Mieczyki - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Mieczyki - choroby,szkodniki

Post »

Raaaatunku!!! Moje mieczyki zaatakowało "COŚ". Zaczynają lekko żółknać a jeden uschnął całkowicie... :( :( :(
Nawet nie zaczęły kwitnąć i obawiam się, że.... Jak im pomóc?
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Zbyt skromny opis.Jeśli zżółknięciu towarzyszy silne zahamowanie wzrostu,niedorozwój,zmiany pokroju i zniekształcenie liści to choroba wirusowa.Na mieczykach występują wirusowe mozaiki ;liściowa, ogórkowa i żółta fasoli.Zainfekowane rośliny należy usunąć.
Lekkie żółknięcie może być spowodowane także niedożywieniem lub zbyt wilgotną glebą.
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

adamza07 pisze:Zbyt skromny opis.Jeśli zżółknięciu towarzyszy silne zahamowanie wzrostu,niedorozwój,zmiany pokroju i zniekształcenie liści to choroba wirusowa.Na mieczykach występują wirusowe mozaiki ;liściowa, ogórkowa i żółta fasoli.Zainfekowane rośliny należy usunąć.
Lekkie żółknięcie może być spowodowane także niedożywieniem lub zbyt wilgotną glebą.

Jak tylko pogoda pozwoli zrobię dzisiaj zdjęcia i dołącze.

Rosną dość ładnie (tak mi się wydaje) tylko te brązowe plamy i jeden uschnięty bardzo mnie zaniepokoił.
:(
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

U mnie w tym roku smutna jest mieczykowa rabatka :( Połowa w ogóle z ziemi nie wyszła, a to co się pojawiło częściowo żółknie i usycha. Żadnych deformacji liści nie zauważyłam. Nie wiem czy w ogóle zakwitną. Jaki może być powód tego stanu?
Strasznie mnie przygnębia ten widok :cry: Zawsze miałam piękne mieczyki.
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Może cebulki podgryzły gryzonie?? u mnie czasami tak jest
lawenda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1603
Od: 22 mar 2007, o 19:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

U mnie też coś zjada cebulki,liście żółkną i jak pociągnę to wychodzą z ziemi-może pędraki,nie chcę kopać bo gęsto rosną
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Gdy wykopywałam cebule tulipanów, narcyzów, itd, to wiele z tych cebul było podziurawionych przez drutowce.
Nie wiem czy cebule mieczyków należą do menu drutowców, ale też mogą być przyczyną słabego rozwoju czy więdnięcia.
Nigdy nie miałam takiej ilości tego paskudztwa w glebie, jak w tym roku. :evil:
Awatar użytkownika
elanutka
50p
50p
Posty: 72
Od: 12 lip 2006, o 17:12
Lokalizacja: Mikolajki

Post »

U mnie też mieczyków chyba w tym roku nie będzie , ale obwiniam o to mojego małżonka. Otoz wykorzystal moją pieknie opieloną rabatkę i nie wiedząc , ze wysadziłam już tam gladiole , wysiał szczaw. Dokladnie na linii sadzenia mieczyków ! Dlatego specjalnie mnie nie dziwi , że wyrosły mi tylko liście , które żolkną i nie zanosi się na jakiekolwiek kwitnienie.
A szczaw wyjatkowo obrodził , właśnie dzisiaj go ściełam i zaprawiłam w słoiki :?
Awatar użytkownika
Myka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sty 2007, o 15:15
Lokalizacja: Cork, Irlandia/ Jawor, Dolny Slask
Kontakt:

Post »

Na pocieszenie porobię jutro zdjęcia tego co mi wyszlo. Porosły jak dzikie i muszę do tyczek wiązać bo się wywracają ;)
Nie mam polskich czcionek ;)
Awatar użytkownika
aagus
100p
100p
Posty: 128
Od: 25 gru 2006, o 13:35
Lokalizacja: Poznań

Post »

A ja wyhodowałam gladiole w donicy na balkonie :) Ale niestety zanim zdążyłam zdobyć aparat one przekwitły :( ... Moje mieczyki miały jakby srebrne ( białe ) plamki na liściach , z bliska widać było, że jest wygryziony miękisz pod skórką liści . Doszłam do wniosku , że to robota wciornastka ( bo one tak uszkadzają rośliny ) , podejrzewam tez , że to wciornastek mieczykowiec , skoro na tych kwiatkach się pojawił .

A dziś byłam na działce i widzę , że ładne są gladiole , nawet kilka już rośnie " na kwiat " ;)
Dlaczego chcę być OGRODNIKIEM ??? ... Po co pytacie ...to oczywiste ktoś przecież musi PROFESJONALNIE grabić trawniki ;)
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

U mnie też te mieczyki jakoś dziwnie usychają, co prawda podejrzewam psa obsikiwanie.
Pozdrawiam Elanutke - przez moment miałam problem z własną tożsamością. :wink:
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
kobieta56
50p
50p
Posty: 50
Od: 28 cze 2007, o 17:38
Lokalizacja: warszawa

Chore mieczyki !!!!

Post »

witam
pierwszy mieczyk w pąkach zaczyna usychać i więdnąć,liście są jakby zardzewiałe i żółkną ,mimo ,że podlewam codziennie

zauważylam to samo na innych mieczykach.
Proszę o pomoc w uratowaniu moich kwiatów.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Podejrzewam, że to z za częstego podlewania...Ja również straciłam swoje...Wyrzuciłam w obawie rozprzestrzenienia się choroby na inne rosliny stojace blisko... Może jest jakis ratunek, ale wolałam nie ryzykować...Żal mi , bo miały być fajne- ale trudno...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”