Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Mazur62
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 25 mar 2019, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Witam.
Sadzę rośliny na nalewki.
Czy ktoś z kolegów mógłby pomóc w doborze berberysu.
Podobno można wykorzystać na przetwory i nalewki owoce wszystkich gatunków berberysu, także z tych ozdobnych. W internecie można także spotkać opinie, że część odmian ma niestety gorzkie owoce. Inni polecają tylko berberys pospolity. Także berberys koreański o największych owocach, ale trudno dostępny. Kiedyś był na allegro.
A podobno najciekawsze są odmiany irańskie (bardzo popularny dodatek do potraw w tym kraju) bezpestkowe, ale na pewno nie do kupienia.
Mam pytanie o doświadczenia z nalewką z berberysu, dobór odmiany i sposób przygotowania.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Nalewki z berberysu sa używane tylko i wyłącznie w celach leczniczych i pierwsze słyszę o takiej nalewce do celów konsumpcyjnych a to z powodu zawartosci alkaloidu berberyny, który odkłada się w sercu, wątrobie i trzustce. Skup się na wiśniach, dereniu, porzeczce czarnej i czerwonej, malinach , aronii, tarninie...
Mazur62
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 25 mar 2019, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Dzięki za odpowiedź. Ale w internecie i w książkowych przepisach jest dużo nalewek z berberysu. Od czasu do czasu chciałbym pochwalić się mało znaną nalewką.
Dlatego pytam o odmiany, aby po kilku latach (a lata lecą) nie karczować bezużytecznego krzewu. Jako ozdobny mnie nie interesuje.

Posadziłem też krzaczek mahonii. Podobno indianie wykorzystywali jej jagody. Też zawierają berberynę - naturalny antybiotyk. Leczy też cukrzycę. Tak, że niekoniecznie w niewielkich ilościach, zaszkodzi.

W tym roku wreszcie obficie kwitnie dereń, tak że będzie dereniówka.
Chciałbym czymś zaskoczyć kolegów, którzy tworzą nalewki z popularnych owoców. Berberys, mahonia, a także pigwowiec i dereń, także aronia są kwaśne, cierpkie i dlatego moim zdaniem nalewka z dodatkiem cukru będzie wyrazista.
Za bezsensowne uważam nalewki z mdłych owoców zakwaszane sztucznie cytryną czy nawet kwaskiem cytrynowym.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Robię nalewki z wielu popularnych owoców. W tym roku po raz pierwszy robiłam z tarniny i żurawiny. Wg degustatorów tarninówka wymiata. ;:333 Pigwowcówka smakowo na 2 miejscu, dodatkowo z pestek - pestkówka. Wiśniówkę robię z owoców z pestką i bez. Porównując smaki to ta z pestką jest z nutką goryczki. Zachęcam do eksperymentów, bo często wychodzi coś niepowtarzalnego.. ;:136
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Do jednej butelki pigwowcówki dodaj tak z 10% pestkówki, kawałek suszonej skórki pomarańczowej , odrobinę arcydzięgla i niech postoi co najmniej pół roku i wtedy zobaczymy na którm miejscu się wtedy uplasuje :D . Nie obiecuję fajerwerków, bo każdy ma inny smak ale zachęcałaś do eksperymentów , to sama daj przykład ;:306 . Tarninówka jak dla mnie ciut za ostra. Zyskuje po dosłodzeniu osobiście suszonymi słodkimi węgierkami.
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Eksperymentuję, choć o wszystkim nie piszę. :wink: Do jednej porcji taninówki dodałam laskę cynamonu, wyszła pyszna. Zrobiłam też nalewkę z serdecznika, ta dopiero wymiata. ;:306 ;:306 Do śliwkowej wrzuciłam kilka gożdzików. Pomysły przychodzą same w trakcie "tworzenia".
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

"Ochrzcij" śliwkową tarniną. Tak na próbę, łyżeczka herbaciana do kieliszka .Opisz wrażenia. :) .
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 966
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Czy jak mój arcydzięgiel ma dopiero 4 listki, to do jesieni urośnie abym zrobiła wreszcie dzięgielówkę?
Kilka lat temu poczęstowano mnie tym specjałem w schronisku w Morskim Oku. I wreszcie pojawiła się szansa na własną, bo nasionka wykiełkowały. ;:65
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Obawiam się że nie , ale zawsze możesz kupić w zielarni czy w aptece torebkę gotowego korzenia. czyba że masz w okolicy podmokłe tereny to on tam zwykle rośnie.
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Witam.
Nie wiem czy mogę w tym wątku....
Chciałam poprosić o pomoc....
Mam wódkę 69%,chciałam rozcieńczyć na 40%.
Nie będzie pita,tylko do innych celów,więc nie mogę popełnić błędu.
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

https://www.google.pl/search?q=tabela+r ... saX0LhXC5M :
Mam nadzieję, że ten jeden stopień nie zrobi zasadniczej różnicy. Zawsze też można ekstrapolować z 70 na 69. Wychodzi, że należy dać o 25 ml wody mniej niż do "siedemdziesiąkli".
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Dzięki za pomoc.
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
tostzdzemem
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2019, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Próbowałam ostatnio takiej pyszności jak nalewka z żeń szenia przekierowanie do sklepu usunęłam, szarotka66 i chciałabym ją sama zrobić w domu, ale niestety moje pojęcie o alkoholach kończy się na pigwówce. Moglibyście podrzucić mi jakiś przepis na tę nalewkę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”