,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Ja tez robię na oko - trochę tłuszczu (najczęściej margarynę) do tego trochę cukru i mąkę, żeby sie dobrze pod palcami sypało. jak zostanie,to nie ma problemu,bo wrzucam do zamrażalnika i nastepnym razem mam gotowe.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Aquaforta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1106
Od: 26 cze 2012, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie
Kontakt:

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Bardzo dziękuję za wskazówki :) Rabarbar już w kawałkach, idę działać resztę ;:137
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Postaram wstawić przepis na dżem dyniowy jak najszybciej :wit
Awatar użytkownika
Agnieszka1234
200p
200p
Posty: 276
Od: 29 sty 2016, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lódzkie

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Lucy - ciasto na maślance przepyszne, a co dla mnie najważniejsze szybciutko się robi, piekłam trochę dłużej, ale może dlatego, że dałam grubą warstwę truskawek i rabarbaru ;:138

Zniknęło tak szybko, że nie zdążyłam zrobić zdjęcia :;230
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Sernik na zimno to absolutnie mój przepis, który można dowolnie modyfikować, ale jest przepyszny!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kupuję do niego wyłącznie serek ,,Mój ulubiony,, z Wielunia
Można użyć inny sprawdzony ser, ale nie może być kwaśny.

I tak:
Wersja I
Sernik na zimno z truskawkami.

Obrazek

Pieczemy biszkopt z 5 jaj lub ciastka biszkopty układamy na spodzie dużej tortownicy.
1 wiaderko serka 1 kg ,,Mój ulubiony,, lub dwa po 450 g
1 opakowanie 400 ml śmietany kremówki 30%
cukier puder do smaku aż będzie dość słodkie około 1 1/2 szkl
1 duży cukier wanilinowy
żelatyna około 7-8 łyżeczek lub żelatyna instant w proszku.
ok 1/2 kg truskawek lub trochę więcej.
2 galaretki truskawkowe

Śmietanę ubijamy z cukrem wanilinowym.
Serek dosładzamy cukrem pudrem aż będzie dość słodki (około 1 1/2 szkl cukru pudru)
Do serka dodajemy ubitą śmietanę.
żelatynę zalewamy odrobiną zimnej wody (aby płyn ją przykrył) jak spęcznieje rozpuścić w odrobinie wrzątku, wystudzić.
Do masy serowej dodajemy wystudzoną żelatynę (lub żelatynę instant w proszku) energicznie mieszając
za pomocą miksera.
Masę dzielimy dwie części. Do jednej dodajemy szklankę rozgniecionych widelcem truskawek (nie miksować truskawek mikserem bo puszczą dużo soku)
Biszkopt nasączamy zimna wodą przegotowaną.
Na biszkopt wlewamy obie masy.

2 galaretki rozpuszczamy w 3 szkl wrzątku. Do ostudzonej galaretki dodajemy ok 1 szkl zmiksowanych truskawek (zamiast 1 szkl wody)
Galaretkę z truskawkami wylewamy na ser.
Wstawiamy do lodówki do stężenia.
Ja używam takiej dużej tortownicy, do mniejszej trzeba zmniejszyć proporcje.

Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Co gospodyni, to zwyczaj ;:204
Nigdy nie zalewam gorącą wodą.
I zawsze trzymam ogórki aż odrobinę przewiędną, żeby nasiąknęły tą wodą z solą.
Do słoika wkładam liście wiśni, czarnej porzeczki, albo mięty, najczęściej też małą ostrą papryczkę.

Potem tej wody z ogórków używam do zakwaszania barszczu. Serdecznie polecam taki barszcz - jest doskonały! Tylko trzeba podczas wstawiania garnka wziąć pod uwagę, że kwasu sie wleje trochę (na ogół schodzi słoik na średni garnek),więc nie ma co za dużo wody na start nalewać, żeby nie zrobił się za wodnisty.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Ja ogórki robię podobnie jak Warzywkowo - nie mieszam tylko dodawanych liści - jak czarna porzeczka, wisnie, winogron to same, nie daje tez gorczycy. Zalewam gotującą wodą, soli daje dość dużo, próbuje wodę - jak jest mocno słona jest ok :wink: Zakręcam weki i do piwnicy, trzymają się kilka lat i są twarde. aha nie żałuje też kopru, chrzanu i czosnku
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Ma ktoś jakiś przepis na dobry deser całkowicie bezglutenowy? (dla osoby chorej na celiakię, nie może być nawet śladowych ilości, a takie są np. w galaretkach).
Prócz bezów, bo te już i tak często robię.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Można zrobić każde ciasto używając mąki bezglutenowej, są specjalne mieszanki, wprawdzie o wiele droższe niż zwykła mąka. Można zrobić coś na bazie budyniu, bezglutenowy jest w Lidlu. Może galaretkę truskawkową własnej roboty po prostu z żelatyną?
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

