Wysoki cholesterol

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Możesz rozwinąć swoje przemyślenia, Jokaer?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Moim zdaniem leczeniem z nadmiaru cholesterolu powinni zajmować się lekarze.
Pacjent powinien być pod kontrolą. Nie wystarczą porady z sieci od osoby,
których kompetencji przecież nie znamy.
To co pomaga jednym drugim niestety może zaszkodzić.
Pomyślne leczenie zależy od wielu czynników.
Można oczywiście wysłuchać czyiś porad ale zdrowie
jest zbyt cenne aby na nim za bardzo eksperymentować.
Ostatnio w aptekach bardzo dużo cudownych środków prawie na wszystko.
Środków, które mają pomagać ale nie są zatwierdzone jako leki.
Czy wszystkie pomagają?
A jeżeli to komu? Pacjentowi czy koncernom farmaceutycznym?
Pozdrawiam Anna
fabiko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sty 2017, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Odnośnie brania leków to tak naprawdę najlepiej spytać lekarza, nikt na forum tego Ci nie powie, ale interesując się medycyną (jestem na studiach medycznych) to wiem, że sporo lekarzy radzi brać jednak leki, przyspieszają one na pewno zbicie cholesterolu
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

halipot pisze:Hej, tak jak w temacie, mam wysoki cholesterol, ratunku! Po zrobieniu badań okazało się, że mam 278 jednostek
Taki poziom cholesterolu to jeszcze nie jest "ratunku", tylko "zwróć na siebie większą uwagę i zainteresuj się sobą".
Podwyższony poziom cholesterolu jeszcze nie musi świadczyć o sytuacji zagrożenia. Ważniejszy od tzw. cholesterolu całkowitego, jest poziom frakcji hdl i ldl. Czy Twój lekarz wypowiedział się na ten temat?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
krystata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 6 wrz 2013, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

fabiko pisze:Odnośnie brania leków to tak naprawdę najlepiej spytać lekarza, nikt na forum tego Ci nie powie, ale interesując się medycyną (jestem na studiach medycznych) to wiem, że sporo lekarzy radzi brać jednak leki, przyspieszają one na pewno zbicie cholesterolu
No dobrze,skoro masz większą wiedzę niż my tu pozostali,co nie studiowali medycyny.to proszę powiedz,jeśli się zacznie brać tabletki na zbicie cholesterolu,to czy prawdą jest że trzeba je brać do końca życia?Czy tylko jakiś czas aż wróci nam cholesterol do normy.

Czasami (wydaje mi się) że wysoki cholesterol jest dziedziczny,np u mnie duża część rodziny ma wysoki .
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Anna N napisał(a):
Moim zdaniem leczeniem z nadmiaru cholesterolu powinni zajmować się lekarze.

Koledze lekarz przepisał na obniżenie cholesterolu drogi lek. Koledze żal było pieniędzy, nerek i wątroby. Po prostu nie chciał się truć.
Znalazł w bibliotece książkę o diecie antycholesterolowej. Jej połowa była o przyczynach podwyższonego cholesterolu. Pojechał do młyna i kupił worek otrąb owsianych paszowych. Za grosze bo były przeznaczone dla zwierząt. Wdrożył dietę opartą na otrębach owsianych. Zgodnie z zaleceniami książki zwiększył spożycie warzyw i owoców kosztem tłuszczów i mięsa.
Badanie krwi wykazało powrót cholesterolu do normy. Pozostał na tej diecie.
Kiedy widziałem w pracy jak je na drugie śniadanie babeczki i ciasto drożdżowe zamiast zwyczajowej u niego wcześniej bułki z wędliną lub studzieniny, zapytałem skąd ta zmiana. Wtedy poczęstował mnie tymi babeczkami i ciastem drożdżowym. No i opowiedział o tej diecie. A brałem już wtedy piguły na cholesterol. Skończyłem opakowanie leku i więcej do niego nie wróciłem. Podczas badania cholesterol miałem idealny i taki mam do tej pory. A minęło od tamtego czasu ponad 20 lat. Dzięki tej diecie obniżyłem wagę o kilkanaście kilogramów. No i mam nerki i wątrobę w idealnym jak na mój wiek.
jokaer pisze:Przecież to wątek założony przez kumpli farmaceutów.
Tu nie chodzi o żaden cholesterol tylko o kasę.
Cholesterol to jest jedno z większych przekrętów i oszustw.
Wątek powinien zostać zamknięty.
Wątek założył gość, który ma podwyższony cholesterol. Nie widać tłumu osób reklamujących drogie specyfiki.

