Jakie polecacie odmiany clematisów?

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

'Błękitny Anioł' ma jasno błękitne kwiaty,więc może zbyt mały kontrast przy jałowcu, może posadzić ciemniejszy. To jednak zależy od upodobań, musisz chyba sama zdecydować.


Pozdrawiam :)
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Tak też myślałam,czy znasz pozostałe,które kupiłam?
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Pozostałe znam tylko ze zdjęć i opisów. Dokupiłam ostatnio oprócz 'Multi Blue' (zdjęcie w tym wątku)'Ernest Markham' i 'Ville de Lyon'. Wybrałam je ze względu na kolor kwiatów , czas kwitnienia oraz możliwość uprawy w pojemnikach.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

The President
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

President-chciałabym kupić tak mi się zdawało,żę sągodne uwagi
undek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2006, o 13:37

Dobór odmiany powojnika

Post »

Witam
Chcę prosić kolegów o pomoc. Bardzo lubię powojniki ale mam problem z ich uprawą. Miałem kiedyś Polisch Spiryt i Warszawską Nike ale mi padły Uprawiałem je zgodnie z zaleceniami ale nic nie pomogło .Myślę ,że problem jest w podłożu . Mieszkam koło Opola glebę mamy tutaj bardzo alkaliczną trochę próchnicy (ok. 25 cm. ) a potem wapienna skała .Może istnieją odmiany tolerujące tego typu glebę .
Pozdrawiam
undek
undek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 kwie 2006, o 13:37

Post »

Dzięki za odzew .
Undek
Awatar użytkownika
EdytaB
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2693
Od: 1 sty 2009, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/578.html
Polecam tę odmianę - jako zupełnego laika zapewniano mnie, że dam radę utrzymać tę roślinkę przy życiu :)
I tak sobie od 3 lata, przesadzana była kilka razy i w tym toku też ją to czeka. Stratował ją pies, a ona i tak odbiła. Generalnie tytan, a nie wątły clematisik :)
Do tej pory nie robiłam fotek, ale odkąd jestem na forum, czuję się wręcz do tego zobowiązana :) Czyli aby do lata.
Aha i kwitnie bardzo długo.
Ogródek EdytyB

zapraszam
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Powojniki - jakie polecacie,jakie wybrać

Post »

Kochani czy mogli byście mi doradzić jaki powojnik mogła bym posadzić od wschodniej strony domu?Z racji tego ,ze powojniki podbiły moje serduszko chciała bym sie wzbogacic o powojniki np w paski.ale miejsca na ogrodzie coraz mniej i nie jestem pewna czy słońce tylko do południa wystarczy powojnikom.
Awatar użytkownika
Skrzat
100p
100p
Posty: 137
Od: 27 mar 2007, o 13:35
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Pestko
są powojniki którym nadmiar słońca szkodzi - to znaczy brzydną w pełnym, palącym słońcu.
Z powojników w paski, które nie lubią zbyt dużo słońca to Nelly Moser (prawie biały z różowymi paskami), Doctor Ruppel- piękny róż w ciemniejsze paski, wprawdzie nie ma pasków ale ładnie i zdrowo rośnie to Hagley Hybrid - delikatny róż.
To tyle z moich doświadczeń.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Jak najbardziej te pasiaste wymienione przez Skrzata :) nadają się do cienia, nawet na północną stronę, więc ze wschodnią wystawą tym bardziej nie powinno być problemu :D.
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

T o jeszcze jedno pytanko...Jężeli nie znajdę powojnika o nazwach jakie podaliście czy jest szansa żeby każdy jeden powojnik ,ktory jest w sprzedazy dobrze rósł na wschodniej stronie?Z tego co wiem powojnik lubi nóżki w cieniu a główkę w slońcu,ale to sloneczko bylo by tylko do południa.Nie wiem czy powojnik kwitł by obficie skoro miałby cień.
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

PESTKA@ pisze: Jężeli nie znajdę powojnika o nazwach jakie podaliście czy jest szansa żeby każdy jeden powojnik ,ktory jest w sprzedazy dobrze rósł na wschodniej stronie?
.Nie wiem czy powojnik kwitł by obficie skoro miałby cień.
Akurat te odmiany sa dość popularne, łatwo na nie trafić, szczególnie w szkółkach, gdzie wybór większy.
Ale jeśli nie byłoby ani Nelly ani Doctora, to trzeba sprawdzić na fiszce. W opisie zawsze powinna być optymalna dla danej odmiany wystawa.
Na stronie www.clematis.pl można sprawdzić klikając zakładkę ENCYKLOPEDIA a potem zakładkę POWOJNIKI, jakie warunki są odpowiednie dla danej odmiany a wybierając odpowiednią opcję, można ustawić tabelkę tak, żeby pokazywała nam jakie powojniki preferują jakie warunki, np pogrupować je można wg wystawy, wg koloru, wg pory kwitnienia, wg wysokości, wielkości kwiatów, wg grupy, itd... :D
Jeśli powojnik jest dobrze odkarmiony, dobrze przycinany i toleruje wystawę północną, to nie powinno byc problemow z kwitnieniem nawet w cieniu.
A poza tym cień cieniowi nierówny :), może być głęboki, świetlisty itd.... ;). A światło tam będzie przecież? A że nie bezpośrednie nasłonecznienie, to nieszkodzi, naprawdę niektóre clematisy wręcz klapią w upale i pełnym słońcu. Np mój 'Daniel Deronda', który powinien znosić południową wystawę, obwisał w upale, musiałam go przeflancować pod północną ścianę i tam mu dobrze :).
Pozdrowienia,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”