Nasze Najlepsze Przepisy - RYBY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Nasze Najlepsze Przepisy - RYBY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

Witam ... Może ktoś zna dobry przepis na rybę w zalewie octowej...
będę bardzo wdzięczna za szybki odzew.... Rybka już czeka :!:
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Wandziu dopiero weszłam na kompa i mam taki jeden przepisik na rybkę,może będzie Ci smakować. Oto on;
1. Rybka w sosie
- 1 kg filetów opanierowanych z dużą ilością wegety,smażyć w cieście naleśnikowym.
Zalewa
- 2 szkl.wody
- 6 łyżek octu
- pół szkl.oleju
- 1 mały przecier(puszka)
- 3 łyżki keczupu
- ziele angielskie, liść laurowy,pieprz w ziarnkach.
Zalewę zagotować 5 min.i zalać usmażone ryby.
Smacznego
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Witaj Bogusiu. Dzięki za przepis.. Z pewnością go wyprobuje. Ale czy można robić w ten sposób leszcza :?: :?: :?: Wiesz on ma bardzo dużo ości a ja chciałam go wsadzić w ocet żeby zrobiły sie kruche :wink:
pozdrawiam Wanda
Awatar użytkownika
Bogumilka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3579
Od: 10 lut 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Wandziu co do leszcza to ja nie wiem.Musisz się zapytać kogoś bardziej fachowego. :D :D :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nasze Najlepsze Przepisy - RYBY PODAWANE NA GORĄCO I ZIMNO

Post »

2. Karp, lin lub szczupak w galarecie

Ryba w galarecie, jest tradycyjnym daniem wigilijnym. Jeśli więc, planujesz w tym roku zaprosić bliskich na wieczerzę, koniecznie przygotuj karpia w galarecie i od tej potrawy zacznijcie tę niezwykłą kolację.
Do galarety nadają się wszystkie ryby, jednak najlepsze są karpie, liny i szczupaki. O smaku tego dania decyduje także galareta. Można ją przyrządzić z bulionu warzywnego i żelatyny, ale najlepszą - esencjonalną, a jednocześnie bardzo delikatną, robi się z wywaru z warzyw i kawałków ryb (najlepiej głów, płetw i kręgosłupów). Zawarte w skórze i ościach substancje kleiste wzmocnią smak wywaru i sprawią, że galareta będzie w sam raz - dość ścisła, ale nie gumowata. Na mniej uroczyste okazje przeważnie wybieram pierwszą wersję - łatwiejszą i trochę tańszą. Ale na wyjątkowe, takie jak Wigilia, zawsze robię karpia w galarecie własnej, bez żelatyny lub z bardzo niewielkim jej dodatkiem.

Przygotuj:

? Sporego (około 2 kg) świeżego, wypatroszonego karpia (najlepiej królewskiego, bo prawie nie ma ości) lub 1,20 kg filetów
? 70 dag rybnych skrawków (najlepiej głów karpi - można je kupić w sklepach rybnych) lub 6-7 łyżeczek żelatyny
? 4 cebule
? 3 średniej wielkości marchewki
? pietruszkę
? kawałek selera
? 8 ziarenek pieprzu
? 3 ziarenka ziela angielskiego
? liść laurowy
? 2 białka
? cukier i sól
? kilka gałązek natki pietruszki.

Będą też potrzebne:

? 3 garnki - czterolitrowy i 2 mniejsze
? spora salaterka albo specjalna forma do zastudzania galaret lub 6 foremek (mogą być kokilki)
? rózga do ubijania piany
? kubeczek
? gęste sitko
? łyżka cedzakowa
? bardzo ostry nóż
? łyżeczka
? widelec
? pęseta
? duży kawałek gazy.

Bierzemy się za przygotowanie rybki:

Wywar z warzyw i ryb

Obierz i wypłucz warzywa oraz oczyść ryby, przeznaczone na wywar. Jedną marchewkę odłóż, natomiast pozostałe jarzyny pokrój na małe kawałki i włóż do dużego garnka. Dodaj też cebulę pokrojoną w grube plastry, kawałki ryb, liść laurowy, pieprz i ziele angielskie. Zalej to prawie dwoma litrami zimnej wody i postaw na ogniu. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejsz płomień, przykryj garnek (ale nie całkowicie) i gotuj przynajmniej 45 min na wolnym ogniu.

