Kiszona kapusta,buraki,pomidory i inne warzywa

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

artur1968 pisze:Ale najpyszniejszy jest sok z kiszonych buraków ćwikłowych.
Czyli zakwas.
Moje wątki
Festina Lente
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Pomidory zakisiłam po zachęceniu mnie przez Beatkę i jestem nimi zachwycona. Najlepiej ze wszystkich wypadła odmiana Kmicic. Po ukiszeniu są one nadal twarde i zachowały idealnie kształt. Można je ładnie pokroić na cząstki, więc zastosowanie mają bardzo szerokie. Nadają się nie tylko na zakąskę, ale można nimi dekorować potrawy, czy pokroić w plastry na kanapkę. Smak jest naprawdę ok. Inne odmiany, które kisiłam nie zachowały takiej formy, są mocno rozciapciane, albo mają mnóstwo pestek jak np. Perła Małopolski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Nie widzę potrzeby przekierowywania na inne fora, kto będzie zainteresowany to sam sobie znajdzie w sieci. szarotka66
Od siebie dodam przepis na kimchi:
2 kapusty pekińskie
2 czubate łyżki soli
Pokroić kapustę w duże kawałki i zalać ciepłą wodą z rozpuszczoną solą. Zostawić na parę godzin, mieszając od czasu do czasu. Kapusta zmięknie i zmniejszy objętość. Odcedzić ją i przepłukać z solanki pod bieżącą wodą.
Do tak przygotowanej kapusty dodać:
2 czubate łyżki czerwonej papryki wymieszane na pastę z wodą (w oryginale powinna być koreańska pasta Kochu Chang - coś jak Harrisa, ale mniej ostra i z dodatkiem sosu sojowego)
2 zmiażdżone ząbki czosnku
1 łyżka zmiażdżonego świeżego imbiru
3 - 4 dymki (z braku zastąpiłam posiekanym porem)
2 łyżki jasnego sosu sojowego
2 łyżki sosu ostrygowego
1/2 startego jabłka
1/2 startej cebuli
1/2 startej gruszki
ok 150 ml wody
Wszystko dokładnie wymieszać (w rękawiczkach!) i przełożyć do słoików, postawić na tacy, bo może wyciekać sok. Zostawić na 1 dzień w temperaturze pokojowej a potem przenieść do zimnego miejsca.
Jest ukiszona po ok. 3 tygodniach.
Podobnie można kisić ogórki i kapustę Bok Choi.
I kiszone cytryny:
8 cytryn (tyle zmieściło mi się w litrowym słoiku)
gruboziarnista sól morska (użyłam zwykłej soli)
listek laurowy
kilka ziaren czarnego pieprzu
kawałek laski cynamonu
2 goździki
kilka nasion kolendry
Wyszorowane cytryny przekroić najpierw wzdłuż na pół, nie dochodząc do końca, a potem jeszcze raz przekroić, tak, by powstały połączone z jednej strony ćwiartki. Rozchylić ćwiartki cytryn i nasypać do środka sól. Włożyć cytryny do słoika, przyciskając, by jak najściślej je upakować. Dodać przyprawy. Cytryny w trakcie wkładania puściły dużo soku, zamknąć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce. Po tygodniu nadają się do spożycia, ale można je w lodówce przechowywać znacznie dłużej. Używamy je do potraw z mięsa w stylu marokańskim np. tagine. Usuwa się miąższ i bierze tylko skórkę, są bardzo aromatyczne!
Beata
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Jeszcze podam przepis z książki, ale wielokrotnie wykorzystany. Takie nie marnowanie resztek. Coś co zostaje po przygotowaniach świątecznych.. za Jadwigą Łukasiak ?Przepisy kulinarne dla oszczędnej gospodyni? ? 1990.
podłoże z buraków kiszonych
1 kg buraków ćwikłowych, ukiszonych
30 dkg okrawków surowych różnych mięs i
10 dkg wędliny lub
30 dkg okrawków mięs duszonych, gotowanych i wędlin
10 dkg cebuli
10 dkg oleju
sól, pieprz, kminek, majeranek, liść laurowy, czosnek, ziele angielskie
Buraki kiszone zostają nam po kiszeniu barszczu i przeważnie są wyrzucane. Tymczasem można zrobić z nich podłoże, wykorzystując do niego okrawki mięs i wędlin. Kwas zlać z buraków nie odciskając ich, przecedzić go i zużyć do barszczu lub na napoje. Jeśli buraki były starte przed kiszeniem na tarce jarzynowej o grubych oczkach ? to są już rozdrobnione, jeśli zaś były krojone na duże kawałki lub w plastry, trzeba je rozdrobnić ? zetrzeć na tarce lub poszatkować jak makaron. Mięso surowe pokroić w kostkę, obsmażyć na połowie oleju (lub na smalcu) i udusić z częścią cebuli i z przyprawami. Jeśli używamy resztek mięsa gotowanego lub duszonego wystarczy go wraz z cebulą podsmażyć. Pozostałą cebulę udusić na reszcie oleju (smalcu). Na koniec podsmażania zalać patelnię ół litrem wody i przez chwilę dusić. Uduszone mięso i cebulę z wywarem dodać do buraków i dusić ok. 40 minut, podlewając co jakiś czas niedużą ilością wody. Do miękkich buraków dodać uduszone mięso wraz z sosem i pokrojoną wędlinę, przyprawy i przetrzymać na małym ogniu ok. 30 minut. W ten sposób przyrządzony podłoże ma kolor lekko brązowy i smak zbliżony do podłoże z kapusty.
Beata
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Beatrix
Miło , że tu trafiłaś :wit
Wątku w stopce podpisywać nie będę . To nasz wspólny wątek i niech tak zostanie . :D

