Sylwekw zakłada ogród

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Sylwekw zakłada ogród

Post »

Witam.

No wreszcie się zebrałem. Od dawna oglądam zdjęcia z Waszych ogrodów. W końcu odważyłem się pokazać swój. Choć nie można go jeszcze nazwać ogrodem to pomyślałem, że taka "kronika" ogrodu od chwili kiedy był tylko pobudowlanym piaskowym placem do czasu kiedy (mam nadzieje) stanie się ogrodem cieszącym oko może być inspirująca dla innych którym tak mi na początku brakuje wiary w możliwość stworzenia czegoś fajnego.

Ponadto wierzę, w Waszą życzliwość i może na bieżąco w kolejnych etapach tworzenia naszego ogrodu będziecie chcieli mi coś poradzić i pomóc.

W tamtym roku wprowadziliśmy się do nowo wybudowanego domu. Wiadomo jak wygląda działka po budowie: piach, błoto, brak ogrodzenia itd. I an takim terenie zaczynamy tworzenie naszego ogródka. W pierwszym roku to było zaledwie kilka roślinek - nawet nie pamiętam jakich, trochę słoneczników i to wszystko. Pod koniec ubiegłego roku trafiło nam się kilka prezentów: znajoma żony likwidowała swoją działkę i w zasadzie wszystkie rośliny jakie miała nam podarowała. W ogródku coś zaczęło się dziać choć jeszcze bez ładu i składu aby tyko rośliny dotrwały do tego roku. Potem jeszcze kilka rozsad od znajomego i ogródek został zapoczątkowany.

Jednak prawdziwe tworzenie ogrodu zaczęliśmy dopiero w tym roku - nasadzenia były coraz bardziej przemyślane choć często nadal wybór miejsc albo roślin prócz finansów ograniczały jeszcze prace które w otoczeniu domu pozostały do wykonania a które mogłyby zniszczyć docelową lokalizację roślin.

Moja prezentacja z pewnością nie będzie wzrocowo chronologiczna ale raczej przedstawię kolejno poszczególne fragmenty "ogrodu".

Zacznę chyba od skalniaka bo on był pierwszy.

A takie były jego początki:
Obrazek

Obrazek

Potem trochę dosadzaliśmy i przesadzaliśmy

Obrazek

a skalniaczek się rozwijał i zaczął wyglądac tak:

Obrazek

Obecnie wygląda jeszcze trochę inaczej ale zdjęcia z lipca będę miał za jakiś czas :-).

No i tutaj mam pierwszą prośbę o pomoc.

Ta "trawa" na szczycie (to chyba jakaś odmiana Turzycy - proszę poprawcie mnie jeśli się mylę) moim zdaniem zdominowała całkowicie skalniak.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Dlatego postanowiłem, że chyba jednak muszę ją usunąć ze skalniaka ale znaleźć jej dobre miejsce bo bardzo mi się podoba.

Czy to jest dobry pomysł zważywszy na porę roku i jakiego miejsca dla niej poszukać aby już nie przesadzać jej znowu po krótkim czasie (zaskoczyła mnie tempem rozrastania się - na pierwszym zdjęciu skalniaka widać jaka była mała - a dokładniej rzecz biorąc to jej prawie nie widać :-).

Teraz spróbuję trochę przybliżyć poszczególne roślinki, które zawitały na mój skalniaczek.

Bardzo proszę jeśli pomyliłem jakieś nazwy albo jeśli ich nie znam pomóżcie mi poznać prawidłowe.

Turzycę (chyba) już znacie - zdjęcia powyżej. :-)

Dalej to Rozchodnik ostry (sedum acre) Yellow Queen

Obrazek

Obrazek

Ta roślinka bardziej mi się podobała gdy była mała - teraz trochę mniej.

Następnie dwie odmiany Kostrzewy:
Obrazek

Obrazek


Teraz są już większe, niebawem pokażę aktualne zdjęcia.
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

Witaj.
Bardzo ładny ten skalniaczek :) i jak się rozrasta .. :)
a tą trawę ja bym wywaliła jak najszybciej - właśnie tej wiosny usuwałam ją sprzed domu - jest bardzo ekspansywna i baardzo głęboko się zakorzenia, a rozrasta się nawet z kawałka korzenia - musiałam kilka razy randapem pryskać, żeby ją zlikwidować :roll:

czekam na zdjęcia większej części ogrodu, bo widzę, że roślinek i pod domem macie sporo ;)
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Post »

Oj rany - jak się cieszę, że tak szybko ktoś zajrzał do moich zdjęć. Tak jak pisze chcę to trawę wywalić i chyba w ten weekend to zrobię ale całkiem jej się nie pozbędę bo mi się podoba - muszę znaleźć miejsce, gdzie będzie w przyszłości tłem dla mniejszych roślin.

