Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
ewikk77
 Tytuł: Prawda o jajach
PostNapisane: 31 lip 2016, o 21:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Rozmowa z Tadeuszem Trziszką (Tadeusz Trziszka (technolog żywności i żywienia, nauczyciel akademicki, profesor nauk rolniczych, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)
Cytuj:
Człowiek, który je dużo jaj, będzie na skutek tej konsumpcji odkładał mniej cholesterolu w naczyniach. Bo cholesterol, jaki dostarczamy organizmowi z żywnością, nigdy nam się nie odkłada w naczyniach, natomiast odkłada się wyłącznie nasz własny, ten produkowany w wątrobie. I to wówczas, kiedy nasz organizm ma jakiś defekt metaboliczny.
Mój kolega miał poziom ok. 280 mg/dl cholesterolu, czyli za dużo. Zaproponowałem mu, by przez miesiąc jadł po dwa-trzy jaja dziennie. Z trudem to robił, ale robił. I w efekcie cholesterol już po miesiącu spadł mu do 200-210 mg/dl.
W ostatnim czasie pod kierunkiem prof. Polanowskiego została wyizolowana z żółtka substancja, którą nazwaliśmy Yolkiną. Prowadzimy intensywne badania. Być może substancja ta okaże się nowym lekiem na choroby otępienia mózgu, w tym na chorobę Alzheimera.
A co z żółtkiem?
To jest fenomen natury. W żółtku jest aż 50% suchej substancji, reszta to woda. Z tych 50% 32% to tłuszcze, 16% to białka, a 2% stanowią witaminy i związki mineralne. W tych 32% tłuszczów istotną część stanowią fosfolipidy, które są kluczowymi związkami niezbędnymi do życia, a głównym fosfolipidem jest lecytyna. Lecytyna potrzebna jest do sprawnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.
Fosfolipidy są w każdej komórce, tak jak cholesterol. Mogą służyć wprost do poprawy jakości życia i regeneracji tkanek. Są w nich zawarte kwasy omega-3. Jest ich relatywnie dużo, bo od 10% do 20%. Poza tym zmniejszają ryzyko odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
Straszy się ludzi cholesterolem w jajach, a nikt nie mówi, że w żółtku jest tylko 0,3% cholesterolu, za to aż od 10% do 20% fosfolipidów, które zmniejszają odkładanie się cholesterolu.
Częścią lecytyny zawartej w jaju jest cholina, której potrzebujemy do regeneracji wątroby. Mamy w aptekach różne produkty z choliną, które mają chronić naszą wątrobę, a dwa jaja dziennie pokrywają nasze całkowite zapotrzebowanie na tę substancję.

http://martabrzoza.pl/porady-zdrowotne/ ... ygodniowo/

Zobacz profil Wyślij e-mail      

miraculum
 Tytuł: Re: Prawda o jajach
PostNapisane: 10 sie 2016, o 23:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Zgadzam się. Jerzy Zięba mówił o tym w swoich wykładach. Oczywiście jaja powinny być eko.

ZielonyJarek
PostNapisane: 11 sie 2016, o 05:50 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

więcej niż 1
Żółtko lekko ścięte żeby nie zniszczyć tych dobrych substancji. Skorzystałem z linku i przeczytałem cały artykuł. A jajka dostarczają mi moje własne kurki, kaczki i indyki które biegają gdzie chcą i jedzą chwasty z ogródka, ziarno zbóż i w przypadku kaczek muchy.

dziadek22
PostNapisane: 23 paź 2016, o 18:27 
1000p
1000p

---
Kiedy byłem dzieckiem jajko na miękko było podstawą pierwszego śniadania. Jedno potem dwa jak dorastałem. Potem jajko zrobiło się be....
Teraz znów jest cacy.

Aquaforta
PostNapisane: 27 lis 2016, o 19:29 
1000p
1000p

więcej niż 1
Warto mieć kilka kurek przy domu chociażby dla tych eko jajek :D
Kiedyś sporo ludzi miało kurki w pracowniczych ogrodach działkowych.

dziadek22
PostNapisane: 27 lis 2016, o 23:53 
1000p
1000p

---
Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio po nimi. szar...
Ja na działce w POD nie miałem kur ale jak zanosiłem znajomemu wyzbierane ślimaki w skorupkach to dostawałem za to jedno jajko. Kury zabijały się aby dopchać się do tych ślimaków.

whitedame
PostNapisane: 28 lis 2016, o 06:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Warto mieć kilka kurek i warto mieć wyrozumiałych sąsiadów.
Moje miasto to taka większa wieś patrząc na obszar ale prawa miejskie ma. Sąsiad kilka domów dalej kupił stadko kurek i 1 koguta. Ale kogut piał i nie przestrzegał ciszy nocnej a kury gdakały a jak pojawiał sie w okolicy lis albo kuna to robiły taki rumor, że sąsiedzi obok spać nie mogli.
Poskarżyli się więc komu trzeba.
Najpierw głową zapłacił największy krzykacz czyli kogut a potem po kolei kurki.
Bo w mieście choćby takim malutkim jak moje żadnych zwierząt hodować nie wolno i już.
Żal mi, bo miałam skąd kupować świeżutkie jajka na domowym jedzeniu, jak one nam smakowały.
Na targu pełno jajek niby swojskich, wiejskich ale karmionych gotowymi paszami, tymi samymi co w wielkopowierzchniowych kurnikach, więc czy to jajko na pewno jest zdrowe? Poza tym dla mnie smakiem nie różnią się od tych sklepowych.