Moje dziecko jest na diecie bezglutenowej i piekę wiele ciast z gotowych mieszanek mąk dostepnch w sieci Piotr i Pa...., kupuję w sklepie internetowym mąkę gryczaną, jaglaną i ryżową, migdałową oraz mączkę chleba świętojańskiego jako zagęstnik zastępujący gluten.
Z tych mąk można upiec każde ciasto oraz chleb w smaku i konsystencji do złudzenia przypominające pieczywo z mąki pszennej.
Mogę podać jakieś przepisy, ten sernik na zimno to właśnie wersja bezglutenowa, a biszkopt upiekłam z mąki ziemniaczanej, ryżowej i kukurydzianej.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

anida pisze:Można zrobić każde ciasto używając mąki bezglutenowej, są specjalne mieszanki, wprawdzie o wiele droższe niż zwykła mąka. Można zrobić coś na bazie budyniu, bezglutenowy jest w Lidlu. Może galaretkę truskawkową własnej roboty po prostu z żelatyną?
Tak, próbowałam już wypieków z mieszanek i córka (bo to ona choruje) bardzo źle reagowała na dodatki chemiczne, które niestety w tych mieszankach są.
Żelatyna jak się okazało też nie była bezpieczna.
Budynie bezglutenowe gotowałam i były w porządku.
Wypróbowałam tez skrobię ziemniaczaną, jedna okazała się bezpieczna druga nie (w sklepie stoją często obok zwykłej mąki).

Moja córka należy do niewielkiej grupy chorych, którzy mogą być "wykrywaczami" śladowych ilości glutenu (szczypta przyprawy na garnek zupy). Ma to swoje dobre i złe strony. Dobra - reakcja w ciągu 10minut, pewność, że produkt nie jest bezpieczny, wiadomo, że nie można go kupować. Niedobra - no właśnie gwałtowność tej reakcji i bardzo złe samopoczucie przez kilka godzin.
ela151 pisze:Moje dziecko jest na diecie bezglutenowej i piekę wiele ciast z gotowych mieszanek mąk dostepnch w sieci Piotr i Pa...., kupuję w sklepie internetowym mąkę gryczaną, jaglaną i ryżową, migdałową oraz mączkę chleba świętojańskiego jako zagęstnik zastępujący gluten.
Z tych mąk można upiec każde ciasto oraz chleb w smaku i konsystencji do złudzenia przypominające pieczywo z mąki pszennej.
Mogę podać jakieś przepisy, ten sernik na zimno to właśnie wersja bezglutenowa, a biszkopt upiekłam z mąki ziemniaczanej, ryżowej i kukurydzianej.
Nie mieszałam sama różnych gatunków mąk, po różnych próbach bardzo obawiam się, że nie są na ogół bezpieczne, ale poproszę o przepisy.
Ten sernik jest cudowny, ciekawa jestem dokładnego składu spodu.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

No to faktycznie jest problem. Może sama mogłabyś robić mąkę mieląc np. ryż, migdały, czy coś innego w młynku do kawy? Mam koleżankę chorą na celiaklię i ona tak robi. Choć zawsze jest ryzyko, że produkt jest zanieczyszczony.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ,,TURKUĆ I PRZYJACIELE" czyli nasze przepisy.

Post »

anida pisze:No to faktycznie jest problem. Może sama mogłabyś robić mąkę mieląc np. ryż, migdały, czy coś innego w młynku do kawy? Mam koleżankę chorą na celiaklię i ona tak robi. Choć zawsze jest ryzyko, że produkt jest zanieczyszczony.
Właśnie mam bardzo duży problem, np. kupiony ryż płuczę, dlatego bazuję na daniach, które robi się ze składników bezpiecznych lub możliwych do oczyszczenia (umycia, wypłukania, przebrania).

Dodatkowo córka do niedawna nie mogła jeść prawie niczego, bo zaraz po tym, jak okazało się, że zachorowała na celiakię, zachorowała również na kamicę żółciową z bardzo ostrym przebiegiem. Teraz jest lepiej, jest po trzech operacjach i już może wprowadzać powoli do diety różne produkty, których poprzednio jeść nie mogła (już minęło pół roku prawie od ostatniej operacji), Ale celiakia nadal pozostała problemem.

A mnie już dawno skończyły się pomysły na potrawy a na desery zwłaszcza.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”