GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
sedik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2017, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

niestety, czasami to wydaje mi się nawet, że jedzenie eko, również jest gmo ):
Zdania zaczynamy wielką literą! szarotka66
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

Sedik, trzeba być świadomym konsumentem i wiedzieć, co się je: jeśli kupuje się żywność z dodatkiem skrobi kukurydzianej, syropów glukozowo-fruktozowych (też są robione z kukurydzy, chyba że napisano inaczej na opakowaniu) czy lecytyny sojowej, to z zasady będzie to GMO. Chyba, że znajdziesz zaufanego producenta, który przestrzega odpowiednich procedur i nie stosuje takich zbóż w swoich produktach.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

Daria_Eliza pisze:Przyglądam się dyskusji i od siebie chciałam dodać, że:
1. przeciwnicy GMO nie powinni być utożsamiani z przeciwnikami nauki jako takiej. Nie o zacofanie umysłowe tu chodzi. Kto tego nie widzi, ten sam ma klapki na oczach, nie ogarnia szerszego obrazu.
To zależy. Jeśli ktoś jest przeciwnikiem GMO Roundup Ready, bo powodują ogromne zwiększenie zużycia herbicydów, to ja to jestem w stanie zrozumieć (ba, sam się do tej kategorii zaliczam). Jeśli ktoś jest przeciwnikiem GMO oferowanych przez największe koncerny, ze względu na uzależnienie rolników i negatywne przemiany o charakterze społeczno-gospodarczym, do których to prowadzi ? to mogę punkt widzenia takiej osoby zrozumieć, choć będę starał się argumentować, że w obecnym rolnictwie już i tak te wszystkie negatywne zjawiska zachodzą ze względu na quasi-monopol wielkich firm nasiennych, i wcale do nich GMO nie potrzeba.

Ale jeśli ktoś będzie mówił, że GMO jest z zasady złe, bez żadnych konkretnych argumentów, to jest to dla mnie po prostu przykład ruchu antynaukowego... Jednego z wielu pojawiających się ostatnio jak grzyby po deszczu i w większości mniej lub bardziej szkodliwych, czasem nawet śmiertelnie niebezpiecznych...
Daria_Eliza pisze: (?) 3. Nauka regularnie podlega weryfikacji, więc jeśli intuicyjnie odczuwamy, że coś jest nie tak, to nie ma co się tak bardzo podpierać twardymi dowodami naukowymi, jako wyznacznikami jedynie słusznych racji, bo prędzej czy później pojawią się nowe dowody, niekoniecznie utwierdzające w tychże racjach.
Tylko widzisz... Jedyną rzeczą, która może podważyć naukowy konsensus i to, co uważamy za w miarę pewną wiedzę o świecie, jest sama nauka. By powiedzieć, że jakaś teoria czy jakieś poglądy były błędne, potrzeba na to twardych naukowych dowodów. A nie intuicji, czy filmików na youtube...
Daria_Eliza pisze: Loki, ogólnie lubię Twoje wpisy, ale tutaj zdecydowanie muszę przyznać rację jokaer - nie ma czegoś takiego, jak niezależne (bo o takie nam przecież chodzi) badania dla poszerzenia ludzkiej wiedzy, nawet na uniwersytetach. Tam też trzeba się starać o granty na badania, ktoś te granty sponsoruje - uczelnie zazwyczaj nie mają na to pieniędzy, są to pieniądze z zewnątrz i trzeba solidnie uzasadnić swoje wnioski o przyznanie takich grantów, musi za tym stać wymierna korzyść a nie jakieś tam pro publico bono, które sponsora bynajmniej nie interesuje.
Jest to absolutna nieprawda. Jako pracownik naukowy francuskiej jednostki badawczej zapewniam Cię, że większość pieniędzy w naszym laboratorium pochodzi z kasy państwowej. Część jako dotacja celowa. Większość jako publiczne granty, rozdzielane przez Agence Nationale de la Recherche. Granty europejskie też się czasem trafią. Bardzo niewielką część finansów czerpiemy ze współpracy z przemysłem...