Zamiast tego jest kilka postów jak dietą skorygować podwyższony cholesterol.
W jednym z postów podano jaki ma cholesterol na przestrzeni kilku lat osoba stosująca dietę opartą na otrębach owsianych.

Wątek powinien być kontynuowany, aby kolejne osoby mogły się podzielić z forumowiczami jak udało im się dietą doprowadzić cholesterol do normy.
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

dziadek22 wytłumaczę co miałam głównie na myśli pisząc, że "leczeniem z nadmiaru cholesterolu
powinni zajmować się lekarze"
Nie chodziło mi o to, że tylko leki z recepty trzeba łykać ale przede wszystkim o to aby pacjent
mógł być pod kontrolą. O to by miał co pewien czas robione badania na poziom cholesterolu.
Chociażby nawet po to aby upewnić się, że te otręby owsiane w jego przypadku pomagają.
Chyba lekarze też zalecają jakąś dietę oprócz leków.
A każda osoba to indywidualna "jednostka" z różnymi schorzeniami
i nie każdy organizm jednakowo coś przyswaja czy nawet toleruje.
Owszem można się dzielić swoimi doświadczeniami w zakresie diety
ale to nie zastąpi badań.
Skoro mamy taką możliwość to dlaczego tego nie sprawdzać?

O gościu, który założył wątek chyba zbyt mało wiemy aby mu coś konkretnego poradzić.
Nawet nie wiadomo czy to młody człowiek czy starszy z jaką wagą ciała itp.
Jeżeli było to jednorazowe badanie to możliwe, że akurat jakiś czynnik wpłynął
na zawyżenie wyniku ale przy powtórnym badaniu wynik będzie w normie.
Ale może gość się odezwie i napisze czy mu czyjeś porady pomogły.
Możliwe, że odezwie się dopiero po przetestowaniu diety.
W każdym razie zdrówka życzę.
Zaleceń swoich nie podaję bo nie czuję się kompetentna.
Pozdrawiam Anna
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Anna N,
Lekarz z NFZ ma na mnie 10 minut. Połowę tego czasu zajmują czynności nie związane z leczeniem. Pacjent ma minutę na opisanie choroby. Lekarz przez minutę daje zalecenia. Trzy minuty trwa wklepanie i wydrukowanie recepty. Nie ma mowy o niczym więcej.
W wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=9&t=98287 opisałem moje kilkumiesięczne zmagania z inna jednostką chorobową.
Gdybym się nie dokształcił do końca życia bym łykał piguły z wyraźnie opisanymi skutkami ubocznymi.
Otręby owsiane w mniejszej czy większej ilości były w diecie od zarania ludzkości, odkąd ludzie zaczęli zbierać i mleć ziarna traw.
Działanie piguł objawia się po dziesięcioleciach lub w następnych pokoleniach, na przykład u dzieci rodzących się bez kończyn.
Przez 9 pierwszych lat po wojnie lekarzem w domu była Babcia, która chodziła do przyklasztornej szkólki dla dziewcząt, Zdrowa dieta to była podstawa zdrowia sześcioowobowj rodziny. Zimowe jedzenie było oparte na beczkach z kiszoną kapustą, kiszonymi w niej jabłkami i głowami kapusty na gołąbki oraz kiszonymi ogórkami, cebuli, czosnku, marchwi, burakach, rzodkwi, pietruszce, ziemnikach, kaszy gryczanej i jęczmiennej, miodzie.
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Zgadzam się, że zdrowe żywienie to podstawa.
Wiadomo też, że lekarze nie mają czasu nas o tym uczyć.
Ale nawet w ciągu tej krótkiej wizyty zdążą odczytać i zinterpretować
nasze wyniki.
A o dietach można poczytać zarówno w sieci jak i w książkach.
Można też zafundować sobie wizytę u dietetyka.
Będzie kosztować ale dobry dietetyk dopasuje indywidualną dietę.
Pozdrawiam Anna
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Byłem na tygodniowym oraz na miesięcznym kursie dietetycznym. Oba były zakończone egzaminem pisemnym. Finansowała to UE oraz Ministerstwo Zdrowia. Kurs prowadzili pracownicy naukowi , specjaliści od żywienia. Materiały pomocnicze miały odpowiednio po kilkadziesiąt i kilkaset stronic. Warunkiem przystąpienia do kursu była deklaracja o chęci bezpłatnego szerzenia wiedzy pozyskanej na kurskie.
Kłopotom z cholesterolem było poświęcone kilka godzin wykładu przeplatanego dyskusją. Jednym z kursantów była emerytowana lekarka z wieloletnią praktyką szpitalną na internie. Wykładowcy wielokrotnie kwitowali jej wypowiedzi "Ależ to są poglądy z przed pół wieku".
Moja lekarka rodzinna jest w wieku przedemerytalnym. Jak poruszam jakiś temat związany z dietą odsyła mnie do Internetu nawet wtedy gdy wystarczyłoby odpowiedzieć "Tak" lub "Nie".
Awatar użytkownika
Graszka
1000p
1000p
Posty: 1293
Od: 1 gru 2007, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

