Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marzena06
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3072
Od: 4 cze 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Macie jakiś sprawdzony przepis na nalewkę z czarnej porzeczki ???
Kwiat jest uśmiechem rośliny Pozdrawiam Marzena
Moje wątki
Marzenkowo cz.1
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

U mnie płeć piękna preferuje tylko i wyłącznie coś w rodzaju likieru z czarnej porzeczki - owoce zasypane brązowym cukrem wagowo 1:1. Stoi toto dłuuugo na parapecie przykryte gazą, czasem przemieszane, aż owoce będą prawie bez soku. Potem syrop zostaje zlany do nowego słoja i dopełniony 70% spirytem objętościowo 1:1, jakiś dodatek wanilii w kawałkach itp do środka i słój zostaje odstawiony na ok 2-3 miesiące. Potem zlanie/filtrowanie do butelek.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Morango jak robisz wino z jarzębiny? Mieszasz z innymi owocami? Surowe zasypujesz cukrem, mrozisz czy podpiekasz w piekarniku, bo różne sposoby słyszałam, a mam fajne miejsce z jarzębiną, chyba, że ptaki będą szybsze.
pozdrawiam Ewa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Surowe owoce jarzębiny działają przeczyszczająco, więc trzeba je podpiec. Chyba że to winko dla teściowej :wink:
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8473
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Nastawiłam nalewkę z czarnej porzeczki . Dla zapachu dodałam cynamon i gożdzik .Dobrze , że tylko jeden gożdzik ,bo jak
dla mnie to psuje zapach . ;:222 Jak kupię laskę wanilii to dołożę .
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Ojej, może lepiej bez wanilii 8-) Ja wiem, że to rzecz gustu, ale dla mnie psuje smak. Raz zrobiłam i więcej nie robię z wanilią i kardamonem. Porzeczkówka najlepsza z ... porzeczkami :wit
Moja agrestówka jakby mniej ścięta ;:3 Ma piękny kolor ale jest za mocna i jeszcze dodam sok.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Można dać do porzeczek w ilości po 1/10 wiśni i malin. Do tego skórka z pomarańczyi wanilia. Żadnych goździków czy cynamonu.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8473
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Dzięki ,wyciągnę cynamon ,gożdzika jakoś nie mogę znależć .Z wanilii też zrezygnuję .Ja też wolę jak coś pachnie
własnym a nie obcym zapachem. ;:180
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

ewikk77 pisze:Morango jak robisz wino z jarzębiny? Mieszasz z innymi owocami? Surowe zasypujesz cukrem, mrozisz czy podpiekasz w piekarniku, bo różne sposoby słyszałam, a mam fajne miejsce z jarzębiną, chyba, że ptaki będą szybsze.
Mój przepis:

Bierzemy 6 kg dojrzałych jagód jarzębiny, miażdżymy i zalewamy 12 litrami wrzącej wody. Po ostygnięciu dodajemy 6 g pożywki, 30 g kwasu cytrynowego, 2 kg cukru, drożdże Malaga. Po tygodniu wyciskamy sok, przelewamy do butli dodajemy 4 kg cukru i fermentujemy jak inne wina :)

Oczywiście gorącą wodą zalewamy najlepiej w garnku.
Powodzenia ;:333
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Wielkie dzięki za przepis ;:136 rozumiem, że zaparzenie gorącą wodą zastępuje pieczenie w piekarniku i niweluje efekty przeczyszczające ? :lol: i jeszcze mam pytanie w jakim celu jest w przepisie kwasek? wydaje się, że jarzębina jest już wystarczająco kwaśna, można zastąpić sokiem z cytryny lub pigwowca?
pozdrawiam Ewa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Surowe owoce są niejadalne i gorzkie ze względu na zawartość kwasu parasorbinowego, dlatego też najlepsze zbiory to te po kilkudniowych przymrozkach. Aby w domowych warunkach przyspieszyć rozkład kwasu, należy owoce przemrozić kilka dni w lodówce lub poddać obróbce termicznej, np. blanszowaniu. Kwas ulega redukcji także w trakcie suszenia w podwyższonej temperaturze. Po przemrożeniu w zamrażarce, owoce powinny odczekać przez kilka dni rozłożone w cienkiej warstwie , żeby mogły zajść odpowiednie procesy chemiczne.Tak jak w naturze. Wino z podpieczonych owoców podchodzi mi bardziej ze względu na karmelowy posmak.
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

Zbliża się owocowanie czarnego bzu. Znacie jakiś sprawdzony, smaczny przepis na nalewkę z tych kulek?
Asia
dancik31
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 wrz 2013, o 06:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk DBL

Re: Nalewki i inne napoje wyskokowe - cz.3

Post »

[quote="whitedame"]Szampana robili dawniej moi dziadkowie, tylko że mieli butelki i korki, teraz nie wiem skąd bym je wzięła.

Butelki, korki i wszystko inne potrzebne do wyrobu domowych trunków można znaleźć na allegro, a także w sklepach gospodarczo-budowlanych (nie podam nazwy sklepów bo pewnie była by to reklama).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”