Rozmowy ze znajomymi, kolegami i przyjaciółmi z Polski pokazują mi, że jest tam podobnie. Pieniądze idą z PUBLICZNYCH grantów. Co sprawia, że badania można jak najbardziej nazwać niezależnymi.
Daria_Eliza pisze: Tutaj też się nie zgodzę, protestujący też zazwyczaj powołują się na konkretne dane z badań naukowych, sami wcale nie są antynaukowcami. Po prostu stają w obronie czegoś, co jest dla nich ważniejsze.
No właśnie o to chodzi, że NIE. W sąsiedniej dyskusji o szczepionkach wielokrotnie prosiłem moich interlokutorów o jakiekolwiek dane naukowe. Czekam już siódmy czy ósmy miesiąc i nie doczekałem się takowych ani razu.

W wypadku GMO owszem ? uzgodniliśmy konsensus w sprawie GMO Roundup Ready... Ale w kwestii złotego ryżu czy GMO Bt jakoś nie doczekałem się naukowych danych mówiących, że jest w nich cokolwiek negatywnego...
Daria_Eliza pisze: Niespecjalnie zmniejszyła się ta chorowitość i śmiertelność, ludzi rodzi się co prawda coraz więcej, więc i więcej umiera, ale nie wydaje mi się, żeby ta ekspansja naszego gatunku jakoś specjalnie wychodziła nam na dobre.
To jest właśnie cena do zapłaty za sukcesy medycyny. Dzięki jej postępowi, dzięki szczepionkom, antybiotykom i całej reszcie nowych terapii wdrażanych od niemal stulecia ludzie, którzy bez pomocy zaawansowanej medycyny nigdy by nie dożyli wieku dorosłego i nie przekazali swoich genów dalej, rozmnażają się, płodzą dzieci i swoje słabowite geny rozprzestrzeniają w populacji... Ja tam się z tego cieszę, dzięki temu chodzę po ziemi (i chodzi po niej wielu mi bliskich ludzi), zamiast ją gryźć. Ale fakty są jakie są...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

Pozwolę sobie zamieścić link do lektury m.in. o fałszowaniu wyników badań i wpływie na opinię:
https://chcewiedziec.pl/--nazwa zastrzeżona1---papers ... ych-drzwi/
Locutus pisze:
Daria_Eliza pisze:(...) nie ma czegoś takiego, jak niezależne (bo o takie nam przecież chodzi) badania dla poszerzenia ludzkiej wiedzy, nawet na uniwersytetach. Tam też trzeba się starać o granty na badania, ktoś te granty sponsoruje - uczelnie zazwyczaj nie mają na to pieniędzy, są to pieniądze z zewnątrz i trzeba solidnie uzasadnić swoje wnioski o przyznanie takich grantów, musi za tym stać wymierna korzyść a nie jakieś tam pro publico bono, które sponsora bynajmniej nie interesuje.
Jest to absolutna nieprawda. Jako pracownik naukowy francuskiej jednostki badawczej zapewniam Cię, że większość pieniędzy w naszym laboratorium pochodzi z kasy państwowej. Część jako dotacja celowa. Większość jako publiczne granty, rozdzielane przez Agence Nationale de la Recherche. Granty europejskie też się czasem trafią. Bardzo niewielką część finansów czerpiemy ze współpracy z przemysłem...

Rozmowy ze znajomymi, kolegami i przyjaciółmi z Polski pokazują mi, że jest tam podobnie. Pieniądze idą z PUBLICZNYCH grantów. Co sprawia, że badania można jak najbardziej nazwać niezależnymi.
Wiem, że piszesz z punktu widzenia naukowca przebywającego we Francji, ale w Polsce (i zapewne nie tylko u nas) nie zawsze tak jest. A co do bezstronności - koncerny lobbują zarówno w rządach jak i w odpowiednich instytucjach - stać je na to.

Co do weryfikacji teorii naukowych - natura potrafi je zweryfikować o wiele szybciej, także nie do końca zgodzę się, że trzeba czekać na wyniki z laboratoriów i nowe publikacje naukowe - vide rozpad pierwiastków radioaktywnych i ich wpływ na środowisko na przykładzie Czarnobyla. (Chodzi mi o otoczenia, a nie sam reaktor.)

