ZIOŁA - domowa apteka

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
marmul
100p
100p
Posty: 127
Od: 28 kwie 2011, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Dalej nie wiem dlaczego twierdzisz że doprowadzi do wrzodów później niż tabletki. Sprawa jest jasna:
-salicilany podrażniają żołądek
-alkohol wzmaga ten efekt uboczny
Loeb ma rację jeśli ktoś koniecznie chce się leczyć korą to lepiej niech sobie zrobi odwar.
--
Pozdrawiam
mm
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Pozwolę sobie zacytowac z strony http://zielnik.herbs2000.com/ziola/wierzba_biala.htm
"BADANIA NAUKOWE
Kwas salicynowy i aspiryna ? Niewiele badań naukowych było poświęconych wierzbie białej jako ?całości?, natomiast jej główny składnik ? kwas salicynowy ? został dobrze poznany i wydzielony w 1838 roku. Kwas salicynowy był zwiastunem aspiryny, lekarstwa wyprodukowanego po raz pierwszy w roku 1899. Kwas salicynowy ma silne właściwości przeciwgorączkowe, ściągające oraz przeciwzapalne. Używany jest przy bólach głowy, migrenach, przy przeziębieniach wtedy, kiedy występuje gorączka, na różne bóle reumatyczne oraz w leczeniu miażdżycy. W medycynie ludowej używano korę wierzby białej również do leczenia neuralgii. Napar z kory drzewa uspokajał wewnętrznie i działał jako środek pomagający w zasypianiu. Kwas salicynowy nie rozrzedza krwi, jak to się ma w przypadku aspiryny. Nie podrażnia również wyściółki żołądka ? główny skutek uboczny stosowania aspiryny"

Jednak:
"SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA

Użycie wierzby białej długoterminowo może spowodować podrażnienia żołądkowo-jelitowe. Jak to się ma w przypadku aspiryny, wierzba biała nie powinna być używana do obniżania gorączki u dzieci. Osoby, które są uczulone na aspirynę powinny unikać używania preparatów z wierzby białej. Długoterminowe użycie wierzby białej nie jest wskazane, gdyż może to powodować te same problemy, które powoduje aspiryna ? chodzi tu głównie o wrzody żołądka. Jakkolwiek, użycie wierzby białej jest zdecydowanie dużo bezpieczniejsze niż użycie aspiryny".

I tak jak mówię w nalewce alkohol jest tylko rozpuszczalnikiem cytując http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_salicylowy
"Kwas_salicylowy słabo rozpuszcza się w wodzie (w temp. 20 °C ? 0,18 g na 100 cm? H2O, w 100 °C ? 7 g na 100 cm?; roztwór ma umiarkowanie kwaśny odczyn), bardzo dobrze w etanolu". dlatego max dawka 15ml
Jednorazowa dawka w przeliczeniu około 10g czystego alkoholu podane jak w moim przypadku z szklanką soku czy herbaty nie powoduje zaraz wrzodów.

Dalej
"UŻYCIE

KORA
PŁYNNY WYCIĄG ? Silniejszy niż nalewka, używany na bóle reumatyczne, bóle głowy, nerwobóle.
NALEWKA ? Brać 15ml nalewki (maximum) na gorączkę lub łączyć z sadźcem przerośniętym, bzem czarnym lub z goryczką żółtą. Używać z ziołami łagodzącymi takimi jak prawoślaz lekarski lub babka zwyczajna na podrażnienia i zapalenia gastryczne.
PUDER ? Brać w dawkach do wysokości 10g na gorączki i bóle głowy; zmieszać z łyżeczką miodu.
WYWAR ? Stosować na dreszcze gorączkowe oraz ból głowy lub jako część leczenia artretycznego.
LIŚCIE
NAPAR ? Pić po posiłkach przy dolegliwościach związanych z układem trawiennym.
PRZEPIS NA APERITIF POMAGAJĄCY W UŚMIERZANIU BÓLU

3 szklanki (750ml) słodkiego, białego wina (Alsatian Muscat, Muscadet)
50g kory wierzby białej, wysuszonej i zmiażdżonej

Moim zdaniem przekopiowywanie z sieci suchych danych które najczęściej są przekopiowywane z innych miejsc mija się z celem. Dlatego podaję przepis na nalewkę bo go przetestowałem i działa".

Ps nareszcie klawiatura:P
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ja mam jeszcze 2 litry zamrożone :tan (tu podpowiedz jak przechowywać, jeśli ktoś chce).
W przyszłym roku będę też robił z niego podpiwek ;:136 . Kolega miał lekką cukrzyce pił oskołę (ale nie z allegro czy sklepu, sam zbierałem) mówił że diabetyk była pod wrażeniem wyników.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

http://abczielarstwa.republika.pl/galeriagm.html

Bardzo pomocna strona dla osób które zaczynają przygodę z zielarstwem.
Alembik

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Wspaniałym ziołem jest podbiał. W połączeniu z lipą i z dziewanną używam do leczenia skutków wszelkiego rodzaju przeziębień, pylic i innych katarów. Herbata z podbiału ma też ciekawy aromat. Jest smaczna.

