Papryka - choroby,szkodniki,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Witold45
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 kwie 2006, o 19:14

Schną sadzonki papryki

Post »

Po wysiewie i wykiełkowaniu, po osiągnięciu około 3 do 4cm, około 30%
roślin zaczyna usychać, mimo iż ziemia jest wilgotna a temperatura właściwa. Nie wiem, czy nie powodują tego malutkie, białe robaczki, które są w pojemniku z ziemią. Wymiary tego stworka to około 3-4mm.
Jest ich bardzo mało i w związku z tym, bardzo trudno je zauważyć.
Czy moje podejrzenia mogą być słuszne? Bardzo proszę o potraktowanie
mojego pytania w miarę pilnie, jako że czas nagli.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie piszesz czy korzenie sadzonek papryki są uszkodzone, jakie są widoczne objawy uszkodzen łodygi... Może to zgorzel siewek? http://www.odr.net.pl/publikacje/0127.pdf czytaj str.27
Ja bym podlał najpierw ziemię środkiem owadobójczym, by zniszczyć te białe robaczki a następnego dnia środkiem grzybobójczym Previcur. Zawsze tym środkiem podlewam sadzonki papryki by nie "leciala". Po posadzeniu papryki na stałe miejsce w tunelu też podlewam Prewicurem.
Ponadto staram się, aby ziemia przeznaczona do wysiania rozsady była wolna od patogenów. W tym celu najlepiej jest ją przez ok. 2 godziny odparować w piekarniku w temp. 180°C.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Jaka przyczyna - liście papryki

Post »

Na niektórych paprykach w tunelu liście mają żółte przebarwienia. Jaka jest tego przyczyna. Górne liście są w porządku. Chyba brakuje jakiegoś składnika.
Obrazek Obrazek
Liczę na Waszą szybką pomoc.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
elmarek
---
Posty: 236
Od: 25 lut 2006, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołów Podlaski
Kontakt:

Post »

Jak góra jest Ok, to wg. mnie jakieś zmiany fizjiologiczne w roslinie nie przejmuj się, opryskał bym florowitem :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Janusz z PO zalecił chelat żelazowy rozpuść w wodzie dodająć 2-3 kryształki kwasku cytrynowego na 1 litr wody. To choroba fizjologiczna. Dziś zrobiłem oprysk.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jednak to nie brak żelaza spowodował przebarwienie liści. Jak jest tego przyczyna? Kto mi pomoże? :?:
Pozdrawiam Andrzej.
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Przyczyna może być prozaiczna ,zbyt niska temperatura powietrza i podłoża.Oczywiście do końca nie jestem pewien.
Z foto wynika ,że są to młode papryki daj im trochę czasu .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

robert45 pisze:Przyczyna może być prozaiczna ,zbyt niska temperatura powietrza i podłoża.Oczywiście do końca nie jestem pewien.
Z foto wynika ,że są to młode papryki daj im trochę czasu .
Papryka jest w tunelu foliowym. Na pierwszych 2-3 liściach (od dołu) takich objawów nie ma. Na górnych (nowych) też występują te przebarwienia.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Oglądałem u znajomego na zdjęciach w atlasie chorób i szkodników oznaki niedoboru różnych składników na liściach papryki. Wychodzi, że brak jest magnezu. Kupiłem nawóz magnezowy do zasilania dolistnego, ale nie wiem jakie dać stężenie. Podają tylko " w zależnosci od niedoboru magnezu od 2,5 do 7,5 l/ha". Ale nie podali ile litrów wody na ha. Czy stężenie 0,5% będzie dobre czyli 5 ml na 1 litr wody?
Pozdrawiam Andrzej.
Gryzoń
50p
50p
Posty: 69
Od: 18 kwie 2006, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jazowsko k/Nowy Sącz
Kontakt:

Post »

Przyczyna: NIEDOBÓR AZOTU - nie dość że występuje chloroza międzyżyłkowa charakterystyczna dla niedoboru tego pierwiastka (po jakimś czasie powinny zaczynać zasychać od brzegu ku środkowi) to jeszcze zawijanie liści ku górze.
Ewentualnie może być to niedobór Magnezu.
Wg. mnie nie jest to spowodowane zbyt niską temperaturą ponieważ wtedy liście przyjmowałyby zabarwienie fioletowe (przez ograniczenie pobierania fosforu).
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Co proponujesz wobec tego? Paprykę zasilam płynnym nawozem dolistnym (do papryki,pomidorów i innych warzyw) doglebowo i dolistnie. Był też chelat żelazowy oraz nawóz magnezowy. :cry:
Pozdrawiam Andrzej.
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Gryzoń pisze:Przyczyna: NIEDOBÓR AZOTU - nie dość że występuje chloroza międzyżyłkowa charakterystyczna dla niedoboru tego pierwiastka (po jakimś czasie powinny zaczynać zasychać od brzegu ku środkowi) to jeszcze zawijanie liści ku górze.
Ewentualnie może być to niedobór Magnezu.
Wg. mnie nie jest to spowodowane zbyt niską temperaturą ponieważ wtedy liście przyjmowałyby zabarwienie fioletowe (przez ograniczenie pobierania fosforu).
Z całym szacunkiem n/t teorii,ja jednak obstaję przy swoim.
Kol.Erazmie poczekaj jeszcze parę dni ,a zobaczysz że papryka się zmieni.Wszak idą upały.
W obecnych warunkach przy braku słońca temp.w tunelu i na zewnątrz jest podobna.Czyli jaka poniżej 15st. a nocą grubo poniżej 10 st.-a papryka tego nie lubi.Pozdrawiam.

Nie wiem czy to jest pocieszenie ale moja papryka wygląda podobnie, z tym że rośnie na zewnątrz (tzn próbuje rosnąć z marnym jak na razie skutkiem).
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Czekam. Od soboty obiecują już upały. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”