Pomidory - choroby i szkodniki - cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
DarekRz

Re: żółte liście

Post »

kozula pisze:
fredek pisze:Cześć, od jakiegoś tygodnia zauważyłam, ze liście moich pomidorków żółkną...zastanawiam co jest przyczyną. Czy zbyt obfite podlewanie czy wręcz odwrotnie, a może brak nawożenia... Obrazek Obrazek
Gdyby w tej donicy rósł jeden pomidor , mógłby być nawet ładny . Dostały dobre podłoże skoro stać je było na zawiązanie i podchowanie owoców . Prawdopodobnie były podtapiane i zasuszane na przemian , dodatkowo w donicy brakło pożywienia . Każdy pomidor w donicy powinien mieć własny patyk do którego musi być przywiązany ( chyba że jest karłowy wtedy zwisa).
Do nawożenia w doniczce może być przydatne guano , albo nawozy wieloskładnikowe o spowolnionym działaniu typu Substral .

Pozdrawiam , kozula .
Podpisuje sie pod tym co napisał kozula. Dodam, że uprawiam koraliki w donicach - jednak są to donice produkcyjne - 10 l każda i jest w nich po jednym krzaku pomidorów. Donice te mają duże dziury w dnie, porządny drenaż z keramzytu lub grubego żwiru a i tak stawiam je w miejsce gdzie nie pada deszcz (taras) aby mieć kontrole nad wilgotnością podłoża. To jest najwiekszy problem przy uprawie pomidorow w pojemnikach. Generalnie potrzebują dużo wilgoci w podłożu, ale są jednocześnie bardzo wrażliwe na zalanie korzeni. Jeden z czterech krzaków koralików wypadł mi w tym roku - wyglądał dokładnie tak jak na zdjeciu Fredka. Podlewałem wszystkie tak samo - delikatnie, aby tylko utrzymać podłoże lekko wilgotne, ale wyjechalismy na trzy dni, w których spadły obfite deszcze przy jednoczesnym silnym wietrze zachodnim. Stojacą najbliżej zewnętrznej krawędzi tarasu donicę zalało - korzenie zaczęły gnić i nasąpiła susza fizjologiczna (roslina zasycha nie dlatego, że nie ma wody, ale dlatego że nie ma zdrowych korzeni do jej pobierania).
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Łukaszu to niedobory , pewno brak magnezu. Poczekaj na wypowiedź innych.

pozdrawiam
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

lukaszx95 pisze:Mam pytanie co nęka mojego jednego pomidorka, dodam tylko ,że te zaschnięcia i plamy są praktycznie na każdym liściu.

Obrazek

Obrazek
A niech to , napracowałam się i wszystko wcięło , więc jeszcze raz .
Na liściach widać niedobór magnezu , a jeśli liście mają niedobory zawsze czepia się ich szara pleśń , którą na zdjęciu widać . Teraz trzeba zgadnąć skąd się wziął brak magnezu .
Pytanie - czy po podlaniu zlewa się woda pod tego pomidora ? Zalanie korzeni to najczęstrza przyczyna braku magnezu . Następna możliwość - ten krzak jest innej odmiany niż pozostałe i ma większe wymagania co do tego składnika . Kolejna możliwość - nawoziłeś posypowo siarczanem potasu lub saletrą potasową i sypnęło Ci się więcej niż gdzie indziej . Potas jest antagonistą magnezu , dlatego po nawożeniu jednorazową dużą dawką występuje na pomidorach niedobór magnezu . Jeszcze jedna możliwość - pomidor zawiązał więcej owoców niż pozostałe i brakło mu tego składnika . Możliwości masz sporo , może coś dopasujesz .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Są jeszcze dwie możliwości , zgnilizna twardzikowa i antraknoza pomidora . W tym roku warunki sprzyjały wystąpieniu wszystkim trzem chorobom . Akurat tak się składa , że do zwalczania tych chorób przydatny jest Amistar , drugi występujący w programie ochrony tych trzech chorób to Rovral .

Pozdrowienia , kozula .
bartituti1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 sie 2009, o 12:07
Lokalizacja: dąbrowa g

Post »

dzięki,wole nie pryskać niczym hemicznym,,,,, trudno ,sałatka z zielonych(co zostało) ,reszta spale,może na drugi rok pojem pomidorów?
Awatar użytkownika
lukaszx95
100p
100p
Posty: 135
Od: 19 cze 2009, o 16:54
Lokalizacja: Jaworzno (Śląskie)

Post »

Rzeczywiście sypałem siarczanem potasu oraz ten pomidor jest taki tyci tyci a owoców ma bardzo dużo.
Awatar użytkownika
blansz1
100p
100p
Posty: 116
Od: 21 lip 2006, o 16:12
Lokalizacja: Bodbeskidzie

Post »

Witam czym spowodowane są te zmiany w zeszłym tygodniu zasiliłem siarczanem potasu
( łyżka na 10l ) może jeszcze różnica temperatur.
Pierwsze dwa grona obrane i wszystko było ok Obrazek Obrazek
co jeszcze mogę zastosować i czy zwiększyć dawkę potasu
PIOTREK (blansz1)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Widzę niewielkie zmiany, ale typowe dla zarazy ziemniaczanej. Oprysk.
Pęknięcia, do przeżycia; twarda piętka- cecha odmianowa. Choć może i na nią sa sposoby...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Erazm ma rację .
Takie objawy występuja po ogłowieniu pomidorów lub przy raptownych zmianach nasłonecznienia , na przemian pochmurno i potem ostre słońce . Zapobieganie - zwiększenie nawożenia potasem , unikanie podrywania więcej niż 3 liści jednorazowo , regularne podlewanie . Przy suchej ziemi pobieranie potasu jest utrudnione .

Pozdrawiam , kozula .
jagusia04
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 lip 2009, o 12:29

Co to może być ZDJĘCIA 1

Post »

PROSZĘ O DIAGNOZĘ :)

ZDJĘCIA 1.
Obrazek Obrazek

ZDJĘCIA 2.
Obrazek Obrazek

ZDJĘCIA 3.
Obrazek Obrazek[/quote]

Problem 4.
Niektóre z kwiatów oraz zawiązki mają brązowe plamki na szypułkach. Czy ktoś wie co to moze być?

Problem 5.
Pomidory malinowe oraz bawole serca mają o 4-5 owoców na dole i w górnych partiach są małe pomidorki ale te pomidorki nie rosną. Czego im może brakować?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi
jagusia
jagusia04
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 30 lip 2009, o 12:29

Do powyższej wypowiedzi.

Post »

Dodam ze są to liście z górnej partii pomidora.
jagusia
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1006
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

A lejesz wodę na liście?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”