Nadciśnienie tętnicze

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nadciśnienie tętnicze

Post »

W 2001 roku miałem nadciśnienie tętnicze. Wcześniej nie.
Przy podskokach ciśnienia miałem krwotoki z nosa. Jak się zdenerwowałem: na działce, w domu. W pracy jak coś pilnie robiłem.
Brałem cztery rodzaje leków:
- powszechnie używany diuretyk Amlopin (zmniejszał ilość wody we krwi),
- lek wolno działający brany gdy mogło mi podskoczyć ciśnienie,
- lek szybko działający gdy już mi leciała krew z nosa
- lek psychotropowy, abym się byle czym nie przejmował.

Wszystkie te leki miały mniej lub bardziej groźne skutki uboczne.

Lekarze nie umieli mnie wyprowadzić z tego stanu. Po kilku miesiącach zacząłem się leczyć sam w oparciu o fachową literaturę medyczną z Biblioteki Akademii Medycznej we Wrocławiu czytaną w ich czytelni, wtedy za darmo. Zacząłem od picia płynów nie szklankami a literatkami.

MOJA METODA LECZENIA nadciśnienia tętniczego skuteczna w moim przypadku:
0. Zamiast kawy rano na czczo pić pół szklanki wody z łyżeczką miodu i kilkoma plasterkami cytryny.
1. Wyrzucić sól z kuchni. Stopniowo.
2. Nie jeść smażonego. Stopniowo..
3. Nie jeść pieczonego. Stopniowo..
4. Nie jeść wołowiny. Stopniowo.
5. Nie jeść wieprzowiny. Stopniowo..
6. Nie jeść ryb. Stopniowo.
7. Przejść na dietę wegetariańską. Stopniowo.
8. Przejść na dietę wegańską. Stopniowo.

Mi wystarczyło dojść do punktu 4. Kilku moich znajomych z podobnymi problemami doszli aż do diety wegańskiej.

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest też kilka przydatnych książek:

Są to:
1 Brill, Janet Bond Obniż swoje ciśnienie : 10 prostych sposobów, bez leków, w 4 tygodnie / 2014 129442
2 Nadciśnienie tętnicze : patogeneza, diagnostyka, leczenie / 2002 122921
3 Problemy kardiologiczne w cukrzycy 2001 115921 II
4 Nadciśnienie tętnicze 2000 47878 III
5 Aktualne problemy leczenia chorego na nadciśnienie tętnicze / 2000 116544
6 Ederer, Peter. Wysokie ciśnienie / 1999 91570
7 Pasierski, Tomasz. Nadciśnieniowa choroba serca / 1999 115922 II
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

To mnie dziadek zaskoczyłeś, że "fachowa literatura medyczna" zaleca tak konkretną dietoterapie. No chyba, że to luźny przekład na nasze i wnioski ze skomplikowanych procesów medycznych opisanych zawiłym językiem.


Aha, jeszcze pytanie, z góry dzięki za odpowiedź.

Jedzenie smażonego, pieczonego - tutaj nie trzeba nic nikomu tłumaczyć, ale dlaczego nie wolno jeść np. gotowanych... ryb ? :?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Trawienie pokarmu podnosi ciśnienie. Nawet ryby.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Trawienie podnosi ciśnienie?
No to trzeba poprzestać na przełykaniu śliny co w konsekwencji też może zakończyć się udarem.

Żartuję oczywiście ale uważam,że wyeliminowanie potraw tzw ciężkich wystarcza by prowadzić zdrowy,oszczędzający tryb odżywiania.
Nie popadajmy z jednej skrajności w inną.
Czy wegetarian nie dotyczą choroby cywilizacyjne?
Nie mam wiedzy ale nie sądzę by tak było.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Stosuję zasady od 2pkt- 7 pkt. Nadciśnienie mam nadal, ale nie stosuję pkt 1, wypijam kaw dziennie trzy i z tym mam problem jak się od tego uwolnić. Jest to nałóg, z którego trudno mi zrezygnowac.
Wskazówki bardzo cenne.
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Ja kiedyś odzwyczaiłem się od słodzenia trzema łyżeczkami cukru herbatę.
Mam w rodzinie farmaceutę. Jak zobaczył na rodzinnym spotkaniu te trzy łyżeczki cukru załamał ręce. Poprosił abym następną herbatę posłodził nie kopiastymi ale nieco bardziej płaskimi. Tak też zrobiłem.
Różnicy specjalnie nie poczułem.
Po powrocie do domu posłodziłem już trzema łyżeczkami ale płaskimi. Wypiłem i stwierdziłem że nie muszę dosładzać. Tak stopniowo w ciągu kilku miesięcy doszedłem do tego że piłem herbatę bez cukru.
Potem stopniowo eliminowałem cukier z innych potraw. Na przykład z kompotu, ciast czy deserów.
Pomogło mi w tym to, że kupowałem kilogramowy woreczek cukru i i odsypywał jego ilość która powinna mi starczyć na tydzień do słoika z siedmioma kreskami. Codziennie mogłem jeść cukier do kolejnej kreski. Jak w danym dniu nie zjadłem sypałem do woreczka z powrotem.
Od kilku lat mam w domu cukier tylko dla gości.
Oczywiście jak idę w gości też nie słodzę.

