Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Zablokowany
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Lisko-z twardych gruszek robiłam zeszłego roku takie na ostro,zostały szybko wyjedzone,więc pokazać nie mogę.

64. Gruszki na ostro
Na 2 kg gruszek,1/2 kg cukru, 2 szkl. octu winnego, wody do zalewy to tak na oko, trzeba próbować(zalewa ma być
lekka ),2 papryczki chili malutkie, kilka gwiazdek anyżu, kilka całych goździków,parę ziaren gorczycy, opcjonalnie jeszcze trochę rodzynków,kawałek chrzanu i po gałązce świeżej mięty.Gruszki obrać, wykroić gniazda nasienne, pokroić w ósemki, ciasno upchać w słoikach takich po dżemie(chodzi o wielkość) przekładając przyprawami.Zalać gorącą zalewą, zakręcić.Krótko pasteryzować.
Ponieważ miałam miód to część gruszek była nie z cukrem, a w zalewie miodowej.
Zasadniczo te gruszki były przeznaczone do mięsa.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Ewo dziękuję.
Wypróbuję :)
z uśmiechami Iza
u liski
x-d-a
---
Posty: 7092
Od: 3 sty 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A ja poproszę o przepis na konfitury z jabłuszek rajskich.
Zależy mi jednak na tym, żeby się nie "rozciapciały", bo są śliczne -malutkie, bordowo-czerwone, kształtne i zimą byłyby świetną ozdobą tortów, ciast, kremów...
Dzięki z góry :lol:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Ewa Janina Sadowska pisze:z twardych gruszek robiłam zeszłego roku takie na ostro,
Ewo, czy te przyprawy i dodatki to należy pokroić i wymieszać, żeby je potem jakoś równo rozdzielić po słoikach, czy zagotować zalewę ze wszystkim i zalewać taką lekko pikantną?

Jeszcze o gruszkach :) na forum o winie znalazłam przepis na:

65. Konfitury z gruszek

"1,5 kg twardych zimowych gruszek
1,5 kg cukru, kilka goździków
lub kawałek wanilii"

"Umyte gruszki zalać wodą i gotować pod przykryciem, aż zmiękną. Odcedzić, ostudzić, obrać, pokroić na ćwiartki lub ósemki, wykroić gniazda nasienne. Małe gruszki, np. bergamotki, pozostawić w całości. Z cukru i szklanki wody ugotować syrop, ostudzić, zalać nim gruszki i odstawić na noc. Do przyrządzania syropu można użyć, zamiast wody, soku z wiśni lub jabłek.
Następnego dnia zlać syrop i podgrzewać tak długo, aż zgęstnieje. Znowu zalać nim gruszki i pozostawić je w syropie na kilkanaście godzin. Powtórzyć te czynności jeszcze dwukrotnie, za każdym razem gotując gruszki w syropie kilka minut (po drugim gotowaniu powinny stać się szkliste). Gorące konfitury przełożyć do wyprażonych słoików typu twist, starannie zamknąć, ostudzić."
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Wielkie dzięki Nalewko :)

Zrobiłam już gruszki Ewy (przyprawy powkładałam do słoików i zalałam zalewą)
Nastawiłam aronię z gruszkami (jutro skończę)
i nie widać końca tych gruszek....

dlatego każdy przepis na wagę złota :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Nalewko i Lisko-ja przyprawy do gruszek na ostro wkładałam jak Liska do słoików wedle wielkości słoja, do większego więcej.Siostra ma na działce taką zastaną już starą gruszę, która czasem owocuje jak szalona i wtedy trzeba wykorzystać szybko owoce.
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

66. Patisony marynowane

Najlepiej jak są malutkie...
duże nie są takie fajne (trzeba kroić na małe kawałki).... ale jak są to warto je zakonserwować

zalewa:

woda + ocet: 7:1 (większośc robi 5:1...... to zależy czy ktoś lubi ocet... )

ok
do szklanki octu i 7 wody dodaję 2 łyżki soli, 8 łyżek cukru, zagotowuje i zalewam

do słoików wkładam patisony poprzekładane cebulą ( i jak ktoś lubi to i marchewką)
lisć laurowy
2 zabki czosnku
koper
3 ziarenka ziela
kilka ziaren pieprzu
kilka ziaren gorczycy (używam białej)

pasteryzuję 3 minuty od momentu zagotowania.... wtedy nie są takie "rozlazłe" :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

8 łyżek cukru? :shock: Nie łyżeczek?
A koper w ziarenkach, czy w baldachach?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

bishop pisze:8 łyżek cukru? :shock: Nie łyżeczek?
A koper w ziarenkach, czy w baldachach?
ja daję łyżek... (to jest ok. 2l płynu)
kopru daję troszke w baldachach

generalnie... proporcje jak na ogórki... zrób tak jak robisz ogórki konserwowe...
ja nie lubię octu, więc robię jak powyżej...

najlepiej wg. swojego smaku
z uśmiechami Iza
u liski
x-o-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1045
Od: 3 cze 2007, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

67. Pikantne patisony konserwowe

to proporcja octu 10 % i wody jest taka 1 : 5, 5 łyżek cukru, 2 łyżki soli, pieprz w ziarnkach, liście laurowe, koper, ziele angielskie, gorczyca, czosnek / lub gotowa przyprawa do ogórków konserwowych /
Ja pasteryzuję 5-7 minut od zagotowania i też są chrupiące jak ogórki konserwowe.
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

empuza pisze:
Nutella ze śliwek

2,5 kg śliwek
1 kg cukru
2 cukry waniliowe
1 kakao 200 g (z wiatrakami) Deco Morreno

Śliwki przekręcić przez maszynkę i smażyć 2 godziny razem z cukrem.
Powinno sporo odparować.
Dodać cukry waniliowe i kakao.
Jeszcze smażyć i gorące kłaść w słoiki.
Już zrobiłam kilka porcji nutelli - jest świetna.
Jedna mała rada : mimo przekręcenia przez maszynkę i smażenia , gdzieś tam, na końcu języka wyczuwałam maleńkie kawalątka skórek śliwkowych. Złapałam za mixer i końcówka rozdrabniającą dokładnie roztarłam nutellę. Jest teraz aksamitna w konsystencji i te malusieńkie skóreczki nie są wcale wyczuwalne. Polecam.
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja dzię robię ogórasy.
Trochę z curry a trochę w słodko - kwaśnej zalewie pomidorowej.

Na zdjęciu te ostatnie - już gotowe:

Obrazek

Co prawda nie mam dziś " bigla " i wszystko robię bez serca, ale zawsze coś tam wyjdzie. Po południu wybieram się na czarny bez - będę zalewać spirytusem i robić nalewkę z dodatkiem owoców róży i liści malin..
Awatar użytkownika
maciachowa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 21 kwie 2009, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nideggen

Post »

Pola42 pisze: Po południu wybieram się na czarny bez - będę zalewać spirytusem i robić nalewkę z dodatkiem owoców róży i liści malin..
Moge prosic o przepis? Chociaz przyblizony?
Bo czarny bez w kazdej postaci smakuje (wino 2008 z czarnego bzu - pychota) a nalewki nigdy nie robilam. A krzakow takich rosnie w okolicy bardzo bardzo duzo :))

Wczoraj wlozylam jarzebine z miodem (jarzebine z drzewa oplukalam i do zamrazarki na 3 dni :))) .
Czarny bez ma duzo pesteczek i na konfiture niezbyt mi odpowiada. Ale naleweczke? Prosze o przepis :)
Pozdrawiam
Maciachowa
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”