Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Alkohol jest świetnym rozpuszczalnikiem różnych substancji zapachowych i olejków. Cukier odwadnia komórki i przez to część aromatów może nie zostać wyługowana. Jeżeli robisz nalewkę z owoców suszonych to nie zalewasz ich 70-ką tylko wódką, bo zawiera więcej wody , która najpierw nasącza owoce aby alkohol mógł wypłukać aromaty.
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Witajcie. :wit
Sorry, że się wcinam w dyskusję, ale mnie także nurtuje problem czym na początek potraktować owoce na nalewkę.
Ja najpierw zasypuję cukrem z tego powodu, że zachodzi zjawisko osmozy i wszystkie aromaty wraz z sokiem przejdą do nalewki.
Alkohol powoduje denaturację białka w owocach, co utrudnia przenikanie składników, ale może się mylę. Ja tylko tak sobie wydedukowałam. :D
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Nie wszystkie aromaty są rozpuszczalne w wodzie, np olejki ale nie ma się o co spierać. Zawsze można wykonać próbę. Wziąć dwa słoiczki i troszkę zasypać cukrem a troszkę zalać alkoholem. Potem pierwsze doalkoholizować a drugie dosłodzić i porównać. Teoriami można się przerzucać do białego rana. To dobrze, że alkohol ścina białka bo pozostają w owocach i nie powodują zmętnienia nastawu.
Literatura na ten temat jest tak bogata, że wystarczy tylko poczytać. Nie spotkałem się z przepisem, w którym owoce czy inne zioła są najpierw zasypywane cukrem. Poza tym żyjemy w wolnym kraju i każdy może robić jak chce a mnie nic do tego. :D
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

No więc właśnie, tak mnie to nurtuje od ix lat :)

Moja dawna koleżanka, zawsze robiła nalewki, zasypując najpierw owoce cukrem, potem alkoholem.
I nawet nagrody dostawała na konkursach ;:224

W każdym razie nastawiłam wytrawną tę orzechówkę, więc ten dylemat mam z głowy.

Teraz nastawię taką słodką i zasypię pierw cukrem, dla odmiany.

Orzechy posiekałam w blenderze :? i zalałam wódką 40% bo nie mam nic mocniejszego.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

W zeszłym roku wrzucałem gdzie mądry pan mówi czy owoce zasypywać cukrem czy zalewać alkoholem. To co mówi jakiś tam sens ma ale jak się zrobi na odwrót to raczej nikt się nie otruje. :)
Gdyby kogoś zainteresowało to Okrasa rozmawia tutaj (trzeba przewinąć do 9:19) o nalewkach ze Zbigniewem Szerszułą. Wyjaśnia różnicę pomiędzy nalewką a wódką z sokiem.
https://vod.tvp.pl/video/okrasa-lamie-p ... i,29868537
Awatar użytkownika
Tajka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11413
Od: 23 sty 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Jeżeli ktoś ma wątpliwości to niech zrobi nalewkę porzeczkową , agrestową czy śliwkową zasypując owoce najpierw cukrem ;:306
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Bardzo proszę znawców tematu ;:180 o podpowiedź, jak postąpić ze słojem nalewki na różnych owocach, którą zrobiłam ... w zeszłym roku lub poprzednim, bo dostałam 2l spirytusu i nie miałam innego pomysłu. Alkoholu w ogóle nie piję :oops: . Słój teraz znalazłam w piwnicy i boję się go otworzyć. Czy to się jeszcze do czegoś nada?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Emilia pisze: Alkoholu w ogóle nie piję :oops: . Czy to się jeszcze do czegoś nada?
;:oj Ależ oczywiście . Gdzie mieszkasz? Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Robimy zlot u Emili??
A żeby mnie Jola nie wywaliła pytanie w temacie.
Do orzechówki orzechy pokroić czy w całości? Bo mamy drobne spięcie z moim wszystkowiedzącym teściem?
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Jeżeli chcesz robić orzechy w alkoholu to całe i do tego obrane z zielonych skórek. Jak nalewkę to krojone, wystarczy na ćwiartki chociaż trafiają się przepisy z mieleniem w maszynce. Im bardzie rozdrobniony produkt tym bardziej aromatyczny wyrób ale i trudniejsza filtracja.
A teść niech się nie wtrąca. Wystarczy, że będzie pił i to cały jego wkład w nalewkę ;:306
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Jakieś dwa tygodnie temu nastawiłem nalewkę z gruszek. Tylko do jednej butelki zmieściłem dwie gruszki, a do pozostałych butelek po jednej sztuce. Moja wielka księga nalewek niestety nie posiada żadnego przepisu na trunek w gruszką w środku. Chyba na początku muszę te gruszki zalać wódką w butelkach, a osobno nastawić nalewkę gruszkową i później podmienić zawartości butelek.

Obegnie gruszki podrosły tak, że już ich nie wyjmę z butelek. Liczę na to, że wszystkie owoce urosną i dojrzeją bez ingerencji robali.

Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Poszukaj w wątku Biotita "domowo i zdrowo". Zdaje się , że było o tym sposobie "konserwowania" gruszek .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”