Moje storczyki - galeria zuzulec

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Re: ;)

Post »

zuzulec pisze:Żałuję, ze podczas mojego pobytu w NL (6 lat) nie dorobiłam się co cenniejszych okazów.
Jak to mówiá mádry Polak po szkodzie... Ale jeszcze pewnie natrafisz na niejedno cudo, które zapragniesz od pierwszej chwili miec u siebie :D

A jak juz bédziesz w nl to namawiam Cie bys wybrala sie do ogrodu, o którym mowa byla w "Tajemniczym ogrodzie".
jeśli bedziesz w okolicach to zapraszam do mnie na kawke ;:40 :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Witam,

dzięki za zaproszenie, jak będe wybierała się do NL to dam znać na pw. ;)
a teraz zmykam spać - jutro egzamin na możliwośc jazdy takim cackiem ;:71


Pozdrawiam serdecznie
Lucyna
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

Tak krótko:
-żółte karteczki sa na *fruwające* , nie zaszkodzi powiesić-wbić.
Mszyce *łażą* , kolor też nie zwabi. Jak jest parę , to przeszły--->wyłapac.
Z chemią ostrożnie tylko przy inwazyjności . Popularne kwiatowe preparaty będa skuteczne.

Pani w kwiaciarni dobrze radzi --------> przy nieznajomości techniki spryskiwania i warunków
w jakich to może się odbywać bardzo łatwo :shock: prawie błyskawicznie można pozbyć się storczyków.
Ona rozumie pytanie jako poradę dla laika absolutnego, a tu trzeba być ostrożnym z zaleceniami.
Nie wiem czy wystarczy cierpliwości pani z kwiaciarni rozszerzać temat *kiedy można* i ,,ze powodzenie operacji to szybkie osuszenie+wymuszony ruch powietrza + temperatura..

A czy wiedzą??? trudno powiedzieć, czasami tak , a czasami zbywają klienta :wink: mądrością.

Lucyno ! masz piękniunie storczyki i ...fotogeniczne :P .

powodzenia ;:71

pozdrawiam Jovanka
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Jovanko,

dziękuję za rady, przetrawię je jak ochłonę z emocji i będe w stanie - dziś kwiatki na bok - egzamin zdany za pierwszym razem, więc wreszcie wyśpię sie w spokoju.
A na wystawę przyjadę sama, nie będe juz musiała korzystać z PKP.
Do zobaczenia jesienią...

Buziaczki
Lucyna
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Gratulacje Lucyno z okazij zdania egzaminu !!!

Pozdrawiam i na przyszłość zycze zawsze szerokiej i bezpiecznej drogi :)
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

dziękuję Agatko...

słonko było dzis sprzymierzeńcem dla mnie.. taki upał, ze egzaminator wysłał mnie pomiędzy ogródki działkowe, gdzie był większy cień - oczyiwście samochód bez klimy - uliczki boczne, więc mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu typu - wymuszenie...
teraz już naprawdę uciekam spać... i teraz naprawdę doceniam to forum - są tutaj wspaniali ludzie

p.s. męza też poznałam dzięki internetowi.. więc coś w tym jest..

Pozdrawiam serdecznie i śpiąco...

Lucyna


p.s. walka z mszycami odbyła się bez uzycia chemii.. juz ich nie ma.. uciekły z pola walki i z okopów - tylko czy na zawsze??? :)
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

ponownie...

Post »

Witam po dłuższej przerwie - powiedzmy - wakacyjnej ;)

W kolekcji storczykowej zaszły zmiany, o których warto wspomnieć w kilku słowach ;)

Po pierwsze - mój pierwszy storczyk rozpoczął wtórne kwitnienie - w przeciągu tygodnia otworzył 3 pąki.. jestem tak szczęśliwa - może to dziwne, ale ciesze się z tego, gdyz domyślam się, że jest mu dobrze u mnie.
Tak wyglądał kilka dni temu:

Obrazek Obrazek

a w tej chwili juz są trzy kwiaty:
Obrazek

Dodatkowo do mojej kolekcji dołączyły 3 kolejne falenopsisy - ups - zaczyna się - nie mogę się powstrzymać i co chwilkę targam coś do domku ;)
Zuzia - moja kotka też lubi nowości - zawsze wszystko obwąchuje ;) i zapewne podziwia ;)
Obrazek

a poniżej fotka całej "trójki"
Obrazek

Wiele osób myśli, ze są sztuczne, gdyż w ich mniemaniu niemożliwe jest utrzymanie tak pięknych kwiatów w domowych warunkach na parapecie - jak bardzo się mylą... chyba zaraziłam kolejną osobe, gdyz jak opowiedziałam, że wymagania są do pokonania.... dała się przekonać.

