Wciornastki na roślinach doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Krystyna.F
ZBANOWANY
Posty: 3526
Od: 30 kwie 2009, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie jestem pewna,ale to mogą być larwy wciornastków lub przylżeńce.Sprawdź czy w bryle korzeniowej nie ma robactwa i jak możesz to wstaw zdjęcie o większej rozdzielczości.Najlepiej tu by pomógł ''Czarodziej''
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zamieść zdjęcia duże rozmiarowo minimum 1024x768 na forum wklejone jako miniaturki z możliwością powiększenia do dużego rozmiaru to dokładnie określę co to za szkodnik i jak go zwalczyć. :wink:
Awatar użytkownika
kasiaj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2009, o 21:20
Lokalizacja: Tarnów

Post »

Witam ponownie,
oto zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Moim zdaniem to dojrzewające larwy wciornastki, dracenę pod porządny prysznic, następnie pozostałości zetrzeć wilgotną szmatką i wykonaj oprysk Talstar 100 EC (0,5ml na 1 l wody) lub Actellic 500 EC (1ml na 1 l wody), oprysk powtórz po trzech dniach. Trzy dni po oprysku powycieraj wszystkie listki z obu stron i pnie wilgotną szmatką :wink:
Awatar użytkownika
edytqa
100p
100p
Posty: 106
Od: 9 paź 2007, o 20:54
Lokalizacja: Sandomierz

Roślinki chorują - pomóżcie!

Post »

Witam wszystkich
Mojej mamie ostatnio chorują kwiatki i nie wie jak sobie z nimi radzić, a zniszczenia postępują.
Proszę o pomoc w identyfikacji przyczyny.

Kwiatuszek pierwszy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kwiatuszek drugi:
Obrazek

Kwiatuszek trzeci:
Obrazek
Obrazek

Z góry dziękuję wszystkim i pozdrawiam.
"Abyście tylko potrafili położyć kwiaty pomiędzy smutnymi liśćmi życia!" Wilhelm Raabe, pseud. Jakob Corvinus
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Roślinki chorują - pomóżcie!

Post »

Na wszystkich trzech roślinach to efekt żerowania wciornastka, na ostatniej dodatkowo zaczął żerowanie podskórnik. Do wykonania dwukrotnie w odstępie dwudniowym oprysk Actellic 500 EC w dawce 1 ml na 1 l wody, najlepiej gdzieś poza domem bo chemia (jej opary) jest bardzo trująca dla ludzi i strasznie śmierdzi, porażone liście do usunięcia i spalenia. Po dwóch opryskach odczekaj trzy dni a następnie wszystkie liście powycieraj wilgotną szmatką maczaną w mleku. :wink:
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Kochani, pomóżcie proszę- pojawiło się u mnie na roślinach coś, czego nie potrafię zidentyfikować mimo poszukiwań; maleńkie jasne (kremowe) glizdki, występują na liściach (strona wierzchnia)- w miejscu ich żerowania liście żółkną i szybko opadają (zanim zżółkną do końca), a przy brzegach lub przy łodyżce bordowieją.
Być może jest to postać larwalna czegoś, ale czego? Te glizdki się poruszają, są ledwo dostrzegalne gołym okiem, mniejsze niż 1mm i cieniuteńkie- spróbuję zrobić zdjęcie, ale nie wiem czy będzie cokolwiek widać...

Załatwiły mi calatheę zanim się zorientowałam o co chodzi, teraz sypie mi się szeflera i grubosz, dobrały się też do peperomii.

Na razie spłukałam rośliny pod prysznicem, opryskałam wodą z dodatkiem octu, wkopałam w ziemię tabletki Tarcznik, ale glizdki są nadal (choć już mniej).

Proszę, oświećcie mnie co to jest i jak z tym walczyć! ;:180
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Siedzą też już na marantach... Pomocy, bo mnie zeżrą! :x

Tak wyglądają liście po żerowaniu:

Obrazek

Obrazek

A tu robale:

Obrazek

Czym zwalczyć to badziewie? :shock:
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Właśnie szukam w necie od jakiegoś czasu i nic mi nie pasuje...
Ziemiórki mam od roku, ale ich larwy siedzą w ziemi, są biało-czarne i pewnie większe (nigdy nie widziałam u siebie, natykam się tylko na te fruwające).
Te jasne na liściach mają 1mm długości lub mniej.

Larwy wciornastka- też mi nie pasuje kilka rzeczy, które wyczytałam; termin pojawiania się, kolor- wciornastek daje podobno srebrne zabarwienie liści, u mnie jest bordowe, podobno nie łażą- moje tak itd.

Poszukam jeszcze ale wciąż proszę o pomoc :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Obojętnie co to jest proponuję wszystkie rośliny leczyć- opryskać jednocześnie, wg mnie najlepszym i działającym na wszystko jest Mospilan, do gotowego płynu trzeba dodać łyżeczkę ludwika lub mydła potasowego. Rośliny nie powinny stać za gęsto, można też po wierzchu podlać tym płynem. Mospilan jest bezwonny i dlatego kurację można przeprowadzić nawet w łazience, ale po tygodniu znów powtórzyć. Powodzenia
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

To larwy wciornastki, możesz opryskać sobie spokojnie i najlepiej Condifor 200 SL lub Magus 200 SC w dawce 1 ml na 0,75 l wody. :wink:
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Dzięki Czarodzieju!
Ale szczerze mówiąc wciąż nie pasuje mi to na wciornastki- wszędzie gdzie czytam o nich, piszą, że zaatakowane liście się srebrzą- moje nie; są żółte lub bordowe, ale nie srebrne. Poza tym, larwy zostawiają czarne kupki odchodów w miejscu żerowania- u mnie tego nie widać (a oglądam liście przez lupę). Żerują głównie od spodu liści- u mnie są na górze. Nie stwierdziłam też obecności dorosłych wciornastków- ani w podłożu ani na kwiatach, ani na lepach (mam rozwieszone na ziemiórki).
Jedynie kształt larw podobny do wciornastka.
Nie wiem...

Co gorsza, nie mam warunków na pryskanie chemią, muszę pozostać przy metodach naturalnych- zna ktoś jakiś skuteczny specyfik, żeby to przepędzić?
Czytałam o opryskach wyciągami z cebuli, czosnku, pokrzywy etc, o stosowaniu szarego mydła, tytoniu, popiołu z papierosów i tym podobnych cudach. I to wszystko podobno działa na różne szkodniki, ale akurat na wciornstka (o ile to on?) nie mogłam nic znaleźć.
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Robale- nie potrafię zidentyfikować :(

Post »

Nie zawsze wciornastki zostawiają takie same ślady żerowania na każdej roślinie. Bez obaw możesz kupić sobie Magusa 200 SC (polecany na przędziorki) i pryskać nim w domu, dawka 1 ml na 0,75 l wody. W takiej dawce powinien sobie poradzić ze szkodnikiem nie szkodząc domownikom, nie śmierdzi też więc można śmiało wykonać oprysk. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”