Przygotowujemy rybę

Jeśli kupiłeś całego karpia, a nie filety, przed tobą dość niewdzięczne zadanie - czyszczenie ryby. Oszczędzisz sobie sprzątania, jeśli zrobisz to w zlewie wyłożonym folią lub gazetami. Usuń z głowy karpia oczy i skrzela, odetnij ją, wypłucz i wrzuć do garnka z włoszczyzną. Trzymając rybę przez ściereczkę lub papierowy ręcznik (nie będzie ci się wyślizgiwała), obetnij ostrym nożem płetwy. Następnie prowadząc nóż w kierunku od ogona do głowy, starannie zeskrob wszystkie łuski. Przełóż teraz karpia do drugiej komory zlewozmywaka lub na talerz, a folię lub gazetę z odpadkami zwiń i wyrzuć do kosza. Dokładnie wypłucz rybę pod bieżącą wodą, ewentualnie usuń łyżeczką resztki krwi z wgłębień w kręgosłupie (od wewnętrznej strony) i pokrój tuszkę na dzwonka.

Gotujemy rybę:

Gdy uznasz, że włoszczyzna i kawałki ryb już dostatecznie długo się gotują, odcedź wywar do drugiego garnka. Powinno go być pięć, no, może sześć szklanek, reszta odparowała. Zawartość sitka po prostu wyrzuć, cierpliwi amatorzy ryb, a to takich się zaliczam, wybierają z głów karpia kawałki mięsa, bardzo smakowite). Postaw rosołek na ogniu, a gdy zawrze, włóż dzwonka i odłożoną marchewkę i gotuj 15--20 min na niezbyt dużym ogniu. Pod koniec gotowania przypraw bulion do smaku solą i pieprzem. Ja dodaję też trochę cukru, ale nie jest to obowiązkowe. Następnie zdejmij garnek z ognia i łyżką cedzakową delikatnie wyjmij kawałki ryby i marchewkę na talerz. Niech stygną. Dzwonka możesz również gotować, na sicie do smażenia frytek, wstawionym do garnka z wywarem. Łatwiej się je wyjmuje z wywaru, a ostudzone w sicie bez problemów wyjmujemy.

Przygotowanie do zalania wywarem:

Niektórzy zalewają galaretą całe dzwonka (ze skórą i ośćmi). Tak przyrządzone danie rzeczywiście wygląda bardzo apetycznie, prościej i szybciej się je robi, ale... dużo trudniej zjada. Z ośćmi, zwłaszcza drobniutkimi, z pewnością nie poradzą sobie małe dzieci i starsze osoby. A zadławienie się nimi może popsuć wieczór całej rodzinie. Bezpieczniejsza wersja tego dania jest co prawda bardziej pracochłonna, ale równie smaczna. Zanim się o tym przekonasz, musisz się jeszcze trochę potrudzić. Zdejmij z wystudzonych kawałków karpia skórę i usuń kręgosłup. Najlepiej zrobisz to widelcem i palcami. Z cieniutkimi, krótszymi ośćmi będzie trochę trudniej, ale jeśli masz pęsetę, pójdzie ci to wcale sprawnie. Musisz tylko wykazać się cierpliwością. Zrobione? To pokrój teraz marchewkę na plasterki lub dekoracyjne rozetki i wraz z listkami pietruszki ułóż na dnie przygotowanej formy, salaterki lub kokilek (mogą być kompotierki).

Będą ładnym akcentem kolorystycznym w zastudzonej galarecie. Dekorację możesz wzbogacić plasterkami jaj ugotowanych na twardo. Na tej warstwie ułóż kawałki ryby.

Klarujemy wywar

Aby galareta nie była mętna, musisz starannie sklarować wywar. Najpierw wystudź go, potem wlej do niego dwa surowe białka i, powoli podgrzewając, ubijaj wszystko trzepaczką lub rózgą. Rób to do chwili, gdy wywar się zagotuje, a jego powierzchnię pokryje dość gruba warstwa piany. Wówczas zdejmij garnek z ognia, przykryj i odstaw. Po 30 minutach podnieś pokrywkę. Liczne kuleczki ściętego białka pływające na powierzchni przyciągnęły i wchłonęły różne drobiny mięsno-warzywne. Przelej powolutku wywar przez sitko ułożone na czystym garnku i wyścielone poczwórnie złożoną gazą. Zostaną na niej niepotrzebne farfocle, a wywar będzie naprawdę klarowny. Sprawdź tylko, czy nie trzeba go jeszcze doprawić do smaku.