Jeżeli chodzi o mszyce z moich poprzednich postów to niestety powróciły - przerzuciły się na dendrobium i atakowały kwiaty tak skutecznie, że musiałam je obciąć, bo niestety ich urok został stracony... stoi teraz na werandzie wśród pozostałych przekwitniętych .... które wierzę będą kwitły w przyszłości ... ;)

Jovanko - ja ponowie jeszcze swoje pytanie - czy stosowac osłonkę czy też raczej nie - gdyż w poprzedniej Twojej odpowiedzi nie doczytałam tej informacji..

Pozdrawiam serdecznie i słonecznie - chociaz jutro znów zapowiadają deszcz ;(
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Piękne okazy dołączyły do Twojej kolekcji.
Zabawne, ale jakiś czas temu kupiłam dokładnie takie same. Biały z różową warżką pojechał do mamusi w PL, a ten różowo fioletowy został u mnie.
Póki co oba mają się dobrze :D

Życzę powodzenia w hodowli,

pozdrawiam,
Agasta
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P


Lucyno ;:63 idziesz na całego ze swoją kolekcją . Ładne są wszystkie i nie dziwię się , że porywają ;:95 .
Proponuję , tak z praktyki i rutynowo.....
- kupuj sobie pocieszki co 2 miesiące.Wtedy po roku będziesz miała sporą kolekcję i tak samo /mniej,więcej/ będa wchodzić w kwitnienie.Są falenopsisy o różnych porach kwitnienia.

Inaczej zgromadznie w jednym czasie spowoduje to ,ze w pewnym momencie nie bedziesz miała kwiatów a tylko zielone storczyki.
Ale to moja sugestia- nie trzeba się nią kierować.Ale...będziesz miała dom w kwiatach na okrągło, prawie.

Dendrobium..... szkoda było kwiatów- paskudy trzeba tępić.A..,że lubią słodkości kwiatów ,nie dziwne.Jedne bardziej, drugie mniej. Preparat pod ręką konieczny.
Cięcie dendrobium to taka mała zbrodnia :P


Nie pamiętam spraw osłonek :P i nie jestem ich zwolennikiem , gdzieś już to opisałam.
Storczyk przymusowo rośnie w doniczkach , w naturze wisi sobie na drzewie :P swoboda na full.
Każde ograniaczanie im dostępu powietrza od dołu , boków to ogromny minus. Musi być przewiew podłoża, nie mówiąc o cyrkulacji wokół. Osłonki dodatkowe zawsze to utrudniają.
Do falenopsisów doniczki przezroczyste są zalecane/sprawa fotosyntezy przez korzenie/
ale w innych nie przejrzystych, tez można --->gdy się ma ! wyczucie uoprawy już dość dobre :P
Inne storczyki , obojętny kolor doniczki.

Osłonka ozdobna dodatkowa - jak już , to na krótko --->dla* gości*

Pozdrawiam słonecznie
J ;:59 VANKA
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Witaj Jovanko,
nawet nie wiesz, jaką radośc sprawiłaś mi swoją odpowiedzią. oczywiście każda rada jest dla mnie cenna. Co do zakupów storczyków w odstępach czasu to po własnych doświadczeniach widzę, ze takie postępowanie jest najlepsze, gdyż na te kwitnące nie mam za dużo miejsca do wyeksponowania, a nie chciałabym aby stały na parapecie - dodatkowo zasłonięte firanką. Dlatego kupuję je stopniowo. Na pewno kolejne dołącza w październiku ;)


Agasta,

dziękuję za miłe słowa, muszę się przyznać, że w jakimś stopniu tęskniłam za tym forum, za osobami z pasjami.. i dlatego cieszę się, ze życie powolutku wraca do normy i przerzuca sie na wolniejszy, jesienny bieg.. bo mimo, iz nadal trwa lato, rankiem czuc juz taki zbliżający się wrześniowy powiew a tony pajaków próbują skryć się w mieszkaniu i na werandzie.. brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr....

Pozdrawiam serdecznie
Lucyna
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

I znowu była dłuższa przerwa... tak to już jest czasem kłopoty sie skumulują i nie chcą człowieka zostawić. Mam nadzieję, ze na chwilę obecną się uspokoiło i będę mogla zacząć się zajmować tym co lubię, a nie tym czym muszę :(
w ostatnich dniach zauważyłam, że coś zaczyna się dziać na moim Dendrobium. Tak się zmartwiłam, gdy Jovanka dała mi do zrozumienia, że nie najlepszym posunięciem było obcięcie pędów kwiatowych po ataku mszyc, że naprawdę chwile szczęścia przeżyłam, gdy zobaczyłam to:

Obrazek Obrazek

Czyżby to było to co myśle??? Chyba tak ;) Zastanawia mnie jak długo kształtuje się taki pęd kwiatowy u Dendrobium. Niedawno miałam sytuacje z falenopsisem, a tam to już się nie spieszył - prawie 2,5 miesiąca... ale jaki efekt.. może nie jest idealny ( zbyt mało kwiatków) - ale jak dla mnie mój pierwszy sukces został osiągnięty:


Obrazek Obrazek

Następnym razem powinno być lepiej - zaopatrzona w wiedzę, w lektury - wierzę, że tak będzie ;)

Jeszcze jako taki mały bonusik chciałabym wkleic fotkę Trójsklepki, która rosła u mnie na werandzie. Kwiatki przecudne, w sumie takie "storczykowe". Niektórzy nawet nazywaja trójsklepkę - "storczykiem ogrodowym" - chociaz ze storczykami nie ma nic wspólnego:


Obrazek Obrazek

Urocze...
Wkleję jeszcze jedną fotkę, mam nadzieję, ze Administrator mnie z nią nie pogoni, gdyż mam tylko tą jedną begonię, którą mogę się pochwalić ( jest ich wiecej - i begonii i pelargonii) - a dla jednego zdjęcia nie będę rozpoczynała nowego wątku - w sumie to ta begonia ma coś wspólnego ze storczykami - stoi razem z nimi na werandzie ;)

Obrazek

Pozdrawiam słonecznie
Lucyna
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Lucyno :P


Nooo.... to bedziesz miała wiele radości z tego , co zobaczysz ;:111

Jasne- idą pędy z kwiatami------>ile będą szły ??? tak sobie =wolno :P ale nic przyspieszysz.
Najpierw się będzie to wydłu..zało :P ----->póżniej zaczną pojawiać się malunie pączunie :P , a póżniej będą rosły aż będą takie: /tj.ok.1.5 cm /.A trwa to do 1,5 m-ca!!!!


Obrazek


Ale póżniej wynagrodzą Twoje oczekiwanie i ujrzysz ----->no może w innym kolorze
ale podobne *typki*.

Obrazek


Powiem nieskromnie,ze dendrobium hybrydy typu phalaenopsis bardzo lubię , choć czasami dziwnie muszę komuś tłumaczyć, ze kwiaty mogą być na bezlistnym patyku. Mam i takie wieloletnie ,które nie mają nic poza badylkiem.I z tego mam kwiaty.
Ten niebieski jest stosunkowo krótko u mnie - 2 lata więc jeszcze ma liście,ale po kilku będzie pewnie równie atrakcyjny=bezlistny , jak inne patyczaki.

Są tacy co kojarzą taki efekt z czarowaniem ;:95 ,a niech tam!!!! i będzie.

Wszystkie kwiaty są piękne i nawet te, które nie są storczykami.

Lucyno - masz idealny dowód na to , ze storczyki uczą cierpliwości.

GRATULUJĘ Tobie , już za doprowadzenie do kwitnienia- zapamiętaj jak to było w Twoim przypadku, kiedy kwitłu itpppp--->wskazane notatki :P .

A kwiatom również ;:24 coś się należy *podziw* ,ze im się coś chciało.


pozdrawiam storczykowo

J ;:76 V A N K A
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Witam Jovanko...
Dziękuję za cudowne zdjęcia - jak ja lubię patrzeć na storczyki - zwłaszcza te u kogoś, bo moje mam na co dzień ;) - nie znudziły mi się, o nie.. ale po prostu coś innego... cos co znowu zaczyna fascynować... i kusić do szukania ... i myślenia .. czy znajdę miejsce w domku na kolejnego ???
już korzystam z Twojej rady i zaczynam notować daty zwiazane z kwitnięciem storczyków. Jestem jakoś mocno zdziwiona, że tak szybko, gdyż minęło dopiero ok miesiąca jak ścięłam te pędy zaatakowane przez mszyce - chyba się nie myle, może o kilka dni, ale nie więcej. I po prostu nie chciało mi się wierzyć, że tak szybko. Dodatkowo zakupiłam tego storczyka z dwoma pędami kwiatowymi a tu niespodzianka - spodziewam sie czterech ;)

Jovanko, jeszcze mam takie pytanko - jakie rymy się złozyły ;) - dziś tak w wolnej chwili grzebałam troszkę w necie i znalazłam archiwalne informacje o wystawach storczyków w Szczecinie w zamku Książąt Pomorskich. W sumie jest to dla mnie najbliższe miejsce - ponad 3 godziny jazdy pociągiem, ale to i tak lepiej niż 12h do Krakowa ;) . Na różnych storczykowych stronach jest informacja, ze data zostanie ogłoszona wkrótce. Mnie ciekawi tylko taka informacja, czy jeżeli już są to - czy są warte uwagi. Czy wiesz coś na ten temat?

Pozdrawiam słonecznie
Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”