Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Piękne "dzidziusie" (czyli keiki) ma Twój Phalaenopsis. Korzonki wspaniałe, dojrzałe do posadzenia.
Niektórzy radzą odciąć je z kawałeczkiem łodygi na której rosną, aby nie uszkodzić maleństwa ;:67
Oczywiście podłoże musi być specjalne dla storczyków, najlepiej z domieszką kępek sphagnum jeśli
to mozliwe (ale nie musi być).
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Widać już, że keiki wyrosną na duże i zdrowe roślinki :wink:
Korzonków mają sporo, także powinny się dobrze przyjąć w nowym lokum jeśli je przesadzisz :)
Ja jednak na Twoim miejscu trochę bym poczekała, bo drugie keiki ma chyba aż DWA pędy, więc trochę szkoda byłoby
zatrzymać ich wzrost (a jest to możliwe), bo widok, jak zakwitną, na pewno byłby piękny :roll:
Aneska
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 paź 2009, o 13:41
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Identyfikacja. Prośba o pomoc.

Post »

Witam. Od pewnego czasu obserwuję u swojego storczyka coś czego do tej pory nie widziałam, a storczyków mam pięć. Storczyk ma ok. dwa lata, mniej więcej dwa miesiące temu kiedy kwiaty opadły, a łodygi stały się suche obcięłam je tuż nad liśćmi. Od tamtej pory zaczęła wyrastać nowa łodyga, ale znacznie grubsza, potężniejsza niż poprzednie. Dziś ta łodyga mierzy 47 cm wysokości a na jej końcu wyrastają jakby nowe liście i kolejne maleńkie jeszcze łodyżki.
Bardzo proszę o wskazówki, porady co w takiej sytuacji zrobić, zostawić aby spokojnie dalej rósł, czy potrzebne jest przesadzenie? Czy to w ogóle normalne u storczyków, czy mam do czynienia z jakąś anomalią?
Będę bardzo wdzięczna za informacje.

Pozdrawiam.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Witaj :)
Rośnie Ci keiki, czyli młoda roślinka :) I to chyba nie jedna... Tam są chyba i pędy kwiatowe i kolejne keiki, za jakiś czas się okaże ;)

Na razie nie musisz nic robić- dbać o niego jak dotąd, roślina-matka może się osłabić przez fakt, iż musi teraz żywić tego malucha, ale potem powinno wrócić wszystko do normy. Jak maluszek wypuści już kilka korzonków, co najmniej 3 o długości kilku cm, będziesz go mogła odciąć z kawałkiem pędu i posadzić osobno.
Matka wygląda zdrowo, ale dobrze obejrzyj jej korzenie- a najlepiej zamieść ich zdjęcie to podpowiemy ;), jeśli wszystko ok, nie ma się czym martwić.

Przesadzałaś go kiedyś?

PS. Poczytaj sobie w internecie na temat keiki u phalaenopsis! :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Z pokroju liści i korzeni wygląda na falenopsisa.Tak mi wychodzi :lol: spojrzenie.
Poczekamy na kwitnienie,bo już tuż ....tuż coś widać.
A...,że cudacznie to wygląda , bywa.
Ja mówię zawsze ,ze ciekawiej.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mnie także wygląda to na keiki i to nie jedno :lol: A na łodydze oprócz keiki chyba będą też rozgałęzienia i nowe pędy (przynajmniej tak to wygląda :wink: )
Justyśka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 paź 2009, o 15:52

Keiki Phalaenopsis

Post »

Witam
Mam pytanie odnośnie keiki. Mój storczyk właśnie takiego sobie wyhodował tylko że jest bardzo malutki i od 2 tygodni nierośnie czy robię coś źle??? Może powinnam zmienić mu otoczenie?? POMOCY!!!!! :cry:
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

wydaje mi się, że 2 tygodnie to za mało czasu, żeby stwierdzić, czy coś rośnie czy nie. Storczyki z natury rosną wolno, więc spokojnie, cierpliwości..! :)
Poczytaj w linku od Łukasza jakie warunki powinnaś mu zapewnić i tyle. Teraz rośliny spowalniają swój wzrost, z uwagi na nadchodzącą jesień, więc może i Twój maluszek przystopował, ale nie sądzę, żeby coś było nie tak. Czy roślina na której on wyrósł jest zdrowa czy chora?
Może zamieścisz zdjęcie, będzie łatwiej coś powiedzieć? :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Justyśka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 paź 2009, o 15:52

Post »

Storczyk jak najbardziej miewa się dobrze - ostatnio go przesadziłam i usunęłam brzydkie korzenie powietrzne, nie widać na nim żadnych szkodników czyli jest zdrowy :) .Link do zdjęcia podaje tutaj http://img101.imageshack.us/img101/2554/dsc01722c.jpg
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Wygląda ok, tylko ma straszny biały osad na liściach- od czego to, zraszasz go może wodą z kranu? Przemyj mu listki miękką wodą (destylowaną, deszczową, przegotowaną i odstaną) z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny, bo pewnie ciężko mu "oddychać". Jeśli to od kranówki, to lepiej go w ogóle nie zraszać, niż robić to kranówką. Zresztą w ogóle o tej porze roku to już chyba lepiej odpuścić zraszanie, lepsza będzie tacka z keramzytem pod spodem.

Jeśli go niedawno przesadzałaś, to może przystopował wzrost na trochę, żeby się zaadoptować do nowych warunków... Trzymam kciuki za maluszka, sliczny jest :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Justyśka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 8 paź 2009, o 15:52

Post »

Aż jest mi wstyd :oops: - ten osad to po wodzie z kranu :( zaraz zabiorę się za poprawianie błędów i dziękuję za poradę jak dbać o liście :) A co do śliczności jego to żałuję że tylko został sam badylek i maluszek
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Nie no, zaraz wstyd, takie są początki, pewnych rzeczy się po prostu nie wie na początku. Ja w zeszłym roku moje 1wsze dwa storczyki też zraszałam latem wodą z kranu ;) A potem w ogóle zarzuciłam zraszanie, bo więcej z tym kłopotu niż to warte (wg mnie), i moje falki mają piękne zdrowe liście i nic im nie brakuje. Podobnie z korzeniami powietrznymi- ładniejsze są, jeśli się ich nie zrasza w ogóle i śmiem twierdzić, że nie jest im to potrzebne w przeciętnych domowych warunkach- przynajmniej u mnie są piekne, zdrowe, jędrne i zielone dopóki nie zacznę ich zraszać (i to wodą destylowaną lub mgiełką). Dlatego niczego nie zraszam i jest super, moje roslinki są szczęśliwe, ja też bo mniej zachodu przy nich ;)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
paula1302
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sty 2010, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy storczyk na starym.KEIKI

Post »

Witam, mam problem ponieważ na jednym z moich storczyków (dokładniej na jego łodyce)wyrósł nowy. Jest już dośc duży ma liście, korzenie powietrzne i nowe kwiaty. Chciałam zapytac co mam z nim zrobic czy np. po kwitnieniu będe mogła go posadzic do doniczki a jeżeli tak to w jaki sposób. Bradzo proszę o radę. Obrazek Bardzo prosze o pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”