Zdjęć będzie przybywać - cały czas pracuję nad nimi - jeszcze dziś trochę przybędzie ...

Następne roślinki na skalniaku:

Pierwiosnek różowy (Primula Rosea)

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Oj Sylwku byłam już u Ciebie ze 3 razy :D :D :D
Zauważyłam,że jeszcze wklejasz zdjęcia więc nic nie pisałam ale jeśli już oczekujesz rad to proszę bardzo.

Trawa,która się" martwisz" to Mozga trzcinowata Phalaris arundinacea .
Oczywiście zabierz ją ze skalniaka i to jak najszybciej .
Jest bardzo ekspansywna,daje mnóstwo rozłogów ,nie kontrolowana tworzy zarośla a chyba tego osiągnąć w swoim ogrodzie nie chcesz .
Jest efektowna to fakt szczególnie kiedy kwitnie i choć literatura wymienia pewne jej preferencje stanowiskowe i dot.gleby to wiem z własnego doświadczenia,że rośnie ona dobrze wszędzie.
Przesadzając ją umieść ją od razu w starej misce,waniennce czy innym naczyniu z otworem odpływowym - będziesz mieć przynajmniej kontrolę nad nią.

Z zainteresowaniem śledzę co pokażesz nam dalej ... :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

KaRo pisze:... wiem z własnego doświadczenia,że rośnie ona dobrze wszędzie.
Przesadzając ją umieść ją od razu w starej misce,waniennce czy innym naczyniu z otworem odpływowym - będziesz mieć przynajmniej kontrolę nad nią.
oj rośnie nawet na piachu ;) a pomysł z miską itp. bardzo dobry :) , że też na to nie wpadłam zanim ją wytępiłam do końca :oops: :wink:
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Post »

Kurcze ale mi miło, że ktoś tu zagląda. Dziękuję za pierwsze rady i proszę o więcej. W takim razie faktycznie już w ten weekend Mozga wyleci ze skalniaka - czyli jednak byłem w błędzie, że to Turzyca :-( ale tych traw jest tyle w książkach i wiele jest tak podobnych, że dla takiego nowicjusza jak ja to trudno coś rozpoznać .... A macie jakieś sugestie co w jej miejsce na szczyt skalniaka wsadzić ??

Proszę też nie miejcie mi za złe jeśli któreś nazwy podaję błędnie ... niektóre nazwy spisałem sobie od razu z etykietek przy zakupie ale niektóre odszukiwałem dopiero po czasie albo w katalogach roślin, które mam więc o pomyłki nie trudno :-).

Takie wizyty bardzo mobilizują i wstawiam dalej ....... Bażyna (Empetrum)

Obrazek

Ta roślinka trochę mnie zawiodła (mieliśmy dwie) ... na początku wyglądała fajnie, potem nawet trochę podrosła a teraz już raczej kiepsko się prezentuje.

Skalnica Arendsa .... dziwi mnie, że z jednej roślinki jest trochę kwiatów białych a trochę różowych ... czy to normalne?

Obrazek

Żagwin Ogrodowy (Aubrietta Hybryda) Red Carpet

Obrazek

A pozostałe nie wiem jak się nazywają:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A ta bardzo fajnie się rozrasta tworząc dywanik wypełniający szczelnie przestrzeń między kamieniami.
Obrazek
Awatar użytkownika
Paula
100p
100p
Posty: 112
Od: 10 lip 2007, o 23:18
Lokalizacja: kawałek zieleni na warmii

Post »

Sylwek nie przejmuj się nieznajomością nazw ;) ja nawet nie próbowałam dojść do tego jak się nazywają :oops:

roślinki masz fajne, a skalnice mi się bardzo podobają :) a kwitnienie - może masz "podwójną" sadzonkę (z dwóch nasionek różnych kolorów) :D wygląda fajnie, zresztą skalnica nabierze uroku jak się rozrośnie - podoba mi się dywan jaki tworzy.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Może nie zagwarantowałeś jej odpowiedzniego podłoża ?
To bardzo kwasolubna roślina,lubi też środowisko torfowe i chociaż lubi słońce to jednak wymaga wiecznej wilgoci.
Często występuje w borówczyskach.
Dla tego typu roślin (kwasolubnych i lubiących miejsca wilgotne)
lepiej przygotować odpowiednią rabatę -z wyłożeniem dna folią ,ziemią mocno wymieszaną z torfem itp. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Post »

