Iglaki tolerujące wapienne podłoże

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Iglaki tolerujące wapienne podłoże

Post »

Inspirowana pytaniami forumowiczów zakładam wątek o iglakach, które tolerują lub wręcz lubią wapienne podłoże. Zapraszam do dyskusji.
Bartosz pisze: w ogóle nieprawdą jest,że wszystkie iglaki najlepiej rosną w glebach kwaśnych bo jest bardzo wiele preferujących gleby wapienne np świerk serbski,cisy, jodła kalifornijska i wiele innych.
Jałowiec sabiński i jego odmiany wręcz woli wapienne podłoże!
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Ja z własnego doświadczenia wiem,że wymienione przeze mnie iglaki wolą gleby wapienne.

Jodły kalifornijskie miałem dwie jedną w typowej ziemi dla iglaków czyli kwaśnej, próchnicznej i przepuiszczalnej a drugą w cięższej wapeinno gliniastej ale bardzo żyznej ziemi. Ta druga miała prawie 2x większe przyrosty i to nawet mimo tego że rosła na trochę mniej naslonecznionym stanowisku niż ta pierwsza :D . Wydałem obydwie bo denerwowały mnie częste deformacje korony wskutek wiosennych przymrozków.

Swierki serbskie są tolerancyjne wobec pH ale zdecydowanie preferują gleby bardzo mocno zawapnione i przy tym najlepiej ciężkie glinaste.

W tym roku zrobiłem eksperyment z jałowcem skalnym tzn posadziłem jednego do zawapnionej gleby bo w naturze jałowiec skalny występuje w górach skalistych w Ameryce i rośnie tam na wapiennych glebach.

Sosna limba też ponoć najlepiej rośnie na glebach wapiennych tak samo jak wiele innych iglaków :D .
Awatar użytkownika
mora1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 579
Od: 31 mar 2006, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Post »

O temat dla mnie :D , u nas kreda, margiel są na porządku dziennym. Nasza działka też miejscami ma takie "białe plamy". Świetnie na marglu daje sobie rade Blue Arrow, mój marglowy faworyt bez dwóch zadań. Całkiem nieźle ma się też Spatan, pewniakami są serby, , rosną zdrowo u sąsiadów ,a u nich jeszcze gorzej z marglem niż u nas. Działkę podzieliłam sobie na strefy, może to i dziwnie wygląda, jak wśród skalnych jałowców , Serbów rosną sobie magnolie, ja wiem co jest pod warstwą orną i jeśli chodzi o podłoże wszystko jest ok, taki urok naszych stron. Chciałam wykorzystać maksymalnie warunki jakie mamy na działce, margiel ma układ pasowy, np. 4m margiel, potem piękna żyzna ziemia lekko kwaśna :shock: Sama sie dziwię jak to możliwe, u nas nawet lokalne torfy też mają pH powyżej 6-7. Nie spotkałam jeszcze na forum nikogo z marglowego i kredowego zagłębia, ale powiem szczerze, ogród w naszych warunkach to duży wysiłek. Chętnie poczytam na ten temat doświadczenia " innych wapniaków" :lol: . Z ciekawostek powiem, że mamy miejsce na działce, gdzie można kopać tylko kilofem , złoża margla są bardzo wysoko , za to wykopany margiel jest piękny :twisted: .
Pozdrawiam Monika
moja skarpa
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Zapraszam do wyszukiwania szczegółowego na ibro. Zadałem rośliny iglaste i gleba zasadowa- mamy ponad trzysta odmian i gatunków.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

...
czyli w odmianach:
- cis
- jałowiec
- kosodrzewina
- miłorząb (jako iglak?)
- modrzew
- sosna
i świerk serbski
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Oczywiście cisy :D Tez chwalą sobie( :wink: ) wapienne podłoże. Moje rosną w lekko gliniastej ziemi blisko domu, gdzie nieco zawapniona była gleba po budowie. Są soczyście zielone i nigdy ich nie podlewałam oprócz pierwszego roku po posadzeniu.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
tarnovitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 maja 2008, o 21:43
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Na mojej działce 95% powierzchni, to gleba zasadowa, w której jest mnóstwo odłamków, a czasami wręcz głazów dolomitowych. Gleba jest dosyć ciężka, ale łatwo wysycha i pęka latem. Do uprawy paskudna. Do tego jeszcze działka nisko położona, więc często bywają przymrozki. Rosną tu dwa ok. 6-7 metrowe świerki kłujące. Na działce sąsiada rośnie zdrowo ok. 10-metrowa choina (chyba kanadyjska). Działkę uprawiam od 4 lat, więc mam małe doświadczenie z uprawą iglaków na tego typu glebie. Niemniej od 4 lub 3 lat zdrowo i dość szybko rośnie sosna żółta, sosna czarna, jodła kaukaska, mamutowiec olbrzymi, cedr himalajski i libański, metasekwoja, wiele gatunków jałowców, cypryśniki błotne (choć na jednym widać było chlorozę), cyprysiki groszkowy, Lawsona i C. obtusa, tuje (zachodnia, olbrzymia i i wschodnia). Rosną też inne jodły, świerki i sosny, ale wsadzone dopiero w tym lub ubiegłym roku, więc trudno już wydawać opinie na temat ich rozwoju.
pozdrawiam

tarnovitz
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Kosodrzewina jakie pH ziemi lubi

Post »

Witam kupiłam kosodrzewinę pumillo, którą chcę posadzić między azaliami i rododendronami, tylko nie wiem czy kosodrzewina lubi kwaśną ziemię. Szukałam tej informacji ale nie znalazłam nigdzie. Jakby ktoś mógł mi pomóc to będę wdzięczna :wink:
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Post »

Ja osobiście sadzałem w ziemię ogrodniczą do iglaków wymieszaną 1:1 z drobną mieloną korą.
edinio47
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 wrz 2009, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post »

Sosny są bardzo tolerancyjne . Potrafią rosnąć w nieomal każdej glebie. Podłoże dla rododendronów nie powinno stanowić żadnego problemu dla kosodrzewiny jak i dla innych iglaków.
pozdrawiam
Edi.
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Cedry też bardzo lubią ziemię o podwyższonym pH.
Lukasz K
50p
50p
Posty: 79
Od: 28 lut 2009, o 19:00
Lokalizacja: Komornica 32 km na N od PKiN

Post »

Niedawno dotarłem do fajnej książki profesora z Uniwersytetu w Stambule o zalesianiu pozbawionych gleby wapiennych, krasowych pustkowi (od tysiacleci wyniszczanych przez kozy i owce) i najlepsze do tego okazują się cedry (tureckie rodzime populacje cedra libańskiego) - nasiona rozrzucane są jesienią na prawie goła skalę lub zimą na śnieg i siewki są w stanie penetrować korzeniem w szczeliny i spękania i wyrosnąć na takim podłożu w na prawdę ładne drzewa...
To tak bardziej jako ciekawostka...

Pozdr

Łukasz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”