Kiedyś pobrałem e-booka z internetu Ziołolecznictwo Aleksandra Ożarowskiego. Są tam spisane wszystkie te zioła oraz zawarte w nich substancje. Jest to profesjonalny poradnik, taki dla lekarzy, ale jest bardzo ciekawy i dokładny. Tylko trzeba nazwy roślin wpisywać najpierw w google żeby się nie pomylić i nie pomylić kozłka lekarskiego z szalejem jadowitym :D
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Jeśli ktoś zamierza zbierać zioła dziko rosnące, to jednak polecałabym zaopatrzyć się w porządny atlas roślin, z naciskiem na te trujące.. Źródła internetowe bywają nie do końca wiarygodne;)
Przykładowo to:
"Lulek Czarny

Pospolitą rośliną ruderalną, rosnącą też na przydrożach i przychaciach jest lulek czarny (Hyoscyamus niger L.)z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Inne jego nazwy to: lulek pospolity, lulek jadowity, szalej czarny, łubek, blekot i szaleniec. Jest to jednoroczna roślina o niemiłym, odurzającym zapachu, dorastająca do 60 cm wysokości. Łodygę ma lepką i gruczołowato owłosioną. Liście są podłużnie jajowate, zatokowo wrębne. Górne liście obejmują częściowo łodygę. Brudnożółte kwiaty o fioletowym żyłkowaniu tkwią w kątach liści, a górne są skupione na szczycie łodygi. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
ZASTOSOWANIE:

nalewka alkoholowa działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Napar z liści służy do płukania jamy ustnej w zapalnych stanach dziąseł, działa dezynfekująco i ściągająco. Pokruszone liście, zmieszane z tytoniem tworzą papierosy używane przy astmie. Surowca należy używać nadzwyczaj ostrożnie, ponieważ jest bardzo trujący. "

Żeby polecać palenie lulka z tytoniem astmatykom, i to jeszcze bez podania żadnych proporcji surowca, trzeba być nadzwyczaj nazwijmy to..odważnym.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

loeb pisze:Jeśli ktoś zamierza zbierać zioła dziko rosnące, to jednak polecałabym zaopatrzyć się w porządny atlas roślin, z naciskiem na te trujące.. Źródła internetowe bywają nie do końca wiarygodne;)
.
;:108

Polecam bo mają fajną bazę zdjęć(choć sporo brakuje). Można na dobry początek spojrzeć by nauczyć się rozpoznawać, co rośnie wokół nas. Myślę że żaden z forumowiczów nie będzie na dzień dobry brał się za zioła niebezpieczne jak w/w lulek czy np jemioła a zajmie się miętą czy melisą.

Alembik
Chodzi ci o "Ziołolecznictwo - Poradnik dla Lekarzy - pod red. Aleksandra Ożarowskiego"plik PDF 3,16 Mb ?? Bo takowy ściągłem niestety brak jakichkolwiek foto :(.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ludzie kochani, jak chcecie coś zbierać po łąkach to koniecznie profesjonalny KLUCZ DO OZNACZANIA ROŚLIN!!!
Nie po fotkach z atlasu. Jeśli życie miłe :;230
Mówię jako zawodowiec.

Podręczniki ziołolecznictwa zakładają że zioła kupowane są w sklepie. A co więcej - że zawartość substancji czynnych jest standardowa, jak z uprawy. W naturze różnie bywa :D

Skoro my tu o ogrodnictwie - poszukajcie starej książki z rosyjskiego przełożonej: Czikow i Łaptiew "Rośliny lecznicze i bogate w witaminy" PWRiL. Pełne opisy i profesjonalne instrukcje uprawy. Na pewno ktoś już wrzucił w sieć.
:wit
Awatar użytkownika
stasia109
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4312
Od: 7 lip 2008, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ja zbieram rumianki polne, lipę, bez czarny... to chyba nie zaszkodzi?! :shock: :lol:
Adresy do moich wątków
Zwierzęta też odczuwają głód, pragnienie, ból, strach... i to już powód by nie zadawać im cierpienia i krzywdy.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ja na razie kolejno - oskołę, kurdybanka,czosnek niedzwiedzi, lisc brzozy, pokrzywę, mniszek dziurawiec, kwiat lipy, czarny bez, kwiat na jesien owoc lisc maliny czy jerzyny, wiem gdzie rosnie kalina , też o niej muszę poczytac jarzębina będzie obowiązkowo suszona oraz na jarzębiaczek oczywiscie dzika roza . Z kory brzozy w zimię ekstrachowałem betulinę i kwas betulinowy. Nalewka z kory wierzby. I oczywiscie zioła z ogrodka szłwia melisa mięta estragon i lubczyk. To dopiero początek... Wciąż żyje i trzymam się dobrze.

Ps mam 3 atlasy a i tak korzystam z neta :heja
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Sławetne " Rośliny lecznicze... " można kupić za około 7 zł. Bez problemu.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Alembik

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Wat25 pisze:
Alembik
Chodzi ci o "Ziołolecznictwo - Poradnik dla Lekarzy - pod red. Aleksandra Ożarowskiego"plik PDF 3,16 Mb ?? Bo takowy ściągłem niestety brak jakichkolwiek foto :(.
Nie ma foto, ale są rysunki. Foto najlepiej szukać w wyszukiwarce grafiki bo tam masz różne fotografie i lepsze porównanie. Nawet jak ktoś ma atlas ziół ze zdjęciami to warto się wyszukiwarką wspomóc.
stasia109 pisze:Ja zbieram rumianki polne, lipę, bez czarny... to chyba nie zaszkodzi?! :shock: :lol:
Kwiaty nie zaszkodzą, ale źle przetworzone owoce są trujące.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ja właśnie nie polecam wyszukiwarki grafik googla. Wyszukuje ona na podstawie tytułów zdjęć i tak jak wpiszesz kurdybanek w zdjęciach wyskakuje jedno zdjęcie jasnoty różowej,(niebezpiecznego zioła) bo jakieś ciele źle podpisało zdjęcie. Lepsze są fora takie jak to. Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”