Pozdrawiam również!
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

@ Daria Eliza ? Twój link został ocenzurowany przez mechanizm forum.

Jeśli chodzi o finansowanie nauki ? mam kolegów pracujących w polskich instytucjach badawczych i generalnie kasę czerpią z grantów, najchętniej europejskich, nie ze współpracy z przemysłem... Jeśli chodzi o lobbing, przekupić możesz jednego człowieka... Dwóch... Może nawet i trzech... Ale nigdy nie uda Ci się przekupić wszystkich zespołów badawczych pracujących nad daną tematyką... Ba, nawet przekupienie wszystkich ludzi w jednym zespole badawczym graniczy z niewykonalnością i takie sprawy bardzo szybko wychodzą na jaw, bo zawsze znajdzie się ktoś, komu poczucie etyki nie pozwoli na przekręt i narobi wokół sprawy szumu...

Nie do końca rozumiem, o co Ci chodzi z Czernobylem...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

A, no tak, chyba w linku była nazwa niesławnego monopolisty z USA i dlatego został ocenzurowany automatycznie.
W nawiązaniu do tej korporacji na M... - przez dekady nie dawali nikomu z zewnątrz zbadać swojego produktu i jego wpływu na organizmy żywe, po jakimś czasie też znalazł się człowiek, który na własną rękę zaczął to badać - to mu potem zarzucano, że jego wyniki badań to bzdury, że szwindel, że to, że tamto - wszystko, żeby go tylko zdyskredytować.

Na szczęście są ludzie, którym - tak jak piszesz - sumienie nie pozwoli na milczenie i zazwyczaj kosztem utraty pracy i dochodów ryzykują, żeby ujawnić prawdę. Dlatego raz na jakiś czas pewne fakty wypływają na wierzch. Nie mniej jednak wszechobecna klauzula poufności zmusza wszystkich pracowników koncernów i korporacji do zachowania dyskrecji, nawet jeśli dzieją się wielkie szwindle. A zwykli ludzie w konfrontacji z prawnikami broniącymi interesów firm zazwyczaj nie mają żadnych szans.

(Z Czernobylem chodziło mi o to, że rozpad pierwiastków radioaktywnych nastąpił o wiele szybciej, niż to zakładano w teorii na podstawie badań w warunkach laboratoryjnych i środowisko naturalne w okolicy oczyściło się szybciej z tego całego syfu, biotop wrócił do równowagi. Co oczywiście nie zmienia faktu, że w samej elektrowni nadal jest zabetonowana tykająca bomba.)
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

Och, w kwestii słynnego Roundupu, to już coraz więcej badań wskazuje, że jest rakotwórczy... Prawdy nie da się zatrzymać... Czasem wielka firma, w momencie gdy chodzi o jej flagowy produkt obstawiony patentami z każdej stronie może przez jakiś czas ją dusić, ale to nigdy nie trwa wiecznie... A wszystko właśnie dzięki niezależnym badaniom naukowym.

Co do Czernobyla ? a można prosić o źródło? Bo o ile kojarzę artykuły o tym, że stał się on ostoją dzikich zwierząt, o tyle raczej podkreślano w nich jakim zaskoczeniem było to, że organizmy żywe były w stanie przetrwać i rozwijać się w warunkach silnego promieniowania, niż mówiono, że promieniowania jest mniej niż przewidywano... Ale pewnie mi coś umknęło...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

Locutus pisze:Czasem wielka firma, w momencie gdy chodzi o jej flagowy produkt obstawiony patentami z każdej stronie może przez jakiś czas ją dusić, ale to nigdy nie trwa wiecznie...
Marne pocieszenie dla tych, co się załapali na 'zbawienne' działanie takiego produktu.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12016
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

A to swoją drogą jest prawda...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: GMO - Uwolnione zalewanie Polski przez genetycznie zmodyfikowane. Podpisał.

Post »

Wiosna idzie, może mały eksperyment? :wink:
(szczegóły w drugiej części filmu, wprowadzenie w pierwszej ;) )

https://www.youtube.com/watch?v=J3p3P_ThuLA
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”