Elu
Fajnie , że pokazałaś ukiszoneg Kibica :;230 na zdjęciach .
Wygląda rewelacyjnie ;:333 , jest to bardzo cenne odkrycie . Niestety jak wiesz większość pomidorków robi się ciapowata po dłuższym kiszeniu i bardziej się je wysysa niż gryzie .
Z mojej strony mogę polecić Blusha , też łanie zachowuje kształt , a skórkę ma po ukiszeniu tak miękką , że nie trzeba jej wypluwać .
Będą z Kibicem ładnie wyglądać w słoiku . ;:215

acia1065
Fajne przpisy , szczególnie ten na kimchi ;:333
Kilka razy już się przymierzałam do jej zrobienia , ale zawsze coś . Teraz gdy przepis pod ręką szybcej coś z tego wyjdzie . :D
Poglądałam , niestety dość pobieżnie Twoj blog i jestem pod wielkim wrażeniem . ;:180

Pozdrawiam Was serdecznie , Beata .
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

ela151 pisze:Pomidory zakisiłam po zachęceniu mnie przez Beatkę i jestem nimi zachwycona. Najlepiej ze wszystkich wypadła odmiana Kmicic. Po ukiszeniu są one nadal twarde i zachowały idealnie kształt. Można je ładnie pokroić na cząstki, więc zastosowanie mają bardzo szerokie. Nadają się nie tylko na zakąskę, ale można nimi dekorować potrawy, czy pokroić w plastry na kanapkę. Smak jest naprawdę ok. Inne odmiany, które kisiłam nie zachowały takiej formy, są mocno rozciapciane,
Ela,
Dlaczego? Otóż Kmicic ma dużo więcej kwasów niż inne pomidory i stąd ta konsystencja.
Ja jak mam dojście do Kmicica, to przerabiam na sos i dodaję do % robiąc Krwawą Mery.
Moje wątki
Festina Lente
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Beatko,Kmicic,nie Kibic ;:108
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Janusz ;:196

Dziękuję ! Masz rację . ;:108
Tak się cieszę na Kibica od Ciebie , że go pomyliłam z Kmicicem Eli :oops:
Kibica też sprawdzę , może też będzie fajny do kiszenia ;:333
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Kiszone łodyżki liściowe łopianu
młode liście łopianu
1-2 ząbki czosnku
1 niepełna łyżeczka soli kamiennej
1 liść porzeczki i 1 liść dębu
po kilka ziaren gorczycy i czarnuszki
Zerwać najmłodsze, najmiększe listki łopianu. Dokładnie je umyć. Odciąć same łodyżki i włożyć do czystego słoiczka wraz z przyprawami. Około pół litra wody zagotować z solą i gorącym roztworem zalać łodyżki. Zakręcić i odstawić na 2 dni w temperaturze pokojowej. Potem przenieść w chłodne miejsce. Po 3 tygodniach są dobre do jedzenia.
Beata
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Do kimchi też się kiedyś przymierzałam, ale jakoś jeszcze nie spróbowałam. Podobno zapach jest okropny, ale smak mmmm niebo w gębie, albo i piekło ;:306
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

http://www.cyberbaba.pl/kuchnia/przepis ... ko-warzywo . Poza tym jest również leczniczy.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

beatrix+ pisze:Tym łopianem Beciu to mnie położyłaś. ..

Oj,to chyba tylko Sybiracy byliby w stanie to zjeść ...bo musieli.
Robiłam w zeszłym roku, dla mnie ok. Kisiłam też podagrycznik - mniam!
Beata
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kiszone pomidory i inne warzywa

Post »

Kiszony podagrycznik ;:oj .Tyle jedzonka co roku wytrząsam widłami .Jakie marnotrawstwo ! ;:202

Koreańska Magda G. pokazuje po kolei ,jak robi się tradycyjne kimchi. https://www.youtube.com/watch?v=eTucCw1w6Ak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”