Pierniki na Święta?Kiedy?Jakie?Wyścig z czasem?

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Niekoniecznie Krysko :) trzeba mieć tylko mniej sprawne paluchy i zamiast dwóch zer wpisać jedno:) czyli 180 st
Awatar użytkownika
bogusia177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5556
Od: 14 wrz 2007, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzislaw Śląski

Post »

:;230 :;230 mała rzecz a cieszy -może być zabawna :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Wercia
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 cze 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

Ave a ile ma być margaryny do pierniczków? Bo w podanym składzie nie wymieniłaś a ja nie wiem ile dać :oops:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

No i przyszedł czas "pierniczenia" :lol:
Pokażcie proszę swoje pierniczki, szczególnie te ozdabiane własną ręką ;:100
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

PIERNIK:
4 jajka,
15 dkg. margaryny,
1 szklanka miodu,
1 szklanka cukru,
1 szklanka gęstej, kwaśnej śmietany,
3 szklanki mąki,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
1 czubata łyżeczka sody,
2 łyżeczki cynamonu,
10 g. przyprawy korzennej do pierników,
Miód z cynamonem i przyprawą korzenną - zagotować dodać margarynę i rozpuścić ją. Jajka ubić z cukrem dodać przestudzony miód, śmietanę i mąkę - wymieszaną z proszkiem do pieczenia i sodą.
Przełożyć do blachy wyłożonej papierem i piec 1 godz. w 180 st. C.
Ostudzić przekroić na dwa blaty i przełożyć konfiturą, wierzch polać czekoladą i oprószyć wiórkami kokosowymi.
PIERNICZKI:
250 g. miodu,
250 g. brązowego cukru,
100 g. masła,
600 g. mąki,
10 g. przyprawy do piernika,
2 jajka,
5 g. sody,
10 g. kakao,
POLEWA:
200 g. śmietanki 22% - 30%,
200 g. czekolady,
60 g. masła,
Wyk. Ciasta:
miód, masło i przyprawę rozpuścić, ostudzić i dodać do reszty składników,zagnieść ciasto.
Zawinąć w folię spożywczą, wstawić do lodówki na 2-3 doby. Ciasto rozwałkować na grubość 3 mm, wyciąć kształty i piec 8 min. w 180 st. C.
Polewa:
wszystkie składniki rozpuścić razem i zamieszać, polać ostudzone pierniczki i ozdobić posypkami.
W tym roku piekłam pierniczki na przełomie listopada i grudnia i są już dobre.
Ozdobiłam je polewą czekoladową z posypką z wiórków kokosowych, lukrem ( cukier puder z sokiem z cytryny lub wodą ) i posypką z wiórków czekoladowych,polewą i lukrem, który był gęstszy i robiłam nim ozdoby rękawem cukierniczym.
Awatar użytkownika
bogusia177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5556
Od: 14 wrz 2007, o 08:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzislaw Śląski

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

Witam Edita ...wiec takie ciasteczka ,których dałaś przepisy ,piecze się dosyć wcześnie ,
rozumiem ,że muszą dojść ...Na przyszły rok skorzystam z przepisów ,bo teraz ...już po wigilii
Pozdrawiam... :D
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

A u nas od ok. 3 tygodni nastawiony staropolski piernik dojrzewający, ale zmodyfikowany ? ciasto zaparzane i zamiast sody czy amoniaku maja żona zaszczepiła ciasto zakwasem do chleba, przyprawy własne, zmielone w młynku.
jarek455
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 gru 2015, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

Wspaniałe przepisy, ja znalazlem cos takiego :

Składniki:
Ciasto piernikowe:
4 jajka
100g cukru
100g płynnego miodu
300g mąki pszennej
40g orzechów (dowolne, może być mieszanka różnych)
2 łyżeczki przyprawy do piernika
? łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
Poncz:
sok z połowy cytryny
? szklanki wody
1 łyżeczka cukru
Masa budyniowa:
2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (opakowanie na 500ml mleka)
1 łyżka cukru
2 galaretki o dowolnym smaku (u mnie malinowe)
Polewa:
100g czekolady mlecznej lub gorzkiej
1 łyżeczka oleju
gwiazdki czekoladowe lub inne ozdoby/ posypki do dekoracji
Dodatkowo:
ok. 300g pierniczków z nadzieniem w czekoladzie (dałam w kształcie serc)
Sposób przygotowania:
Przygotować ciasto. Orzechy posiekać drobno. Wymieszać w miseczce razem z mąką, przyprawą do piernika i sodą. Odstawić na bok.
Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem i miodem na jasną, puszystą masę. (Miksować na najwyższych obrotach co najmniej 5 minut). Wyłączyć mikser i dodać mieszankę z mąką. Wymieszać delikatnie łyżką drewnianą lub szpatułką. (Masa będzie gęsta). Osobno ubić białka ze szczyptą soli na sztywno. Wmieszać porcjami (stopniowo rozrzedzając masę) do utartej masy.
Dno tortownicy o średnicy 26cm wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie zacisnąć obręcz. Ciasto przełożyć do tortownicy i wyrównać.
Piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C, do suchego patyczka. Ciasto wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia, a następnie przeciąć na pół tak, aby powstały 2 blaty.
Przygotować poncz. Sok z cytryny wymieszać z przegotowaną wodą i cukrem. Pozostawić do ostygnięcia.
Górny i dolny blat ciasta nasączyć od wewnętrznej strony ponczem. (Poncz rozlewamy od wewnętrznej strony, czyli od przecięcia, ponieważ wierzch ciasta jest twardszy). Przygotować masę budyniową. Oba budynie ugotować według przepisu na opakowaniu, dodając tylko 1 łyżkę cukru. Ugotowany, gorący budyń przelać do miski i wmieszać dwie galaretki w proszku, mieszając szybko trzepaczką, aż proszek z galaretki dobrze się rozpuści w budyniu. Pozostawić do ostygnięcia. (Można miskę wstawić do zlewu z zimną wodą, aby przyśpieszyć proces tężenia).
Pierwszy blat ciasta ułożyć na paterze i zacisnąć obręcz do tortu. Wyłożyć trochę lekko tężejącej masy (może być lekko ciepła). Na masie rozłożyć pierniczki, jeden koło drugiego i zalać resztą masy budyniowej. Z góry przykryć drugim blatem.
Ciasto wstawić do lodówki na co najmniej 2- 3 godziny, a najlepiej na noc, aż masa stężeje.
Czekoladę posiekać lub połamać na kawałki i razem z olejem roztopić w kąpieli wodnej. Gotową polewę wylać na wierzch ciasta i od razu posypać gwiazdkami czekoladowymi.
FO - najlepszy serwis w sieci
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

