ZIOŁA - domowa apteka

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Herbata z kory bzu czarnego pomaga przy odchudzaniu.
Beata
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Na wybielanie oprócz ogórka i jabłka dobrze też działają:
sok z brzozy - okłady robić po 20 min dzeinnie
maść z płatków lilii białej - usuwa nawet brązowe plamy "wątrobowe"

Polecam wszystkim prowadzić zieloną kuchnię czyli co między uprawnymi warzywami to do gara. Przyprawiać sałatki mniszkiem kwiatami łodygami i liśćmi. Bluszczyk kurdybanek do zupy razem z pokrzywą, lebiodką i czosnkiem niedźwiedzim.

Odnośnie roślin trujących jest ich w Pl niewiele, duża część uznawanych za trujące jest po prostu niejadalna, niesmaczna czy mogąca wywołać niewielkie rewolucje żołądkowe. Polecam wszystkim odnośnie zielonej kuchni książkę Łukasza Łuczaja "Dzikie rośliny jadalne Polski" Na podstawie tej książki okazuje się, że większość chwastów z ogródka wystarczy podhodować i do gara :)

Wiadomo nie każdy jest botanikiem dlatego jak przy grzybach - nie jesteśmy pewni dajmy sobie spokój z daną rośliną.
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Czytałam że bardzo dobrym rozjaśniaczem cery jest cytryna. Jednak nie zalecam stosowanie soku wprost na twarz a później ekspozycję na słońce, gdyż może się skończyć mocnymi przebarwieniami.
Trzeba sok z cytryny zacząć rozcieńczać z wodą i tak stosować po południu lub wieczorem na twarz, proporcje dobierać do własnej cery, bo każda ma inny odcień...

Odwrotność cytryny to herbata która pomaga przyciemnić cerę. Esencja z herbaty którą też trzeba samemu wypróbować wg naszej cery. Jest to fajny "samoopalacz" :)

Aloes stosuję osobiście gdy na wardze zaczyna pojawiać mi się opryszczka. Przecinam liść aloesu i przykładam na 20 do 30 min dociskając do wargi w miejscu powstawania opryszczki. Kiedy przyciskam, a czuję, ze aloes już słabnie, to obcinam końcówkę miąższu, aby pojawił się świeży sok, wystarczy obciąć pół cm. Za pierwszym razem nie uwierzyłam że zadziała na moją opryszczkę, gdyż wydawało mi się, ze aloes ma działanie łagodzące, zapobiegawcze, lecz po pewnym czasie dociskania liścia poczułam jak sok po prostu zaczął wypalać mi tą opryszczkę! Opryszczka nigdy nie rozwija mi się do pełnej fazy i zanika po czasie. Zanika też wirus, bo kiedyś miałam często opryszczkę, a teraz ani śladu.... I nie boję się stosować, bo liścia aloesu nie można przedawkować. Proszę się tez nie zniechęcać, bo przy pierwszym stosowaniu aloesu, wirusa jest więcej i opryszczka może się rozwinąć normalnie mimo interwencji, natomiast każdy późniejszy atak wirusa będzie coraz słabszy... więc trzeba stosować i nie poddawać się, ze pierwszy raz nie zadziałało...
Awatar użytkownika
agata90mocarz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 sie 2015, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

hej :) ja a propos ziół - już dwa razy kupowałam bazylię w doniczce do kuchni i dwa razy mi padła ;( macie pomysł dlaczego? trzymam w półcieniu, podlewam i nie wiem czemu zdycha ;( trzeba jej kupić jakieś nawozy?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Bazylia ma mocny system korzeniowy. Jak wyrywam z gruntu to muszę się nieźle zaprzeć. Tymczasem ty kupując w doniczce masz tam w małym pojemniku -naście sadzonek ;:oj . To jest po to, żeby ściąć i wyrzucić ;:131 Po kupnie przesadź w sporo większą doniczkę, albo rozdziel i posadź do gruntu (ale do gruntu to oczywiście wiosną po zimnych ogrodnikach)
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
hotie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 7 cze 2012, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

U mnie rośnie sporo skrzypu, zrobiłam jednak chyba wielki błąd, wiosną spryskałam środkiem ogród środkiem chwastobójczym, boję się że to siedzi w tych listkach i nic nie suszyłam w tym roku :( Jak myślicie, czy ten środek się utylizował już od wiosny?
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Moim zdaniem nie, więc nie zbierałabym tych ziół.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Zależy od tego, jakiego preparatu użyłaś. Zwykle jest podany okres karencji, niemniej jeśli nie był to środek przeznaczony do roślin jadalnych, to odpuściłabym sobie. Skrzypu znajdziesz w bród na dziko rosnących stanowiskach. Nie ma sensu truć się niepotrzebnie chemią.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Możecie mi napisać jak wykorzystać złoty wąs, mam już roślinkę, która ma 2 lata i planuję coś z niej zrobić.
Mam też ogromne geranium (anginka) i też nie mam pomysłu co można z niej zrobić.
Pozdrawiam,
Kasia
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Ciekawe przepisy na wykorzystanie pigwowca (pigwy),
http://zdrowie.trojmiasto.pl/Wykorzysta ... 95123.html

oraz dzikiej róży dla zdrowia i urody.
http://zdrowie.trojmiasto.pl/Wykorzysta ... 94548.html
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Suszoną pokrzywę można też pokruszyć albo zemleć w młynku do kawy i używać do przyprawiania potraw. Ewentualnie można ja zmieszać z gotową mieszanką przyprawową. Ma neutralny smak, nie popsuje walorów smakowych potraw, a będzie działała silniej niż napar.
Na odchudzanie skuteczne są następujące zioła: koleus Forskohlii (łac. Plectranthus barbatus), ortosyfon (Orthosiphon grandiflorus), kanna (Sceletium tortuosum) i Hoodia gordonii. Wszystkie można uprawiać jako rośliny doniczkowe w domu na parapecie. Sadzonki koleusa i ortosyfonu można kupić on-line, nasiona kanny i hoodii są na portalu aukcyjnym. U mnie bardzo ładnie wykiełkowały. Z roślin gruntowych polecam przęśl (Ephedra) - suszone części nadziemne- oraz korzeń rozwaru wielkokwiatowego.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
olaa900
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 4 mar 2016, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Witam, ja lubię herbatę z rumianku, która pomaga mi w stanach zapalnych, jak i przy bolesnych miesiączkach, a do tego ma świetny smak. Pozdrawiam. :D :D
Awatar użytkownika
kiziorek
50p
50p
Posty: 91
Od: 16 mar 2016, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko pomorskie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Hej forumowicze! :wit A co myślicie na temat cząbru ogrodowego?Podobno wykazuje właściwości przeciwbakeryjne, przeciwgrzybowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, przeciwbólowe.



Czerwo a gdzie kupujesz pokrzywę i jak długo ją stosujesz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”