Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
dankaj1971
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2008, o 11:19

Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Czy ktoś może mi pomóc dowiedzieć się co jest z moją calatheą.Wypuszczają nowe liście,pięknie wybarwione ale zasychają na brzegach(tak na wysokości środka liścia).Podlewam ją dwa razy w tygodniu,zraszam każdego dnia,stanowisko ma jasne tj słoneczne z rozproszonym światłem.Nie wiem co robić.Czy jest to jakaś choroba grzybowa czy co.Szkodników nie ma bo ją dokładnie obejrzałam .Muszę jeszcze powiedzieć,że wypuściła też trzy kwiatki,tak więc warunki ma chyba dobre.Proszę o pomoc.Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Sekwoja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 cze 2008, o 10:10
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam!
Miałam podobny problem, ale dodatkowo liście mojej roślinki zwijały się w rurki. Zwiększyłam podlewanie - pozbyłam się "rurek", ale calathea nadal nie była w dobrej kondycji - z 30 liści pozostały 4! Przesadziłam, dodałam solidny drenaż, codziennie podlewałam i często zraszałam, nawoziłam raz w tygodniu - uratowała się i znów cieszy oko. Tylko ja mam odmianę niekwitnącą - Ty prawdopodobnie posiadasz Calathea croata. Wymagania mają podobne. Może zapewnij jej półcień?
dankaj1971
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2008, o 11:19

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Jutro pójdę po ziemię i przesadzę kwiatek.Proszę jeszcze o podpowiedź jakiego używać nawozu do kwiatów.Ja mam florowit uniwersalny ale nie wiem czy jest on odpowiedni do tego typu kwiatów.
Awatar użytkownika
Sekwoja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 3 cze 2008, o 10:10
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja używam nawozu dla roślin zielonych. Gdzieś wyczytałam, że calateę należy nawozić co 2 tygodnie - ja nawoże co tydzień, na razie jej nie zaszkodziło :)
Jeszcze jedna sprawa, calateę najlepiej podlewać i zraszać miękką wodą (odstaną) i nie zbyt zimną. W ogóle roślina ta lubi mieć lekko kwaśne podłoże.
A, i nie znosi przeciągów!
Chyba już wszystko mi się przypomniało :lol:
Powodzenia!
dankaj1971
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2008, o 11:19

Post »

Podlewam ją od początku letnią ustałą i przegotowaną wodą.
Kwiatka przesadziłam ,dając większą doniczkę oraz dużą warstwę drenażu.Zobaczymy co też będzie się dalej z nią działo.Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

A moja calatea wypuściła coś jakby kłosek.
Awatar użytkownika
m@jk@
500p
500p
Posty: 828
Od: 9 wrz 2009, o 03:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post »

Witam, mam problem - liście mojej Kalatei zaczęły robić się brzydkie - proszę Was o pomoc, bo nie mam pojęcia co jej może dolegać??

Obrazek
Czy człowiek nie umiejący liczyć, który znalazł czterolistną koniczynę, ma też prawo do szczęścia?
Poszukuję Calatea crocata i Calathea wavestar, rufibarba
Zapraszam do mnie
Awatar użytkownika
treissi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8565
Od: 8 sty 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post »

Nie jestem pewna, ale mojej tak się robiło chyba od suchego powietrza....
Pozdrawiam Monika
Moje wątki
Sprzedam zielone
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Opisz warunki i stanowisko jakie ma roślina oraz wszystko jak się nią zajmujesz. :wink:
Awatar użytkownika
Taccanivea
1000p
1000p
Posty: 1786
Od: 24 cze 2009, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Trzeba ją spryskiwać częściej. Tak mi się wydaje... Może jest przelana?
Pozdrawiam, Maryla
Pracuję nad kolekcją hoi, ficusów, storczyków i syngonium:)
Spis treści
Awatar użytkownika
agathos3
100p
100p
Posty: 172
Od: 2 maja 2009, o 23:30
Lokalizacja: Warszawa

Post »

To raczej nie jest fizjologiczny objaw braku wilgotności w powietrzu czy w podłożu. Jeśli z liściem dzieje się coś na środku (nie na brzegach), to albo jest uszkodzony przez krople wody+słońce, albo choruje z nadmiaru/niedoboru jakiś pierwiastków, albo wdały się grzyby lub bakterie. Szukałam gdzie się dało, co to może być jak na tej kalatei - środek zaschnięty, brzegi jasne, ale niestety nie mam tak szerokiej wiedzy. Trochę podobne do choroby wywoływanej przez grzyba, ale nie wykluczone, że jest to błąd w nawożeniu.
Warto prewencyjnie wyciąć porażone liście i obserwować, czy nowe chorują. Przez ten czas zrobić rachunek sumienia co do nawożenia (przenawożenia), zacząć stosować wodę destylowaną do podlewania, NIE ZWIĘKSZAĆ NAWOŻENIA, co najwyżej dolistnie (jeśli to brak jakiegoś pierwiastka).
pozdrawiam, Agata
moje parapetowce
Awatar użytkownika
m@jk@
500p
500p
Posty: 828
Od: 9 wrz 2009, o 03:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post »

Przelana nie jest na pewno. Cały czas pojawiają się nowe ładne listki, tylko te z dołu 3 chwyciło. Być może że przesadziłam z nawozem... Możliwości już jest tyle, że nie wiem, które brać pod uwagę. Ale cały czas ją obserwuję- co będzie to będzie.
Czy człowiek nie umiejący liczyć, który znalazł czterolistną koniczynę, ma też prawo do szczęścia?
Poszukuję Calatea crocata i Calathea wavestar, rufibarba
Zapraszam do mnie
marcelka1105
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2010, o 10:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Calathea oppenheimiana

Post »

Założyłam wątek w złym dziale, bardzo proszę o pomoc :)

Dostałam od narzeczonego kwiatka. Stał u niego w pokoju i się marnował, więc zamierzam zadbać o niego kobiecą ręką. Jednak nie wiem, jak on sie nazywa i jak go pielęgnować... :)

będę wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź :)


Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”