ZIOŁA - domowa apteka

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
bebeluch
1000p
1000p
Posty: 3525
Od: 26 gru 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Witam, czy są jakieś zioła do stosowania przy łuszczycy?
Mędrzec potrafi uczyć się nawet od Głupca. Głupiec nie uczy się nigdy.
Alembik

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Żyworódka pierzasta :)
bebeluch
1000p
1000p
Posty: 3525
Od: 26 gru 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Jak ją stosować?
Mędrzec potrafi uczyć się nawet od Głupca. Głupiec nie uczy się nigdy.
Alembik

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Z tego co wiem na różne sposoby, między innymi pod postacią świeżo wyciśniętego soku, czy nalewki alkoholowej wewnętrznie do picia i zewnętrznie pod postacią maści. Żyworódka to jedno z ziół uniwersalnych. Nie zrobię chyba nic złego, jeśli podam linka do wygoglowanego tematu:
http://www.luszczyca.pl/read.php?1,76444
Weraho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 maja 2011, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Świetny wątek zwłaszcza w dobie codex alimentarius, który ma zakazać stosowania roslin leczniczych.

Mam pytanie czy ktoś się orientuje czy napar z kwiatostanu lipy ma prawo, być czerwonawo- brunatny. Chodzi mi o herbatki fix z herbapolu- jak zyję herbatki te miały piękny jasno zółty kolor, a opakowanie, które mam w domu barwi herbate na inny kolor. Zanieczyszczony czymś? Czy istnieją odmiany lipy dające takie kolory? :roll:
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Zaniedbałam ten wątek :oops: Wybaczcie! ;:180
Odrobinę "się rozjechał", ale przecież mamy wyszukiwarkę! ;:138
Za to pojawiło się sporo ciekawych przepisów, a o to przede wszystkim chodzi :tan

Ostatnio (kiedy to było? :roll: ) pisałam o dzikiej róży, to teraz

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)

Surowcem są kwiaty.
Rumianek działa przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwskurczowo, odkażająco.Zewnętrznie stosowany jest w postaci okładów w różnego rodzaju stanach zapalnych skóry, w oparzeniach słonecznych, w zapaleniu spojówek, przy trudno gojących się ranach. Do płukania jamy ustnej w zapaleniu dziąseł, gardła, anginie.
Doustnie rumianek stosuje się w stanach skurczowych żołądka i jelit, w przewlekłym zapaleniu nerek i pęcherza moczowego, w zaburzeniach trawienia. U niemowląt stosuje się go przy kolkach jelitowych.
Najczęściej stosowaną formą jest napar.


Ruta zwyczajna (Ruta graveolens)

Surowcem leczniczym są liście. Ruta działa rozkurczowo, uspokajająco i w niewielkim stopniu kurczy macicę (nie wolno stosować ruty w okresie ciąży!)
Ruta znosi skurcze mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych i moczowych. Może być stosowana w zaburzeniach krążenia u osób starszych.
Medycyna ludowa poleca rutę jako lek na apetyt i dolegliwości żołądkowe.
Najczęściej ruta stosowana jest w postaci naparu.
Uwaga! Ruta stosowana w większych dawkach może być toksyczna!

Na niektóre osoby ruta może działać uczulająco, wywołując wysypki i zaczerwienienia na skórze.
Na wysypkę łagodząco działają okłady ze świeżych, zmiażdżonych kwiatów nagietka
lub smarowanie maścią tranową.

Ktoś coś doda? ;:109
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Nikt?
No to lećmy dalej ....

Skrzyp polny (Equisetum arwense)

W celach leczniczych wykorzystywane są pędy płone (zielone).
Ziele skrzypu przede wszystkim zawiera dużo krzemionki i soli mineralnych. Ma działanie poprawiające przemianę materii, hamujace krwawienie. Ma duże znaczenie w procesach regeneracyjnych, wpływając na gojenie sie ran i odbudowę kości, zmniejsza skłonność do krwawień, poprawia stan włosów i paznokci, opóźnia procesy starzenia się.
Wiadomo też, że skrzyp ma również niemały wpływ na zdrowie naszych roslin. Wielu stosuje go w postaci odwarów i gnojówek dla poprawienia kondycji swoich roslinnych ulubieńców :D
U ludzi stosowany jest głównie w postaci odwarów, a także soku ze świeżego ziela.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

bebeluch pisze:witam a czy są jakieś zioła do stosowania przy łuszczycy?
Uczep,bidens.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

A propos ziół - co zbieracie w kwietniu?
Ja już wzbogaciłam moją zielną apteczkę o pączki sosny, pączki i młode liście brzozy, młodą pokrzywę z przeznaczeniem głównie na sok, ziele tasznika, kwiaty i kłącze fiołka wonnego, zebrałam także trochę kwiatów podbiału, ale u mnie w okolicy dopiero zaczyna kwitnąć.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea L.)

Post »

Przedstawiam wam jedno z moich ulubionych wiosennych ziół -
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea L.)

