Kiszona kapusta,buraki,pomidory i inne warzywa

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Ula bastis, dzięki za przepis na kim chi, rozumiem, że wypróbowany. Oszczędzi mi to szukania po koreańskich stronach, a córka "zachorowała" na kim chi. Dzięki również za podpowiedź co do suszonego chrzanu (dla mnie to nowość), już miałam mrozić, ale nie ukrywam, że wygodniej mi będzie go mieć razem z suszonym koprem jako, że nie mam zamrażarki (tzn. mam, razem z lodówką, takie 3 szuflady, ale to za mało, to nie zastąpi oddzielnej zamrażarki, na całe szczęście, w jakimkolwiek woreczku zamrożę to nie przenoszą mi się zapachy).

Z kiszonek zimą mam tradycyjnie kiszone ogórki i kiszoną kapustę. Dopiero córka "wymyśliła" tę kiszoną marchewkę (podobno nie powoduje wzdęć jak kapusta). Zaraz zajmę się kamionkowym garem z tą marchewką, to napiszę.Cały dzień upłynął mi przy garach.
Z kiszonych pomidorów wyleczyłam się raz na zawsze, nie posmakowały mojej rodzince.

Ula, masz rację, na gary jesteśmy skazane dożywotnio! I to nie tylko dlatego, że lubimy, ale i dlatego, że wszelakie "gotowce" oferowane przez markety są ponad miarę nafaszerowane chemią.
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Orlik755 przepis wypróbowany( robię kim chi od 4lat) i przez ten czas zmodyfikowany, tak żeby nam pasował (zrób z małek kapusty i zobaczysz czy Ci podejdzie).
Jeśli chodzi o sklepowe gotowce i ich domowe odpowiedniki to polecam domową wegetę i mączkę grzybową do zagęszczania sosów.
Domowa wegeta: suszymy marchew, korzeń pietruszki, korzeń selera ( ja używam szatkownicy) por pokrojony w kawałki, liście lubczyku, zielona pietruszka, liście selera. Po ususzeniu mielę to w starym młynku do kawy ( na grubość jaka nam odpowiada). Przechowuję w szczelnym w szczelnym słoju bez dostępu światła.
Mączka grzybowa suszone nóżki grzybów zmielić w młynku i gotowe.
Pozdrawiam
Ula
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Dzięki za podpowiedź, suszone nóżki grzybów zawsze dodawałam do całości suszu, nawet mi do głowy nie przyszło by je zmielić i mieć mączkę grzybową, ale mam nadzieję, że jeszcze będą grzyby, choć na razie u mnie od 3 tygodni katastrofalna susza i upały do 30 st.
Mam jeszcze pytanie do Ciebie. Czy jako "suszone nóżki grzybów" mogą być nóżki od kani? Pytanie może naiwne, ale tak sobie pomyślałam...otóż miesiąc temu byłam na grzybach i natrafiłam na kilkanaście kani. Zebrałam kapelusze i usmażyłam, ale nóżki wyrzuciłam. Czy można by je było ususzyć?
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Ula, ja też dziękuję, w przyszłym tygodniu zrobię kim chi. Twój przepis prostszy niż ten co znalazłam w necie. ;:196
Mączkę grzybową robię od lat, cudowna rzecz i na dodatek można się pozbyć nóżek, które są mniej smaczne w potrawach. Wegetę pewnie zrobię jak tylko zwolni mi się suszarka bo teraz suszę ziółka.
Nie wiem jak Wy ale ja te gary uwielbiam, gorzej ze zmywaniem. :wink: A zadowolone mordki jedzących ze smakiem... bezcenne!
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Orlik755 nie suszyłam nóżek kani ale całe kapelusze, myślę że można spróbować, kiedyś suszyłam opieńki, właśnie z myślą o zmieleniu i były OK. Ot zagwostka z nóżkami ;:224 . Najwięcej nóżek zostaje przy robieniu grzybów marynowanych i kiszonych.
Rosa13 przepis na kim chi wypróbuj na małej kapuście i zobaczysz jak Ci podchodzi, do zimowego kiszenia jeszcze jest trochę czasu.
Dziewczyny tylko nie żałujcie soli do solanki, kiedyś dałam za mało i całą robotę diabli wzięli. było niezjadliwe.
A z garami to tylko o te mordki zadowolone chodzi ;:36
Pozdrawiam
Ula
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Ula, no właśnie dlatego też Twój przepis lepszy bo to nie są jakieś oszałamiające ilości i jak nie zasmakuje to nieduża strata. Eee zawsze komuś zasmakuje :lol:
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Rosa13 jak zrobiłam pierwszy raz to moi panowie patrzyli na mnie jak na dziwoląga "znowu jakieś wynalazki mama robi" ale jak skosztowali to całą zimę robiłam na okrągło. W zeszłym roku zrobiłam z 20 kapuch i nic nie zostało. No ale jak to mówią jeden lubi musztardę a drugi pomarańcze :heja
Pozdrawiam
Ula
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Bastis, spróbuję ususzyć opieńki, mam nadzieję, że w końcu u mnie popada i będą grzyby. W przyszłym tygodniu nastawię Twoją kim chi.
Pisałam o kiszonej marchewce, ale gdzieś zniknęło. To wstawiam zdjęcie jeszcze raz.

Obrazek
Wyjęłam do słoików i do lodówki. Marchewka smaczna, krucha, coś jak ogórki małosolne. Za to sok!...pycha, niby jak z małosolnych ale delikatniejszy. Pyszny! Zobaczymy jaka będzie marchewka po paru dniach leżakowania w lodówce.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Na pewno zimna :D .
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

bastis pisze:
Są różne wersje kim chi, podam przepis w/g którego sama robię (?)
ostra pasta paprykowa ( może być sambal olelek) w/g upodobania ale musi być ostre
Zgadza się, wersji jest niezliczona ilość, ale jeden składnik do kimchi jest niezbędny, a jest to koreańska papryka w proszku gochugaru. Dopóki robiłam na ,,zwykłych" papryczkach chili, kimchi tylko przypominało to w Korei, ale dopiero dodanie gochugaru pozwoliło uzyskać to ,,coś" co wyróżnia kimchi od innych kiszonek.

Na początek polecam ten przepis:
http://www.dietawarzywnoowocowa.pl/2010 ... ostro.html
Dla chcących spróbować kimchi kimchi, polecam ten:
https://www.youtube.com/watch?v=0sX_wDCbeuU
Kasia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Właśnie o tej bloggerce myślałem, pisząc o koreańskich stronach :)
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Robiłam też z jej przepisów ogórki Oi-sobagi. Smakowite ;:3 Dzisiaj z tych ogórków będzie ogórkowa 8-)
Kasia
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Te warzywa też ciekawe, chyba bardziej przemawia do mnie wersja bez buraków.
http://www.dietawarzywnoowocowa.pl/2010 ... rzywa.html
Kasiu, fajna strona, kiszone rzodkiewki też mnie zainteresowały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”