Zalewamy wywarem i studzimy:

Zanim zalejesz rybę sklarowanym wywarem, zrób małą próbę, żeby się upewnić, czy po zastygnięciu zamieni się on w galaretę. Może z tym być kłopot, jeśli ugotowałaś wywar z kawałków ryby zawierających niewiele substancji kleistych, np. z samego mięsa, lub wzięłaś odpowiednie, ale za mało. Wlej więc na płaski talerzyk łyżeczkę wywaru i na 10 min wstaw do lodówki. Jeśli po tym czasie galaretka pozostanie półpłynna, musisz wywar wzmocnić niewielką ilością (1-2 łyżki) wcześniej namoczonej żelatyny. Natomiast jeśli przyrządziłaś go tylko z warzyw, odlej trochę do kubeczka, wystudź, wymieszaj z żelatyną (6-8 łyżeczek na litr bulionu, nie więcej). Po chwili żelatyna spęcznieje, wtedy przełóż ją do wywaru i, mieszając, podgrzewaj, aż całkiem się rozpuści. Zalej tą galaretką kawałki ryby, wystudź, przykryj i wstaw do lodówki. Po trzech-czterech godzinach galareta powinna stężeć. Tuż przed podaniem wyłóż ją na półmisek, przekręcając naczynie do góry dnem. Jeśli galaretka stawia opór, podważ jej brzegi ostrzem cienkiego noża albo na chwilkę wstaw naczynie, w którym zastygała, do miski z ciepłą wodą. Teraz jeszcze udekoruj swoje dzieło natką pietruszki i kawałkami cytryny i postaw na stół. Prawda, że pięknie się prezentuje? Ja do takiej ryby podaję chrzan i majonez wymieszany ze sporą ilością drobno posiekanej rzeżuchy.

Na tą poniżej również:

3. Karp Faszerowany


Składniki:


? 1 ? kg karpia (1 szt)
Wywar:
? ? l wody,
? głowy karpia, odpadki rybne (płetwy, ości, ok 75dkg),
? 20 dag włoszczyzny,
? 2 liście laurowe,
? 5 ziaren ziela angielskiego,
? sól.

Nadzienie:

? 25 dag mięsa obranego z karpia,
? 3 dag bułki (2 czerstwe kajzerki),
? ? - ? szklanki mleka,
? 5 ? 10 pieczarek,
? 2 cebule,
? 6 pieczarek,
? 3 dag masła,
? 2 jajka,
? 1 jajko,
? 2 dag kaszy mannej,
? sól, pieprz do smaku.

Galareta:

? 1 l wywaru z odpadków ryby,
? 2 dag żelatyny,
? 2 białka,
? 2-3 łyżki soku z cytryny, lub 1 łyżka octu,

Przybranie:

? 1 jajko (ugotowane na twardo),
? 2 marchewki
? 1 ogórek,
? puszka zielone groszku
? liście sałaty do dekoracji.

Sposób przyrządzenia:

Karpia sprawić, wypatroszyć, od strony głowy (nie przecinać brzucha. Głowę zachować do wywaru. Rybę opłukać, pokroić w dzwonka o szerokości ok. 2 cm. Najładniejsze dzwonka zostawić do nadzienia, pozostałe, od głowy i ogona, dodać do wywaru.
Z wody, włoszczyzny, odpadów rybnych (głowa, odrzucone dzwonka, ości i płetwy), i przypraw, ugotować wywar. Pod koniec gotowania osolić, następnie przecedzić. Ostudzić, obrać mięso.
Przyrządzamy nadzienie: Ugotowane mięso z głowy, i odrzuconych dzwonków, namoczonej w mleku bułki (mleka nie wylewać), pieczarek uduszonych wraz z cebulą na maśle, zemleć, wymieszać z jajkiem, surową kaszą manną, i mlekiem.. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i utrzeć na gęstą, i pulchna masę.

