Nawóz zielony - poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Niestety, mam glebę bardzo żyzną i to pod dostatkiem, więc nie przerabiałem praktycznie takich późnych poplonów; ale muminek dobrze radzi.
Znając listę roślin "poplonowych" przeanalizuj ich wymagania glebowe, termin siewu a także długość wegetacji i coś dopasujesz. Każda wydaje się być dostatecznie dobra, a najlepsza jaka- to się okaże.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

Zrobię eksperyment posieję po troszku różne poplony i zobaczę co na zimnej Warmii szybko i bujnie wyrośnie. Na przyszłość będę wiedziała. Nasz region jest dość trudny bo późno wchodzę do ogrodu z siewem (szczególnie na zlewnej glinie) i późno zbieram warzywa.
Dziękuję za rady :D :D :D
Aśka
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Asiu, może peluszka? Szybko rośnie i też jest dobrym nawozem.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Post »

świetny pomysł na peluszkę nie wpadłam. Biegnę szukać. Na dwóch poletkach już groch rośnie z peluszką dobrana para :D
Aśka
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

W zasadzie nie mam zamiaru pytać(choć może ktoś coś dorzuci), tylko podpowiedzieć fantastyczną sprawę na jesień- co przypadkiem odkryliśmy w zeszłym sezonie z moją mamą: po uprzątnięciu pomidorów w tunelu foliowym, gdy folia nie chroniła już przed przymrozkami zasialiśmy rzodkiewkę, bo zbywało nasion, a zawsze to jakiś nawóz i odmiana dla gleby. Zrobiliśmy to tak po prostu, rzutowo, od niechcenia, lekko przygrabiliśmy ziemią. Wzeszła. Urosła. zajadaliśmy się nią do mrozów w grudniu i wegetowała tak przyrzucona jakąś szmatą.
Jak ktoś lubi to warzywo, to polecam!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Rzodkiewka popularnie jest siana jako przedplon z sałatą :)
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

W jednym z postów było napisane, aby łubin na zielony nawóz przekopać gdy trochę podrośnie. Otóż w korzeniach łubinu i innych motylkowych występuje coś [ brodawki? bakterie?], które mają zdolność przyswajania azotu z powietrza znajdującego się w glebie. Te właściwości uaktywniają się w stadium kwitnienia, a więc warto byłoby poczekać z przekopywaniem. W przypadku łubinu to trudna sprawa ze względu na jego wysokość, ale można skosić kilkanaście centymetrów nad ziemią i dopiero wtedy kopać, ewentualnie posiać łubin niebieski czy seradelę.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Post »

Mam pytanko czy mogę potraktować rośliny fasoli szparagowej jako poplon i po ścięciu kosiarką przekopać. Zaznaczam, że chciałbym wykorzystać jeszcze w tym roku grządkę pod tulipany.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
muminek
200p
200p
Posty: 462
Od: 26 mar 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Post »

Może napiszę,jak to jest u mnie: po zebraniu fasolki wycinam zielone badylki a w ziemi zostawiam korzenie, bo fasola dobrze wiąże azot z powietrza (chyba dobrze napisałam? ;)) jest więc dobrym nawozem azotowym,ale nigdy nie traktowałam jej jako typowego poplonu...
aro
50p
50p
Posty: 97
Od: 6 mar 2009, o 20:49
Lokalizacja: sosnowiec

Nawóz zielony

Post »

Witam chce się poradzić chodzi mi o ogódek warzywny W zeszłym roku jesienia dałem obornik W tym roku chce dać jakiś nawóz zielony gdzieś za trzy tygodnie będe miał pusty ogródek nie wiem co o tej porze roku można siać jako nawóz zielony
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Jeśli rok temu dałeś obornik, to w tym roku daj już spokój, tym bardziej, że pusty ogródek będziesz miał dopiero na początku października. Jedynie może żyto . . . Większość warzyw lubi być uprawiana w drugim roku po oborniku.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wydaje mi się, że żyto zakwasza glebę...
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Post »

Jeśli dobrze doczytałem w ,,Dziłkowcu" to o tej porze na poplon można wysiać tylko żyto.
Pozdrawiam Jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”