ZIOŁA - domowa apteka

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

To zależy od tego ile wody jest w baldachach i jak są duże, ale średnio jest to około 4 litrów syropu. Ja dodaję go systematycznie do herbaty w okresie zimowym i nie mam problemu z kaszlem, katarem, czy grypą. Zażywanie go nie jest jakąś regułą. Po prostu piję, kiedy mam na niego ochotę. Dodaję też do naleśników, deserów, galaretek czy budyniu. Można nim też skropić ciasto.
Nie jest też regułą że baldachów musi być 50. Jeśli są małe to zbieram więcej. Nie mogą jednak się osypywać, bo te są bezwartościowe i nie mogą być w pąkach, bo nie mają jeszcze pyłku.
Gotowy syrop jest mętny - to są właśnie lecznicze pyłki - a po czasie tworzy się na dnie osad, który przed otwarciem butelki należy wymieszać przez jej potrząsanie .
W żadnym wypadku nie wylewać !!!!
Otwierana po czasie butelka może też "syknąć", i wytworzyć się delikatna jakby pianka, co jednak nie oznacza, że sok sfermentował. Sfermentowany od razu by wykipiał jak piwo.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea)

Surowcem leczniczym są liście oraz owoce. Liscie zbiera się jesienią, ponieważ zbierane wiosną brunatnieją przy suszeniu. Substancje zawartew lisciach działają przeciwzapalnie
i sciągająco, niszczą bakterie w układzie moczowym. Zaleca się stosowanie odwarów z liści borówki w chorobach nerek i dróg moczowych oraz w nieżytach żołądka i jelit.
Owoce borówki zawierają duzo witaminy C. Mozna przyrządzać z nich konfitury, dodawać do mięs.
Uwaga! Przy dłuższym przyjmowaniu odwaru z borówki mogą wystąpić bóle żołądka, nudności a nawet wymioty.



Borówka czernica - czarna jagoda (Vaccinium myrtillus)
W celach leczniczych uzywa się liści i owoców. W lisciach zawarta jest tzw. "insulina roslinna", stąd są często stosowane w cukrzycy. Uzywa się ich także w biegunkach i nieżytach jelit.
Owoce natomiast mają działanie przeciwbiegunkowe, bakteriobójcze. Działają porażająco na robaki jelitowe. Niszczą w przewodzie pokarmowym wiele rodzajów bakterii chorobotwórczych, usuwają toksyny z organizmu, mają tez działanie przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Mogą być stosowane przy nieżycie przewodu pokarmowego na tle baktryjnym.
Sok ze swieżych owoców jest bardzo skuteczny w walce z glistami i owsikami.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Do czarnej borówki dodam tylko, że owoce można suszyć i podawać też domowym zwierzakom w celu odrobaczenia.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

I zwierzaki chcą je jeść? Czy może mieszasz je z karmą?
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Zmieszałam z karmą i zjadły zarówno koty jak i psina. A psina lubi nawt surowe. A gdyby tak jeszcze pocukrować to......zjadła by z miską. :wink: :D
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

A dawałaś świeże czy suszone?
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Kotom suche do Kiti Kata z puszki a psina obojętnie. Moja Tina zje wszystko, co je pani lub pan.
Grażyna.
kogro-linki
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Z ostatnich ziółek, stosowałam tylko herbatkę z suszonych czarnych jagód - malutkim dzieciom , przy biegunce.
Pamiętam, że świetnie hamowała tę dolegliwość.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Ale fajnie dziewczyny, że otworzyłyście ten wątek! ;:215
Widzę, że to będzie skarbnica wiedzy wszelakiej (a momentami bardzo smacznej :wink:).

Grażynko! Dobrze, że mi przypomniałaś o tym przepisie na syrop z bzu czarnego!
Tylko mam pytanie - jak popołudniu zerwę to chyba raczej nie mogę syropu z niego
zrobić dopiero następnego dnia? Nie będę mogła tego zostawić na działce, a przewieźć w wielkim
baniaku to byłby problem.
Hm... chyba, że przeliczę sobie ten przepis na jakieś małe ilości. Ale wtedy dorobię się może
tylko dwóch butelek, bo w międzyczasie bez przekwitnie :( . Ech...

Mietku, a czy Ty może znasz przepis na anyżówkę? Zrobiłabym ją mojej mamie
(a i sama chętnie bym spróbowała - zdrowotnie oczywiście :wink: )
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

Wisienko - 50 baldachów mieści się w połowie reklamówki, więc nie ma problemu z przywiezieniem do domu. A zalanie ich wodą z kwaskiem to zaledwie 20 min. roboty licząc ze stygnięciem wody. Dasz radę !
Zebrać możesz wcześniej przy chłodniejszej pogodzie to nie zwiędną tak szybko. ;:113
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Brzoza brodawkowata (Betula verrucosa)

W celach leczniczych używane są liście, pączki, sok i czyr (guzowata narośl na pniu).
Liscie należy zbierać wczesną wiosną, pączki zimą. Sok pobiera się wczesną wiosną (po pobraniu soku nalezy zatkać otwór nacięty w drzewie).
Liscie brzozy działają moczopędnie, napotnie, bakteriobójczo, wzmacniają przemianę materii. Polecane są w chorobach nerek, w kamicy moczowej, w gośćcu przewlekłym oraz skazie moczanowej. Mogą być tez pomocne w chrobach skóry, takich, jak zapalenie łojotokowe, trądzik młodzieńczy i łuszczyca.
Pączki posiadają silne działanie napotne, żółciopędne i przeciwzapalne. Naparu z pączków można uzywać w schorzeniach dróg żółciowych i białkomoczu.
Sok z brzozy od tysięcy lat był uzywany do kuracji wzmacniających. Jest także polecany w kamicy nerkowej i pęcherzowej.
Sok można utrwalić alkoholem.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Bylica boze drzewko (Artemisia abrotanum) Obrazek

Boże drzewko przejawia głównie działanie żółciopędne i ułatwiające przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy, wzmaga wytwarzanie soków trawiennych. Surowcem jest ziele. Działa słabo moczopędnie, przeciwzapalnie oraz ściągająco, napotnie i przeciwrobacznie.
Stosowana może być w nieżytach przewodu pokarmowego, długotrwałych stanach gorączkowych, w robaczycy .



Bylica piołun (Artemisia absinthium) Obrazek

Surowcem leczniczym jest ziele.
Piołun pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie, moczopędnie, antyseptycznie. Polecany jest w chorobach żołądka i wątroby, przy niestrawności, braku łaknienia, a także w zaburzeniach miesiączkowych ( pobudza krwawienia miesiączkowe). Uzywany jest do wyrobu win i wódek.
Uwaga! W większych ilosciach może byc trujący! Nie wolno go tez stosować w okresie ciąży, ani w stanach zapalnych śluzówek przewodu pokarmowego!
Na przejedzenie najlepsza jest szklanka naparu z piołunu ;)
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Post »

A ja tylko dodam, że ziele piołunu włożone do szafy odgania mole lepiej niż lawenda. :wink: :D
Wyciąg z piołunu nadaje się też do oprysków przeciwko szkodnikom i chorobom /pisze o tym Erazm /.
Grażyna.
kogro-linki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”