Nadziewamy:

Napełnić delikatnie nadzieniem dzwonka, wyrównać nożem.

I gotujemy:

Porcje ryby włożyć na wstawce, do wanienki z letnim przecedzonym wywarem. Gotować powoli, około 25 minut. Pozostawić w wywarze do ostygnięcia.
Rybę wyjąć, ułożyć na półmisku.(pozostawić wywar)
Do ? szklanki gorącego wywaru dodać namoczoną (ok. 30 minut) w zimnej wodzie żelatynę.
Przestudzony pozostały wywar wlać do rondla, dodać sok z cytryny (lub ocet, jak kto lubi), lekko ubite białka, rozpuszczoną żelatynę, ubić mocno trzepaczką. Podgrzewać, aż do chwili zawrzenia. Odstawić na 20 ? 30 minut, na bok. Gdy czysta galareta oddzieli się od szumowin, przecedzić przez czyste płótno lub gęstą gazę, umocowane na cedzaku. Przyprawić do smaku solą i sokiem z cytryny (lub octem). Sklarowaną, krzepnącą galaretę dwukrotnie zalewać przybrane porcje karpia. Przybrać talarkami jajka, ogórka, ugotowanej na pół twardo marchwi, zielonym groszkiem itp. Ostudzić, przybrać liśćmi sałaty.
Podawać z ostrym, zimnym sosem, na przykład chrzanowym.

Na tak przygotowaną rybę, czeka się cierpliwie przez cały rok.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

No to i ja podam przepis na szybką zupę rybną :)

To taki przepis "roboczy" - ale innego nie mam :)

4. Zupa rybna z papryką :)

Przygotować wywar jarzynowy lub z kostek rosołowych. (Ilość w zależności od potrzeby )
- na oleju podsmażyć 1-2 papryki pokrojone w kostkę z 2 ząbkami czosnku. I włożyć do wywaru.
- cebulkę drobno pokrojoną + 1 łyżka mąki zeszklić na oleju - i do zupy.
- 1 łyżka przecieru pomidorowego ( lub więcej - w zależności od upodobań ) + 1 łyżka papryki w proszku - do zupy.
- 1 - 2 filety ( lub kostki - jak robię z kostek ) rybne pokrojone w małą kostkę włożyć do zupy - podgotować chwilę, doprawić .. ewentualnie zagęścić mąką

I już :)
SMACZNEGO :)
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Zastanawiałem się gdzie dać te przepisy, czy tutaj czy w wątku o zakąskach. Bo podobno śledź to nie ryba, a zakąska. Lecz doszedłem do wniosku, że śledzik żyje i pływa w morzu, to znaczy że jednak ryba. :wink:

6. Śledź aromatyczny w oleju.

Składniki:
? 6 filetów z solonego śledzia (matiasy),
? 1 łyżeczka pieprzu,
? 1 łyżeczka mielonego jałowca.,
? 1 łyżeczka majeranku,
? ? łyżeczki startej gałki muszkatołowej,
? 1 listek laurowy drobno pokruszony,
? 2 ząbki czosnku,
? ? szklanki oliwy lub oleju,
? sok z jednej cytryny.

Sposób przygotowania:
Przygotować sos z drobniutko posiekanego czosnku, oleju i soku z cytryny. Wymoczone filety pokroić w dzwonka, o szerokości ok. 2 cm. Pokrojoną na plastry cebulę sparzyć wrzątkiem i osączyć na sicie. Układać warstwami śledzie i cebulę przesypując wymieszanymi przyprawami. Zalać sosem, przykryć, wstawić do lodówki na 2 ? 3 dni. Przed podaniem ułożyć śledzie na półmisku, przybrać świeżą drobno pokrojoną cebulą, paskami papryki i gałązkami pietruszki.