Proponuję abyś ten schemat postępowania zastosował do kawy.
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Trzy łyżeczki zaparzam dziennie, czyli tygodniowo 21 łyżeczek. Muszę odmierzyć, myślisz ,że to zadziała. Gorzej będzie jak pod koniec tygodnia zabraknie mi kawy.
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Zadziała.
Zadziałało w przypadku dwu grubasów siedzących ze mną w pokoju i kilkunastu takich co wpadali do nas służbowo i przymusowo pili herbatę bez cukru jak nią zostali poczęstowani.
Jak masz wagę elektroniczną to zważ te swoje 3 łyżeczki i codziennie syp o jeden procent mniej.
Koniecznie o jeden aby organizm się nie kapnął.
Jak nie masz wagi to warto kupić wagę elektroniczną do 5 kg. Nie są drogie ceny zaczynają się od 20-30 zł. Ale nie oszczędzaj i kup taką z gwarancją dłuższą niż 2 lata i serwisem w twoim miejscu zamieszkania.
Gdzie mieszkasz?
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Isntrukcja bardzo dokladna, postaram się wprowadzić zasady ważenia i liczenia, no i najważenijsze oszukiwania siebie.Herbaty nie lubię, piję tylko ziołowe. Kawe słodzę miodem. Może jak przestanę słodzić , to wtedy będzie mniej smaczna.
Odległośc duża, piękne Bieszczady.Pozdrawiam cieplutko. Ulka
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Wiele osób pije gorzką bo wtedy mniej jej można sypać. W stanie wojennym wymieniałem moje kartki na kawę za kartki na mięso. Uzależniony kolega był tak szczęśliwy że miał łzy w oczach. Powiedział mi wtedy o takim oszczędzaniu kawy.
Bieszczady są piękne. A były jeszcze piękniejsze kiedy w 1968 przez prawie cały deszczowy lipiec wędrowałem z plecakiem i namiotem od Ustrzyk na zachód szlakiem turystycznym.
ursa
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 paź 2007, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Postanawiam od dziś pić gorzką kawę , pamiętając o zmniejszeniu porcji. Już mam ochotę na małą czarną. Ten wstrętny nałog pozostał po papierosach , już nie palę kilkanascie lat , ale kawę piję.
Ciesze się ,ze pozostały Ci miłe wspomnienia po Bieszczadach.
Pozdrawiam cieplutko. Ulka
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Ursa, naprawdę można się przyzwyczaić. Ja od lat piję herbatę i kawę bez cukru. Nie z powodu ciśnienia, bo mam je w normie, ale jest to przyzwyczajenie z czasów studenckich. Pieniążków było mało, ale na kawę musiało wystarczyć więc wyeliminowałam cukier i słodycze. Obecnie nie potrafię wypić słodzonej kawy, gdy ktoś mi z rozpędu posłodzi, muszę wylać, nie jestem w stanie wypić. To samo z herbatą. Nawet posłodzona odrobiną miodu jest dla mnie za słodka. Cukierka, czekolady nie potrafię zjeść, za słodkie.

Co do ciast: nie każde da się zjeść bez dodatku cukru, ale ja zawsze dodaję połowę albo mniej cukru niż w przepisie. a i tak zjem co najwyżej kawałek, też dla mnie za słodkie, piekę głównie dla męża, dzieci i ew. gości. Nie znam wpływu słodyczy na ciśnienie, bo moja druga połowa nie potrafi wyrzec się ciasta i od czasu do czasu gorzkiej czekolady, choć od czasów "biedowania studenckiego" też nie słodzi kawy.

Potwierdzam natomiast wpływ odstawienia soli (a przynajmniej radykalnego ograniczenia) na obniżenie ciśnienia, co od lat trapi moją drugą połowę. Po wprowadzeniu diety małosolnej i znacznym ograniczeniu ilości mięsa (zwłaszcza smażonego) wielkość dawki leków zredukowana została o 3/4.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nadciśnienie tętnicze

Post »

Na utrzymanie cholesterolu w normie spożywam między innymi ciasto drożdżowe z otrąb owsianych z niewielkim dodatkiem płatków owsianych i mąki pszennej. Nie daję cukru tylko trochę czarnej porzeczki z działki na wierzch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”