Surowiec zielarski
Ziele bluszczyku zbieramy w okresie kwitnienia, który przypada na kwiecień - maj. U mnie kwitnie teraz. Rośnie na polach, łąkach, w zaroślach, nie lubi suchego podłoża. Rośliny rosnące w cieniu mają inny pokrój i kolor - liście są jasnozielone, pędy długie i wyniosłe, bluszczyk rosnący na silnie nasłonecznionych miejscach ma bardziej zwarty pokrój, kwiaty i liście są drobne, zaś liście mają ciemną, brązową, prawie fioletową barwę - zawierają znacznie więcej olejków eterycznych, silnie pachną i stanowią cenniejszy surowiec leczniczy niz ziele rosnące na zacienionych stanowiskach.

Ziele suszymy w ciemnym miejscu w temperaturze nie wyższej niż 40C. Ususzony surowiec przechowujemy w szczelnie zamkniętych szklanych słoikach, aby zapobiec ulatnianiu się olejków eterycznych. Z suszonego ziela przygotowujemy napar - parzymy 10-15 minut. Ze świeżego macerat - świeże, mielone ziele zalewamy zimną wodą i pozostawiamy na kilka godzin. Pan Henryk Różański poleca także intrakt ze świeżego ziela kurdybanka: 100 g zmielonego ziela zalewamy 300 ml gorącego alkoholu 60-70%, odstawiamy na 7 dni, filtrujemy płyn. Tak przygotowanego intraktu możemy użyć do wyrobu syropu kurdybankowego na katar i kaszel: 1 część intraktu + 1 część miodu lub syropu malinowego.

Skład
Ziele blusczyku to prawdziwa skarbnica związków o dzialaniu leczniczym, odżywczym i wzacniającym organizm:
- olejki eteryczne (kamfen, pinokamfen, pinen, mircen, menton, pulegon);
- kwas ursolowy, oleanolowy i ich pochodne (oba związki wykazują silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, modulujące funkcjonowanie układu immunologicznego);
- garbniki (6-7%);
- flawonoidy (kwercetyna, luteolina, apigenina) i kwasy fenolowe (rozmarynowy, ferulowy, kawowy, syryngowy, waniliowy);
- gorycze oraz glikozydy saponinowe;
- cholina.

Działanie:
- wmacniająco i odżywczo na organizm oraz układ immunologiczny;
- silne działanie antybakteryjne - bluszczyk wykazuje silniejsze właściwości antybakteryjne niż inne rośliny z grupy jasnotowatych jak chociażby szałwia czy też mięta pieprzowa;
- działanie antywirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne;
- stosowany zewnętrznie na skórę działa przeciwzapalnie, odkażająco, ściągająco i przeciwysiękowo;
- oczyscza i odtruwa organizm z toksyn - może być stosowany jako element kuracji oczyszczających organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, ale też przy zatruciach toksynami i metalami ciężkimi;
- działa radioprotekcyjnie i ochronnie na miąższ wątroby;
- zwiększa wydzielanie żółci i pobudza trawienie, reguluje przemianę materii;
- syrop i intrakt pomocne przy kaszlu,astmie, zapaleniu oskrzeli, krtani - ułatwiają odkrztuszanie flegmy, rozszerzają oskrzela, ułatwiając oddychanie. Pomocniczo w leczeniu zakażeń i nieżytów, w tym alergicznych, dróg oddechowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Nooo.... bluszczyku kurdybanka u mnie dostatek! W przyszłym roku zrobię syropki na kaszel.
Dzięki! :)
Muszę nadrobić zaległości w tym wątku. ;:108
Pozdrawiam serdecznie
goja94
50p
50p
Posty: 84
Od: 2 lip 2010, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

U mnie wokół domu pełno jest bluszczyku kurdybanka ,czy o tej porze warto zbierać to ziele czy jego działanie jest jakos określone czasem zbiorów?proszę o odpowiedz bardziej doświadczonych zielarzy,gdyż ja jestem w tym temacie nowicjuszem.
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZIOŁA - domowa apteka

Post »

Wszystkie zioła, wszystko co tak pięknie określa się mianem >surowca zielarskiego< zbiera się wyłącznie w ściśle określonym czasie. W przypadku bluszczyka kurdybanka, zwanego ziemnym, również. Corazonbianco wyraźnie napisała, że jest to wiosenne zioło, które zbieramy w okresie kwitnienia. Od siebie dodam, że w okresie pierwszego kwitnienia, tego wiosenno- letniego. Ze słonecznych stanowisk. Zrywa się lub ścina nadziemne części rośliny, bez najniższej części łodygi, która jest zwykle słabo ulistniona lub ma pożółkłe liście. Suszymy w warunkach naturalnych(czyli w najprostszych, bo wystarczy bawełniana ściereczka lub papier, oraz przewiewne miejsce) lub w ogrzewanych suszarniach(suszarkach), do 40 stopni Celsjusza. Dobrze wysuszone ziele zachowuje ciemnozielone łodygi i liście oraz niebieskofioletową barwę kwiatów.
Teoretycznie ten rok jest już stracony na zbiór większości ziół. Praktycznie- możemy już przystąpić do opracowania planu zbioru roślin leczniczych w roku przyszłym.
Pozdrawiam- Liliana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”