Oto moje pierniki.

Obrazek
Bez czekolady, kolor dają przyprawy. Jak są chętni, podam przepis :)
Awatar użytkownika
emma1966
500p
500p
Posty: 593
Od: 12 wrz 2012, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

Pięknie udekorowane pierniczki ;:oj ;:oj ;:oj , na pewno pysznie smakują.Poproszę o przepis :D .
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

Ok, bardzo proszę
Pierniki -łatwizna i są pyyyszne i bardzo aromatyczne. ;:108

Swiąteczne pierniczki
1 porcja (porcja jest b. mała, najlepiej zrobić 3 porcje od razu)

2 szkl. mąki
3/4 szkl cukru pudru
150 g masła
40 g przyprawy do pierników
1 jajo i 1 żółtko
1/4 szkl. ciepłego mleka
2 łyżki miodu
1 łyżeczka amoniaku
Mąkę wymieszać z cukrem, przyprawami, dodać masło, posiekać, dodać jajka.
Dodać mleko podgrzane z miodem i amoniak rozpuszczony w łyżce ciepłego mleka.
Zagnieść ciasto. Ciasto zrobi się ciemne od przypraw, musi być luźne, obsypać mąką, przykryć.
Najlepiej odstawić na noc do lodówki, wtedy pierniki są bardziej miękkie i kruche.
Ciasto wałkować na grubość ok 7 mm. Cieńsze ciasto szybko się pali i pierniczki są twarde.
Przygotować kilka blaszek wyłożonych papierem do pieczenia, pierniczki wycinać i układać na blaszkach.
Piec w temp 180C, nie przypiekać za bardzo (żeby nie miały ciemnych narożników)
Ja dodaję jeszcze trochę goździków (1 łyżka płaska) zmielonych w młynku do kawy, są wtedy bardziej aromatyczne
i 1 opakowanie cynamonu na te trzy porcje ciasta.

Lukier
Proporcje: na 1 białko jaja / ok 1 szkl. cukru pudru.(zależy od wielkości jajka)
Jajko umyć, zanurzyć we wrzątku na ok. 30 sekund.
Białko ubić.
Do ubitego białka dodawać stopniowo cukier puder cały czas ubijając.
Lukier musi być gęsty. Robimy próbę nabierając odrobinę wykałaczką-jeżeli kropka na pierniku powiększa się (rozlewa) trzeba dodać jeszcze trochę cukru pudru.
Lukier nakładamy na pierniczki rękawem cukierniczym z cienką, okrągłą końcówką. Dostępne są na allegrooo specjalne szpryce do nakładania lukru.



_________________
Zapraszam do mojego wątku
Ogródek warzywny Eli-czyli nie tylko pomidorowy zawrót głowy


Obrazek

Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

pelikano11 pisze:.. ciasto zaparzane (jak w staropolskim przepisie na Pierniki Toruńskie) i zamiast sody czy amoniaku maja żona zaszczepiła ciasto zakwasem do chleba, przyprawy własne, zmielone w młynku.
Pierniki wyszły wyśmienite ;:333 jak ktoś nie trawi proszku do pieczenia czy amoniaku można robić z dodatkiem zakwasu, podczas pieczenia baardzo rosną, po wyjęciu z pieca i wystygnięciu są twarde i wymagają skruszenie, czyli standard.
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiedy i jakie pierniki na Święta?

Post »

Pelikano 11
Mam książkę ,,Kuchnia staropolska,, ale w przepisie na pierniki jest amoniak :)
Na zakwasie? Dobra myśl ;:oj może wypróbuję, zakwas robię do chleba, to i pierniki nim poczęstuję :)
Potwierdzam -przyprawy samodzielnie zmieszane i świeżo zmielone są najlepsze. Pierniki są wtedy tak aromatyczne, że mmmmm ;:224
W tych gotowych są chyba jakieś dodatki, dlatego taka ilość przypraw jest w moim przepisie. Raz dodałam dodatkowo całe opakowanie goździków, cynamonu, kardamon, imbir i gałkę ;:oj ;:oj Piekły troszkę w język, ale były naprawdę aromatyczne.
Dodawanie kakao do pierników jest zupełnie niepotrzebne. Kolor i smak mają nadawać przyprawy i miód ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”