Papryczka chili-jak pielęgnować

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

lolkowatylol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 lip 2009, o 18:19

Post »

powinno zmienić kolor i chyba jest to habanero



Jbc mi liście i kwiaty zaatakowałą mszyca brzoskwiniowa tutaj masz ciekawą stronę http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=161 o której dowiedziałem się stąd http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 38#1028138
lolkowatylol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 lip 2009, o 18:19

Post »

bardzo dziękuję wnioskując z tej strony to mszyca brzoskwiniowa

tylko jak ją zwalczyć najlepiej bez herbicydów lub pestycydów tylko biologicznie np skąd wziąć MSZYCARZA SZKLARNIOWEGO lub PRYSZCZAREKA MSZYCOJADA?
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Herbicydów raczej bym nie stosował w ochronie roślin :lol: :lol: :lol:
Zajrzyj tutaj, pewnie sobie coś wybierzesz.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=253
forever
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 paź 2009, o 15:45
Kontakt:

Papryczki chilli doniczkowe, jak o nie dbać.

Post »

Witam,
mam mały problem, dostałem dziś papryczki chili w doniczce, ale za bardzo nie wiem jak się nimi zająć, na internecie nie wiele o tym pisze, słyszałem że nie trzeba ich często podlewać, a z drugiej strony czytałem że bardzo lubią wilgoć.
Dowiedziałem się też nie to nie jest okres na takie papryczki, a nie chciałbym żeby mi uschły, poradźcie proszę, jak często mam je podlewać, oraz mniej więcej jakie warunki zapewnić, aby przetrwały jak najdłużej.

Oto zdjęcia papryczek:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Proszę o jakieś rady
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Może uda się przetrzymać papryczkę jeszcze parę miesięcy. Wystarczy ja podlewać jak zwykły kwiatek doniczkowy. To niestety roślina jednoroczna więc i tak z biegiem czasu zmarnieje. Zawsze możesz jednak z dojrzałej papryczki wydłubać nasionka i posiać sobie na wiosnę swoją :)
forever
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 paź 2009, o 15:45
Kontakt:

Post »

Dziękuję za odpowiedź :)
nigdy nie miałem nic doczynienia z żadnymi roślinami i warzywami (no chyba że do obiadu :) ), tą dostałem na dzień chłopaka bo kiedyś wspominałem o własnej roślince :)
Coś czuję że na papryczkach się nie skończy i zacznę sadzić inne warzywka :) ale niestety nie mam w tym doświadczenia.

Raz dziennie takie podlewanie wystarczy ?
A co do nasion, to wydłubać z papryczek, ususzyć, i na wiosnę wsadzić do ziemi, podlewać i wyrosną nowe ?
Awatar użytkownika
nero
50p
50p
Posty: 84
Od: 23 lip 2008, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

też tak robię ale jeść tego się nie da są tak piekielnie ostre że szokObrazek
pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

forever pisze:
Raz dziennie takie podlewanie wystarczy ?
A co do nasion, to wydłubać z papryczek, ususzyć, i na wiosnę wsadzić do ziemi, podlewać i wyrosną nowe ?
Nie ma reguły czy raz dziennie - najlepiej do podstawka w ten sposób żeby ziemia nie przesychała, tylko stale była umiarkowanie wilgotna.

Z nasionkami dokładnie tak jak napisałeś :) Na wiosnę posiać potem rozpikować po 1 szt. w doniczki i czekać aż urosną :) możesz też spróbować wysadzić je do gruntu jak masz gdzie.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

MagdaMisia pisze:Może uda się przetrzymać papryczkę jeszcze parę miesięcy. Wystarczy ja podlewać jak zwykły kwiatek doniczkowy. To niestety roślina jednoroczna więc i tak z biegiem czasu zmarnieje. Zawsze możesz jednak z dojrzałej papryczki wydłubać nasionka i posiać sobie na wiosnę swoją :)
Z tą jednorocznością to różnie bywa. W ubiegłym roku jesienią przesadziłam dwie ostre papryczki z namiotu do dużych donic (po choinkach) i trzymałam je w kuchni na parapecie. Jedna padła, a druga straciła sporo liści i przestała kwitnąć (owoce zjedliśmy), ale dotrwała do marca i wypuściła wtedy mnóstwo młodych liści i kwiatów. Dałam jej wtedy nową donicę (jeszcze większą) i postawiłam na parapecie w pokoju (południowy zachód) - pięknie rośnie i owocuje do dzisiaj, na razie stoi na balkonie, ale niebawem powędruje do kuchni i zobaczymy czy da radę....
Co do pielęgnacji to podlewać trzeba solidnie, zwłaszcza gdy roślinka stoi na słońcu, a słońce lubi bardzo, ale solidnie nie znaczy trzymać w błocie. Zimą podlewałam raz w tygodniu, a gdy zrobiło się cieplej jak wierzchnia warstwa ziemi nieco przeschła, a parę razy zdarzyło mi się doprowadzić do lekkiego oklapnięcia liści :oops: Od wiosny zasilałam ją też kilka razy jakimś ekologicznym nawozem do kwiatow z biohumusem.
Awatar użytkownika
Piotr-eko
50p
50p
Posty: 89
Od: 11 wrz 2009, o 01:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Post »

Sałatki robię przeważnie nie z przepisów,(ale postaram się o ten wypróbowany),tzn.mamy sezon na paprykę,zielone pomidory,kapusty itd.(można też z grzybami i marchewką najmniejszych rozmiarów)-paprykę blanszujemy-pomidory kroimy w 0,5cm.krążki z cebulką osolić pozostawić,na ok.3godz.nałożyć w słoiki dodać po 1 strączku na słoik ok.0,5L ostrej papryczki zalać zalewą woda,ocet,przyprawy- wedle uznania-pasteryzujemy ok.20min i do spiżarni bo będą kusić.mniam.Zaczekaj cierpliwie na dokładny przepis.Pozdrawiam.
forever
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 paź 2009, o 15:45
Kontakt:

Re: Papryczki chilli doniczkowe, jak o nie dbać.

Post »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Możecie mi jeszcze powiedzieć co to jest za gatunek tych papryczek ??
Szukam na necie i nie potrafię za bardzo ich zidentyfikować, dostałem je od dziewczyny na dzień chłopaka :P a ona niestety nie pamieta co to za odmiana :(

Poradźcie coś proszę.
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Papryczki chilli doniczkowe, jak o nie dbać.

Post »

Ciężko ocenić co to za papryka - odmian ozdobnych jest naprawdę sporo - prawie wszystkie są ostre. Czasem gatunki nie są nawet nazwane ;)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”