Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Podwyższona rabata

Post »

Nie bardzo wiem, jak się zabrać do zrobienia takich podwyższonych zagonów.
Czy mógłby ktoś napisać mi krok po kroku co należy zrobić?
Ogólnie niby wiem, ale czy trzeba np. na dnie robić jakąś warstwę drenażu z piasku, żwiru czy potłuczonej cegły (mam glebę gliniastą)?
Czy dane miejsce wystarczy tylko przekopać, usunąć chwasty, czy lepiej zastosować randoup (hm.. jak to się pisze :oops: )
Czy po nasypaniu ziemi trzeba odczekać jakiś czas, aż się ziemia uleży a jeżeli tak, to jak długo to trwa?
Jaką dać agrowłókninę i czy w ogóle dawać?
Czy na takich podwyższonych zagonach dobrze rosną krzewy?
Jaki wysoki może być taki zagon?
Z góry za odpowiedź bardzo dziękuję! :D :D
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Założenie podwyższonego zagonu nie jest trudne. Na przekopanej ziemi ustawia się skrzynię z desek. Na dnie skrzyni układa się wrstwę drobnych gałązek i łodyg roślin, a następnie wypełnia się ziemią. Takie zagony zakłada się pod uprawę warzyw, ale dlaczego chcesz tam sadzić krzewy? Chyba, ze na okres przejściowy :D
aha, zagon powinien mieć minimum 30-35 cm.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Podwyższona rabata

Post »

Dzięki Izuchna!

Prawdę mówiąc chodziło mi o podwyższoną rabatę - dlatego pisałam o krzakach :wink: .
Ale o takim zagonie na warzywa też myślałam, tylko ... na razie mąż mi nie może go zrobić :( bo ma za dużo innej roboty. Ale nie pomyślałabym o takim drenażu - dzięki! A nie byłoby dobrze dać tam agrowłókninę, żeby chwasty nie rosły?
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie ma za co :D Na agrowłókninie się nie znam, bo nie uzywam :(
alwin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 cze 2009, o 20:54
Lokalizacja: mazowsze

Podwyższona grządka

Post »

Mam zamiar zrobić sobie grządkę podwyższoną o wymiarach 1,5 na 3 na 0,7 m.
Boki umocnię plecionką z gałęzi, a w środku stos kompostowy.
Ma to funkcjonować bez rozbierania co najmniej przez pięć lat.
Grządka powstanie już teraz, a nasadzenia na wiosnę
I teraz pytania
> czy wbite pale wierzbowe nie zaczną rosnąć, nawet obdarte z kory i odwrócone ? Może zastąpić wierzbę olchą lub klonem ?
> pokrzywa, którą mam zamiar włożyć do wnętrza stosu, kwitnie albo i ma nawet nasiona. Po kilku latach przebywania w głębi kompostu nasiona zachowają zdolność do kiełkowania ?
> czy boki plecionki wyłożyć czarną agrowłókniną ?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Podwyższona grządka

Post »

alwin pisze: pale wierzbowe nie zaczną rosnąć, nawet obdarte z kory i odwrócone
Nie :)
alwin pisze:w głębi kompostu nasiona zachowają zdolność do kiełkowania ?
Większości gatunków tak - dlatego nie wyrzuca się na kompost chwastów już przekwitniętych ( z nasionami), a sam kompost wiele razy przesypuje, aby światło pobudziło do kiełkowania nasiona ( małe siewki giną po każdym kolejnym przesypaniu pryzmy)

alwin pisze:czy boki plecionki wyłożyć czarną agrowłókniną
Mi ten pomysł sie podoba :)
alwin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 cze 2009, o 20:54
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Obrazek

Początek pracy nad grządką. Wbiłem kołki, przeplotłem pierwsze gałęzie i wycinam darń.

Obrazek

A to wygląd końcowy. Agrowłókninę przymocowałem luźno zszywkami.

Obrazek

Początek napełniania grządki. Najpierw drenaż z gałązek i liści, później darń korzeniami do góry.
Dosypałem jeszcze kilka taczek pokrzyw i krwawnika i znowu darń. Teraz lądują tu odpadki kuchenne. Przed zimą napełnię całą grządkę słomą, a na wiosnę, gdy znowu będzie miejsce, wrzucę obornik i przykryje go kompostem.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Super!!! Gratuluję pomysłu i wykonania :)

Co tam ma rosnąć? Skoro to grządka, a nie kompostownik, to coś chcesz tam posadzić, tak?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Naprawdę świetny pomysł !
Jeśli pozwolisz, pokażę mojemu mężowi, może da się namówić?
alwin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 14 cze 2009, o 20:54
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Podobne rozwiązanie widziałem we francuskim kanale tv5. Na grządce rosły arbuzy, a powierzchnię chroniła ściółka z liści paproci. Całość była osłonięta niską palmetą z jabłoni, szpalerami z winogron i porzeczek. Po prosty bajka. Ogród użytkowy wcale nie musi być brzydki.

A u mnie w pierwszym roku mają rosnąć ogórki i kabaczki. Później fasolka, a w końcu truskawki.
Może podwyższenie uchroni rośliny przed przygruntowymi przymrozkami?

Na wiosnę od północy posadzę szpaler winogron. Będzie jeszcze cieplej i przytulniej.
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

U mnie na kompostowniku także rosną cukinie i dynie , ale nie jest on tak ładny, jak ten Twój :shock:
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Post »

Co do kołków wierzbowych odwróconych to na 100% zaczną rosnąć, natomiast po obdarciu z kory to już nie próbowałem.
Dla niedowiarków mogę wstawić zdjęcia... kołki wbiłem na wiosne i odwróciły przepływ soków!
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
Kathrina
100p
100p
Posty: 131
Od: 25 kwie 2007, o 17:10
Lokalizacja: Warszawa

Post »

alwin, świetny pomysł i super wykonanie. Gratuluję! Z tego co widze to masz wokół bardzo duzo miejsca. Czy planujesz jeszcze jakieś dodatkowe grządki zrobić? Bo tak sobie wyobraziłam takie np. dwie grządeczki a między nimi drewniana ławeczka. I tak sobie przysiądziesz na ławeczce i będziesz skubac te truskawki, winogrona .... Och, rozmarzyłam się. Pysznie! :D
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”