Paula pisze:Sylwek nie przejmuj się nieznajomością nazw ;) ja nawet nie próbowałam dojść do tego jak się nazywają :oops:

roślinki masz fajne, a skalnice mi się bardzo podobają :) a kwitnienie - może masz "podwójną" sadzonkę (z dwóch nasionek różnych kolorów) :D wygląda fajnie, zresztą skalnica nabierze uroku jak się rozrośnie - podoba mi się dywan jaki tworzy.
No aż tak bardzo się nie przejmuję ale jak już coś robię to lubię się trochę na tym poznać - a znajomość nazw często może pomóc dobrać odpowiednie warunki dla rośliny.
KaRo pisze:Może nie zagwarantowałeś jej odpowiedniego podłoża ?
To bardzo kwasolubna roślina,lubi też środowisko torfowe i chociaż lubi słońce to jednak wymaga wiecznej wilgoci.
Często występuje w borówczyskach.
Dla tego typu roślin (kwasolubnych i lubiących miejsca wilgotne)
lepiej przygotować odpowiednią rabatę -z wyłożeniem dna folią ,ziemią mocno wymieszaną z torfem itp. .
O proszę co fachowiec to fachowiec. Czyli może dobrze by było Skalnicę też zabrać ze skalniaka ... tylko czy wsadzić ją na rabatę wrzosową (taką też mam :-) tam niby kwaśno ale za to chyba nie tak mokro ???

Oj dużo jeszcze zdjęć przede mną ale tak mnie zachęciliście, że wieczorem i w weekend będę pracował nad ich dalszym wstawianiem i będę bardzo wdzięczny za dalszą pomoc bo wraz z kolejnymi zdjęciami pojawią się kolejne pytania.

Już w tej chwili Wam bardzo dziękuję za pierwsze wskazówki i obiecuję, że jak już sam trochę nabiorę jakiejś wiedzy to też będę się bardziej udzielał na forum nie tylko jako pytający.
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Witam Cie na forum .Skalniczek nabiera uroku. Wiekszość tch roślinek to roślinki zadarniające, czyli z każdym rokiem będą sie rozrastały i tworzyły dywany wokół kamieni Efekt będzie większy jeśli zaczną kwitnąć.Na środku praktycznie możesz posadzić wszystko, może to być nie za wysoki iglak, może jakiś krzew słabo rosnący, lub nadający się do przycinania i formowania -Ach co ja Ci tu będę mówić ,dajesz sobie doskonale radę więc na pewno coś wymyślisz :D :D :D
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Witaj Sylwek. ;:100
Początek ogrodu czyli skalniak, bardzo ładny.
Troszkę problemów z roślinami, ale nie tylko Ty masz takie problemy. Każdy z nas kupował, i nadal kupuje rośliny, a potem przesadza w różne miejsca, nawet kilka razy.
A to roślinie miejsce nie pasuje, a to roślina nie pasuje do kompozycji, itd.
Nie zrażaj się, to też należy do przyjemności uprawy ogródka. :D

Na 6 zdjęciu masz chyba barwinek pospolity (Vinca minor L.).
Niby może rosnąć na każdym stanowisku, ale u mnie kiepsko rośnie w pełnym słońcu.
Na 8 zdjęciu chyba także jest barwinek większy (Vinca major L.) odmiana "Aureovariegata" (mogę się mylić, porównaj z opisami), ten lubi słoneczko.

Wklejaj zdjęcia i opisuj dalej swój ogródek. Chętnych do składania Ci wizyt nie zabraknie. :D :D :D
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Sylwku, ostatnia partia zdjęć, te bez nazwy: 3 - barwinek, ale nie wiem jaki, 6 - śniadek ;)



__________

edit: Lila mnie z barwinkiem wyprzedziła :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ładny macie ten skalniaczek :) Pokazuj zdjęcia, pokazuj, zobaczysz jak pochwały dobrze robią na wzrost roślin :lol:

Na 4 chyba macierzanka, na 5 chyba dębik ośmiopłatkowy, ale czy na pewno, to poproszę o potwierdzenie bardziej obznajomionych "w temacie".
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”