiaciarniach i nigdzie nie było, a on mówił, że za każdym razem patrzyli na niego jak na wariata ;:60
A możesz mi napisać jak z przesadzaniem dorosłego kwiatka?
Czytałam, ze nie można przesadzać jak kwitnie, ale jak już nie będzie miała kwiatka trzeba będzie ją przesadzić bo na razie rośnie w maleńkiej doniczce, w której była kupiona.
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Edytko, moja guzmania przekwitła już jakiś czas temu i po wycięciu kwiatostanu wygląda tak:

Obrazek

A tu masz zbliżenie, niebieskim kółkiem zaznaczyłam obumierającą rozetę-matkę, a różowymi - wyrastające bokami rozety potomne, które wkrótce rozsadzę :)

Obrazek
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Edytko ja bym nie patrzyła czy kwitnie czy nie jeżeli rośnie w małej doniczce to bym przesadziła, bo roślina nie będzie miała miejsca i odpowiednich składników do wytworzenia odrostów.
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Post »

Kurcze, ja właśnie gdzieś czytałam, że podczas kwitnienia nie powinno się Guzmanii przesadzać i dlatego się boję ją ruszać ;:70
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
Awatar użytkownika
Angela
50p
50p
Posty: 84
Od: 27 lis 2007, o 12:27
Lokalizacja: Koszalin

Co to za kwiatek i jak go pielęgnować?

Post »

Obrazek
proszę o porady i jak pielęgnować ten kwiat, jak widać ma bardzo malutką doniczkę, co mam zrobić aby ciągle wyglądał tak świeżo i pięknie.
Awatar użytkownika
MaJ@
100p
100p
Posty: 149
Od: 24 sty 2008, o 16:19
Lokalizacja: Tarnów

Post »

To guzmania przesadż ją koniecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”