Aquaforta
PostNapisane: 29 lis 2016, o 17:43 
1000p
1000p

więcej niż 1
Przeraża mnie głupota niektórych, brak tolerancji dla innych, naginanie wszystkich do swoich oczekiwań i krytyka tych, co chcą żyć ciut inaczej niż "ogół". Posiadanie kilku kur mieści się w tych kategoriach. Nowobogacki Uświadomiony chce jeść ekologiczne, zdrowe produkty, ale kurki za płotem- ooo to już przekracza ich wyobrażenie o życiu w błogim dobrobycie. A może znajomi parkę pawi by sobie sprawili. Jajka też znoszą, a ptakami ozdobnymi są...w majątkach szlacheckich bytowały :;230

whitedame
PostNapisane: 29 lis 2016, o 19:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ta..., pawie, to dopiero krzykacze. Szybko zatęskniliby do "cichutkich" kurek ;:224
To przypomina mi starą żydowską anegdotę o ciasnym, przeludnionym mieszkanku. Rabin poradził aby kupić kozę, a po miesiącu sprzedać ją. I mieszkanie wydało się nadzwyczaj wygodnym.
Wracając do jajek, ja nie lubię mięsa, nie jestem wegetarianką, tylko po prostu nie lubię.
Odkąd sięgam pamięcią jajek jem minimum 2 dziennie.
Cholesterol badam regularnie i mimo że mam usunięty woreczek, poziom cholesterolu może być z tego powodu wyższy, u mnie wychodzi książkowy.
Nagonka na jajka jest więc niesprawiedliwa.

stashko
PostNapisane: 29 lis 2016, o 23:46 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

więcej niż 1
Problem polega na tym, że współcześnie w myśleniu lekarzy i dietetyków myślenie logiczne zostało zastąpione myśleniem magicznym. Zasada "jesteś tym co jesz" została sprowadzona do absurdu: jesz tłuszcz, będziesz tłusty, jesz produkty z cholesterolem będziesz go miał w nadmiarze itp. Brakowało tylko żeby straszono że jak będziesz jadł jajka to zaczniesz je znosić. I nikomu nie przeszkadzało to że kilkadziesiąt lat wcześniej jaja i tłuszcze w tym smalec były podstawą diety i ze świecą trzeba było szukać na wsi ludzi otyłych a na serce umierało się tylko w piosenkach i to z miłości. Nikomu tez nie przeszkadzało też że wzrost produkcji i konsumpcji "zdrowej" margaryny szedł w idealnej korelacji ze epidemią chorób naczyniowo-wieńcowo-sercowych. Fizjologia organizmu jest dużo bardziej skomplikowana niż się wielu wydawało... Niestety myślenie magiczne w połączeniu z giganycznymi pieniędzmi koncernów farmaceutycznych i koncernów żywnościowo-przetwórczych oraz z lewackimi koncepcjami rozwoju w tym wyżywienia i opieki zdrowotnej doprowadziły do sytuacji w której normą jest człowiek chory a człowiek zdrowy jest anomalią. Ludzie już dawno zaczęli dostrzegać że to co im się serwuje na temat zdrowia i zdrowego żywienia jakoś nijak się ma do ich stanu zdrowia i dlatego spotykamy się na tego typu forach żeby pogadać i dać upust swoim przemyśleniom.
Wracając do ostatnich tematów: jaja 3 razy TAK.

Aquaforta
PostNapisane: 30 lis 2016, o 08:57 
1000p
1000p

więcej niż 1
Z dzieciństwa pamiętam kogel-mogel z babcinych jajek. Współczesne dzieci nie wiedzą co to jest. Za to znają jajko kinder niespodzianka i inne badziewne słodycze. Swoim dzieciom po zdobyciu wiejskich jajek robiłam kogel, do tego łyżeczka prawdziwego kakao i słodka przekąska pychota. A przy tym zdrowa. (Nie licząc łyżeczki cukru na każde żółtko :roll: )

gienia1230
PostNapisane: 1 gru 2016, o 16:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
stashko napisał(a):
I nikomu nie przeszkadzało to że kilkadziesiąt lat wcześniej jaja i tłuszcze w tym smalec były podstawą diety i ze świecą trzeba było szukać na wsi ludzi otyłych a na serce umierało się tylko w piosenkach i to z miłości.
Wracając do ostatnich tematów: jaja 3 razy TAK.

Słonina i skwarki ze słoniny, a pamięta ktoś jak wygládało sadło??? Ja pamiętam- ogromny kráżek zwiázanej, solonej słoniny, wisiał w komórce u babci. Krojone po kawałku do omasty. Do tego kiszona kapucha z beczki "własnoręcznie" swoimi nogami udeptana, groch, fasola, kiszone ogórasy w beczce , no i oczywiście ziemniaki. Mięsko np z królika i rosół z własnej kury tylko w niedziele. Swiniobicie było tylko na Boże Narodzenie, a cielęta ubijało się na Wielkanoc. No i co oczywiste własne wyroby wędliniarskie.
I masz świętá rację Stashko, nie pamiętam z tamtych czasów nikogo otyłego. :D

Dagen
PostNapisane: 2 gru 2016, o 11:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Zawsze myślałem, że jaja powodują powiększenie cholesterolu a nie jego zbicie. Ciekawe jaka jest prawda, bo widzę, ze zdania ekspertów są mocno podzielone.

dziadek22
PostNapisane: 2 gru 2016, o 12:23 
1000p
1000p

---
Aktualne opinie są takie że jaja należy jeść.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 31 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: aniap56, asia124, Monika79, slawkon13 i 18 gości