A w jakich produktach jest najwięcej dobrego cholesterolu?
Pozdrawiam, Grażyna
Moje rośliny i roślinki cz.1, cz.2
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Trzy czwarte cholesterolu produkowane jest przez wątrobę, a jedna czwarta pochodzi z tego co zjedliśmy.

Zatem aby doprowadzić do wzrostu ilości dobrego cholesterolu HDL we krwi należy przede wszystkim zacząć od zmiany trybu życia aby wspomóc wątrobę:
- Należy przestać palić papierosy (także biernie).
- Należy przestać pić alkohol.
- Należy pozbyć się nadwagi.
- Należy zmienić dietę (np. drób zamiast mięsa czerwonego).
- Należy zmienić kuchnię (np. gotowanie na parze zamiast smażenia).
- Należy wyeliminować cukier.
- Należy przesypiać 7 do 8 godzin.
- Należy regularne wykonywać ćwiczenia fizyczne, ale bez nadmiernego wysiłku.

Jeżeli chodzi o dobór produktów żywnościowych to bardzo ważne jest wyeliminowanie tłuszczy zwierzęcych i zastąpienie ich tłuszczami roślinnymi.

Bardzo dobre wyniki zapewnia Dieta dr Budwig.
Dieta dr Budwig opiera się na oleju lnianym, który dostarcza kwasów tłuszczowych z grupy omeg-3 i chudym twarogu.
Oba te składniki należy miksować przez kilka minut.
Do 100 g twarogu i 2 ? 4 łyżek oleju lnianego można dodać szczyptę soli i ćwierć łyżeczki kurkumy.
Uzyskana pasta zastępuje u mnie od kilkudziesięciu lat tłuszcze do smarowania chleba i kanapek.

W diecie powinny znaleźć się również produkty bogate w błonnik, który zwiększa ilość cholesterolu HDL. A więc należy spożywać otręby owsiane, pieczywo razowe, kasze nie rozdrobnione, warzywa i owoce.

Zalecane jest też spożywanie:
jaj,
soku z żurawiny,
pestek z dyni, słonecznika,
orzechów,
czosnku,
gorzkiej czekolady,
ryb (kwasy tłuszczowe omega-3) takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, halibut,
produktów mlecznych fermentowanych ? jogurtu, kefiru.

Zalecenia co do diety antycholesterolowej na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniały się wielokrotnie.
Nieraz na całkowicie odwrotne niż podawano pierwotnie.
Nie zmieniało się tylko zalecenie aby prowadzić zdrowy tryb życia.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Mam wysoki cholesterol, ratunku!

Post »

Uwielbiam słuchać tego faceta https://www.youtube.com/watch?v=xpc_opyT_gs wszystkich zainteresowanych cholesterolem odsyłam do jego licznych wypowiedzi na ten i wiele innych tematów wszystko na youtubie.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”