ZIOŁA - domowa apteka

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

LilaRose pisze:...
Teoretycznie ten rok jest już stracony na zbiór większości ziół. Praktycznie- możemy już przystąpić do opracowania planu zbioru roślin leczniczych w roku przyszłym.
Czy znacie jakieś strony, gdzie można znaleźć zestawienie terminów zbioru ziół?
Ja mam tylko mięte pieprzową i melisę, a i tak mam problemy je zebrać - nie wiem kiedy.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Trochę może z innej beczki - tej roślinki raczej nie da rady u nas stosować alem każdy ma ją w domu w postaci przyprawy :wink: mowa a curry - warto jej używać bo coraz więcej wskazuje, że substancja w niej zawarta ma działanie przeciwnowotworowe (dodatkowo eliminuje np. wolne rodniki;))
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

weiner pisze:Trochę może z innej beczki - tej roślinki raczej nie da rady u nas stosować alem każdy ma ją w domu w postaci przyprawy :wink: mowa a curry - warto jej używać bo coraz więcej wskazuje, że substancja w niej zawarta ma działanie przeciwnowotworowe (dodatkowo eliminuje np. wolne rodniki;))
curry (z tego co się orientuję) to mieszanka przypraw a nie jedna konkretna roślina...
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Weiner-owi chodzi zapewne o kurkumę, składnik curry, znaną i stosowaną już trzy tysiące lat przed Chrystusem.
Kasia
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Dokładnie ;) kiedyś stosowana jako barwnik, potem jako przyprawa ;) posiada ją niemal każdy, ja jej "dodatkowe" zalety odkryłem dopiero niedawno a w myśl zasady co mnie nie zabije to mnie wzmocni używam jej teraz zdecydowanie częściej ;)
x-f-a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 lut 2013, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Przeczytałam w tym wątku, że zbieracie kurdybanek, a nie zawiera on związków toksycznych? Tak mi się kiedyś obiło o uszy :)
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

W spóźnionej odpowiedzi- nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że październik to zbyt późno na zbiór owoców głogu- jest już miękki, a miękkich owoców nie zbieramy. To wyznacznik dla terminu zbioru tego surowca. Dla własnych potrzeb oczywiście kubek można zebrać, ale zbiór, rozprowadzenie rozmazujących się owoców pod własnym ciężarem na sitach i wysuszenie kilkudziesięciu lub kilkuset kilogramów owoców- niepodobna. Wierzcie mi na słowo. To co powstanie z takiego surowca wstyd jest nawet rodzinie podarować.
Tak. Taka ortodoksyjna jestem :wink: .

ostatnia szanso- o terminach zbioru podstawowych, ogrodowych ziół poczytaj tu: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 32&t=35521

fluoresceina- prostując obijające się o uszy :lol: wiadomości i cytując za corazonbianco- bluszczyk kurdybanek ma właściwości: " silne działanie antybakteryjne - bluszczyk wykazuje silniejsze właściwości antybakteryjne niż inne rośliny z grupy jasnotowatych jak chociażby szałwia czy też mięta pieprzowa; ". Co oznacza, że częściowo unieczynnia toksyny bakteryjne. Czyli odwrotnie niż zapamiętałaś. To nie on jest źródłem toksyn, on się z nimi rozprawia.
(No chyba, że zbieramy ziele rosnące przy najbardziej ruchliwym rondzie świata... :wink: )
Pozdrawiam- Liliana
x-f-a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 lut 2013, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Zajrzałam do swoich notatek, kurdybanek pobudza apetyt, a zawarte w nim garbniki hamują wypróżnianie.
To dlatego wbiłam sobie w pamięć, ze szkodzi :) Mi szkodzi :)
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Przeczytałam wszystko ,porady super,wiadomo zioło to nie chemia pomoże ale trzeba przestrzegać norm,co za dużo to nie zdrowo,powiem coś odwrotnego w sensie stosowania ziół jako pomoc,czasami trzeba znać z czym można je łączyć,np przy schorzeniach tarczycy nie należy jeść kapusty,związki w niej zawarte powodują utrudnianie wchłanianie jodu,a w tedy leczenie lekami jest zachwiane,i dodam ale tak na marginesie,przy schorzeniach niedoczynności tarczycy oprócz kapusty nie powinno się jeść rzodkiewki i kalafiora.
pocillator
50p
50p
Posty: 59
Od: 11 sie 2012, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, od Leska do Rzeszowa...

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

LilaRose pisze:W spóźnionej odpowiedzi- nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że październik to zbyt późno na zbiór owoców głogu- jest już miękki, a miękkich owoców nie zbieramy.
To zależy do czego nie zbieramy, bo do wina czy to chyba nawet lepszy jest taki głóg. Ja dwa lata temu jak robiłem wino z owoców głogu i dzikiej róży to już była na pewno druga połowa października, a winko jest bardzo zacne ;:108
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

fluoresceina pisze:Przeczytałam w tym wątku, że zbieracie bluszczyk kurdybanek, a nie zawiera on związków toksycznych? Tak mi się kiedyś obiło o uszy :)
A wiesz, jak zbierasz cokolwiek w promieniu kilkunastu metrów od drogi używanej regularnie przez pojazdy spalinowe, to na mur beton będzie zawierało związki toksyczne :wink:

Zawartość ołowiu w wybranych gatunkach roślin dwuliściennych rosnących na użytkach zielonych w pobliżu trasy szybkiego ruchu
Kumulacja metali w wybranych gatunkach roślin leczniczych z terenu Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ogrodmarzen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2013, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ja osobiście polecam lawendę, likwiduje mi napięcie w skroniach i bóle głowy. Tak samo skutecznie działa pomarańcza zwłaszcza olejek eteryczny
Piesogrodnika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lip 2013, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Bluszczyk kurdybanek znany jest z właściwości wspomagających trawienie. Oczyszcza również organizm z toksyn i ma właściwości antybakteryjne. Mało znany ale bardzo skuteczny.
Pozycjonuj i wygrywaj, tak można opisać pozycjonowanie. Firmy pozycjonują strony i dbają o nie niebywale. Dobra jakość pozycjonowania to na pewno podstawa, o czym trzeba pamiętać. Dzisiaj niejedna firma pozycjonuje Warszawa http://www.pozycjonerstron.pl solidnie i skutecznie. 
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”