7. Rolmopsy ze śledzia.

Składniki:
? 6 filetów solonego śledzia (matiasy)
? mleko (do namoczenia)

Sos:
? 2/3 szklanki majonezu
? ? szklanki półwytrawnego białego wina
? 2 łyżki tartego chrzanu
? 1/3 opakowania kwaśnej śmietany
? 1 łyżeczka cukru
? 1 jabłko
? sól, biały pieprz

Dekoracja:
? łamane orzechy włoskie,
? 2 jajka ugotowane na twardo
? natka pietruszki

Sposób przyrządzenia:
Wszystkie stałe składniki sosu dokładnie zmiksować. Przyprawić do smaku. Solą i pieprzem.
Śledzie wymoczyć w wodzie z mlekiem. Po wypłukaniu i osuszeniu rolujemy filety łącząc je wykałaczkami. Układamy w naczyniu i dokładnie zalewamy sosem. Odstawiamy na noc w chłodne miejsce.
Podajemy wyłożone na salaterkę, na wcześniej wylanym sosie. Dekorujemy łamanymi orzechami włoskimi, i drobno pokrajanym jajkiem na twardo, na brzegach salaterki układamy gałązki pietruszki.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
giza
1000p
1000p
Posty: 1718
Od: 1 paź 2007, o 00:40
Lokalizacja: Wrocław

Post »

8. Karp "na grzybach suszonych" :)

Dzwonki opiec, podlać wczesniej przygotowanym wywarem z grzybów suszonych, dusić ok. 30min. Własnie moje karpiątko tak wygląda, przyrządzam w ten sposób od kilku lat, naprawdę smaczny zarówno na gorąco jak i na zimno :D
Obrazek
Pozdrawiam, giza vel Gabryśka:)

Rewolta – 05.2007r. C.d. 2009
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Polecam takie śledziki http://www.smaczny.pl/forum/index.php?showtopic=5904
Są rewelacyjne :P
Moje linki
KATARZYNA
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A może coś z łososia.
Polecam prosty przepis na sałatkę, jest pyszna

9. "Przekładaniec z łososia".

Salaterkę wysmarować majonezem, na dno drobno posiekana cebulka, na to łosoś wędzony pokrojony w paseczki i skropiony cytryną. Dalej tarta świeża marchewka (na tarce o drobnych oczkach, takich jak te ćwikłowe tylko mniejsze), siekane jajka na twardo i tarty żółty ser. Kolejne warstwy zazwyczaj odrobinę posypuje pieprzem mielonym. Na wierzch warstwa majonezu i koperek lub natka pietruszki. Najlepsze na drugi dzień. Poszczególnych składników daje tyle, żeby warstwy były podobnej grubości.

Smacznego
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
x-U-ie
---
Posty: 2777
Od: 23 cze 2009, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja też szukam czegoś fajnego na zrobienie rybki.
Jadę niebawem nad morze, i zamierzam kupić dorsza, flądrę i kto wie co jeszcze. Nie wszystko chcę i będę mogła zamrozić, dlatego też chciałabym je jakoś obrobić, np albo tak by bezpiecznie przetrwały jakieś 2-3 dni w lodówce turystycznej (na zapalniczkę sam), ewentualnie przetworzonej i zawekowanej w słoikach. Tylko część będę mogła zamrozić.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Niżej masz kilka przepisów na marynaty z ryb. Myślę że coś z tego wybierzesz, jeśli lubisz oczywiście rybkę w marynacie.

10. Ryba w marynacie I

Składniki:
* 50 dag świeżej ryby (dorsz, karp, sum)
* 2-3 łyżki oleju do smażenia

Marynata:
* 1 szklanka wody
* 3-4 łyżki octu (3%)
* 1 duża cebula
* 1 marchew
* 1 pietruszka
* kawałek selera
* 1 liść laurowy
* 3-4 ziarenka pieprzu
* szczypta soli, cukru

Robimy:
Rybę oczyścić, opłukać, zdjąć skórę, podzielić na dzwonka. Smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Wodę zagotować z solą, cukrem, przyprawami i pokrojonymi w krążki warzywami. Dolać ocet. Usmażoną rybę układać w słoiku warstwami na przemian z cebulą pokrojoną w piórka. Zalać marynatą. Wstawić do lodówki.

11. Ryba z warzywami w marynacie.

Składniki:
* 1 kg ryby (dorsz, sandacz, okoń)
* mąka do panierki
* olej do smażenia

Marynata:
* 6 szkl. wody
* 1 i 1/2 do 2 szkl. octu 10%
* 10-15 ziaren ziela angielskiego
* 3 listki laurowe
* 3 łyżki soli (płaskie)
* 3 łyżki cukru (można pominąć, bo marchew jest słodka)
* 3 spore marchewki
* 3 pietruszki
* 1/2 selera
* 4-5 cebul (raczej dużych)

Robimy:
Ryby sprawić, wypatroszyć, odfiletować lub nabyć filety. Posolić, obtoczyć w mące i usmażyć na oleju.
Warzywa umyć, obrać i pokroić w talarki lub kostkę 0,5cm.
Cebulę pokroić w krążki. Zagotować wodę z solą, cukrem, zielem angielskim dodać warzywa (cebulę dodać na końcu). Gotować do lekkiego zmięknięcia warzyw, dodać ocet, chwilę jeszcze gotować i odstawić do lekkiego ostudzenia.
Usmażoną rybę układać warstwami z warzywami w słojach. Zalać ciepłą marynatą, zamknąć i odstawić po ostudzeniu do lodówki na min. 2-3 dni do przegryzienia.

Z podanych proporcji wychodzą 3 słoiki litrowe ryby w marynacie z dużą ilością warzyw.
Stosunek octu do wody 1:4, a kto lubi kwaśniejszą marynatę niech robi 1:3.

12. Pieczona rybka w marynacie z ziołami :

Składniki:
* 1kg dowolnej ryby
* 1 litr wody, pół litra octu 10-proc.,
* 2 łyżki miodu, 2 płaskie łyżki soli,
* łyżka cukru, łyżka cynamonu,
* po 1 łyżce pieprzu, oregano i bazylii,
* 2-3 listki laurowe, ziele angielskie,
* 2-3 cebule, 2-3 marchewki.

Robimy:
Rybę pokroić na dzwonka, zanurzyć w jajku, obtoczyć w tartej bułce, usmażyć na oleju. Z podanych składników przygotować marynatę. Wrzucić do niej pokrojoną marchewkę, zagotować. Trzymać na małym ogniu 10-15 minut. Cebulę obrać, pokroić w plastry.
Do słoików wkładać usmażone ryby przekładając je plastrami cebuli i obgotowaną marchwią. Całość zalać gorącą marynatą.
Zamknąć słoiki, odstawić do wystygnięcia (do góry dnem). Podawać na zimno.
Czas przygotowania 45 minut

13. Ryba w marynacie imbirowej

Składniki:
* 50 dag filetów ryby (dorsz, łosoś, pstrąg lub inna)
* 300 ml białego wytrawnego wina
* 2 łyżki sosu sojowego
* papryczka chili
* gałązka kolendry
* anyżek gwiazdkowaty
* kawałek świeżego imbiru
* ząbek czosnku
* sól
* pieprz

Robimy:
Wino wlać do małego rondelka, dodać anyżek i plasterki imbiru, podgrzać, ostudzić, wymieszać z sosem sojowym, pokrojonym na plasterki czosnkiem i chili, a także solą, pieprzem i listkami kolendry, filety rybne opłukać, osączyć, włożyć do marynaty, przykryć, wstawić na noc do lodówki rybę osączyć z marynaty, ugotować na parze lub ułożyć na folii aluminiowej, posypać wiórkami masła, zawinąć w folię, piec 20 min. w 190°C.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Urszulo, jeśli masz możliwość zakupienia ryb w dniu wyjazdu i trochę czasu na ich przygotowanie do podróży, to podam Ci sprawdzony wędkarski sposób na transport do domu złowionych ryb.
Ryby patroszymy bez skrobania i płukania w wodzie, to ważne, dodatkowo usuwamy skrzela i oczy i wycieramy je do sucha z krwi i śluzu. Na rozłożone na podłodze grubo gazety wykładamy warstwę pokrzyw, na nią oczyszczoną rybę "nafaszerowaną" i przykrytą kilkoma pokrzywami i całość zawijamy gazetami, a następnie w lniane płótno (np. ściereczkę). Pamiętać trzeba aby zawijać w gazety z pokrzywami po jednej rybie, nie mogą się stykać. Tak zapakowane rybki pakujemy do koszyka wiklinowego, opakowanie musi być przewiewne, nie można pakować ich do woreczków czy toreb foliowych. Tak zabezpieczone ryby przetrwają 24 godziny. W domu ryby moczymy w lekko osolonej wodzie przez ok 30 - 40 min, a następnie skrobiemy.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”