Kuchnia moja i mojej mamy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Rozetki:)
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Możesz coś więcej powiedzieć o pochodzeniu tego ciasta np.
Dziękuje i pozdrawiam.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Jonzak ja też bardzo dawno temu kupiłam taki przyrząd jak Twój. Niestety leży bezużytecznie do tej pory. :wink:
Trzeba go reaktywować. :D
Nazwy samego przyrządu też nie pamiętam, jedynie tyle, że trzeba zrobić bardziej gęste ciasto jak na naleśniki.
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Jest bardzo dużo przepisów na ciasto, wystarczy wpisać Rozetki:)
Awatar użytkownika
krystyna2201
500p
500p
Posty: 546
Od: 9 lut 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wschową a Głogowem

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Witam bardzo fajne wychodzą z tego przepisu,robimy bardzo często.
Składniki
2 jajka
1 szklanka + 1 łyżka mąki
1 szklanka mleka
1 łyżka cukru
szczypta soli
cukier puder wymieszany z cynamonem do posypania

Sposób przygotowania przepisu:
rozetki - ciasteczka smażone w głębokim tłuszczu

1. Wszystkie składniki zmiksować na gładko, odstawić ciasto na 20 minut. Przed pierwszym zamoczeniem
w cieście foremkę włożyć do rozgrzanego tłuszczu, przytrzymać chwilę i osuszyć. Gorącą foremkę zanurzać
w cieście i od razu przenosić do tłuszczu. Smażyć w głębokim, mocno rozgrzanym oleju lub smalcu.
Ciepłe posypać cukrem pudrem.
Porady
1. Ciasto musi mieć konsystencję trochę bardziej gęstą niż ciasto naleśnikowe. Jeśli będzie zbyt gęste,
a co za tym idzie za ciężkie, zsunie się z rozetki jeszcze w misce i nie będzie się dało przenieść
go na tłuszcz. Jeśli będzie za rzadkie, nie będzie się trzymało foremki.
2. Foremkę przed każdym zamoczeniem w cieście należy dobrze rozgrzać w tłuszczu i otrząsnąć,
jeśli foremka będzie za mało rozgrzana to ciastka nie będą od niej odchodzić.
3. Foremkę w cieście należy zanurzać najwyżej do 3/4 wysokości. Jeżeli zanurzymy całą,
ciastka nie będzie dało się zdjąć.
4. Ciasto słodzimy minimalnie, aby cukier nie karmelizował się w trakcie smażenia a ciasto nie przywarło
przez to do foremki.
5. Do zimnego tłuszczu warto dodać 2 łyżki spirytusu, aby ciastka nie wsiąkały tłuszczu.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

No teraz to wiem, że można lepiej. Dziękuję ci krystyna2201, też tak spróbuję.
Wybacz ciekawskość - przepis własny czy z innego źródła ?

A azyl twój super.

W internecie są różniaste przepisy, ale nie natknąłem się skąd ich ród, znaczy się ciasteczek .
Skandynawia ? a może Bliski Wschód ?
Śledztwo trwa , czy tu zaglądają mistrzowie pieca piekarniczego ? :cry:

.
.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Chyba jednak rodem ze Skandynawii, ponoć w tych krajach najpopularniejsze ciasteczka w okresie Bożego Narodzenia.
Awatar użytkownika
krystyna2201
500p
500p
Posty: 546
Od: 9 lut 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wschową a Głogowem

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Jonzak przepis dostałam przy zakupie przyrządu do pieczenia ładne 30 albo więcej lat temu :D
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Zupa meksykańska ( tajska) to jednogarnkowy gęsty posiłek, który można podać i na objad i na kolację. Jest i smaczna i kolorowa. W nawiasie napisałam, że to zupa tajska, ale wtedy należy dodać np. mleczko kokosowe.
- W garnku, na maśle należy podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulkę i 3 kostki warzywne ( lub inne). Oczywiście zamiastkostek możnadodać odpowiednie przyprawy lub odrobinę rosołu.
- Potem wsypałam wędzoną paprykę w proszku, którą podsmażyła mrazem z cebulką.Podmażona papryka oddaje znacznie więcej aromatu niż wówczas, gdy wsypuję ją pod koniec. I rzecz dotyczy wszystkich potraw.
- Na to wylałam 1 puszkępokrojonych pomidorów z puszki. Całość podsmażyłam, ale leciutko,bo nie zależało mi, aby sok wyparował.
- Do garnka dorzuciłam pokrojone kawałki papryki surowej ( dałam 3 kolory), oryginalny przepis jest bez papryk.
- W tym samym czasie wrzuciłam razem z zalewami : groszek, kukurydzę, białą i czerwoną fasolę, cietrzewicę ( wszstkie produkty były w puszkach, poza cietrzewicą, ta była w słoiku).
- Na końcu wrzuciłam ze słoiczka fasolkę szparagową ( też z zalewą). I znów w przepisie tego nie było.
- Mimo , że zupa jest gęsta, zagęstnikiemtu jest keczup - należy wlać ok. 0,5 butelki keczupu.
- Do smaku dodałam zioła indyjskie, curry, czosnek sypki i inne - wg smaku. Na pewno aromatu dodają wszystkie przyprawy do dań wschodnich. Ja miałam oryginalne, a w naszych sklepach są do kupienia.
- Na końcu wlałam 0,5 puszki mleczka kokosowego. Nie trzeba go dodawać, alemnie zależało na konkretnym smaku.
- Nie pożałowałam też łyżeczki sosu sojowego i maggi.

Zupa jest gęsta, sycąca i rozgrzewająca. Smakuje znacznielepiej niż wygląda na zdjęciu. W realu jest niezwykle kokorowa! Pychota!

Obrazek
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Powidła jak się robi powidła każdy wie. Wystarczy mieć sliwki , garnek, który się nie przypala i wiele cierpliwości,żeby długo gotować/smażyć i często mieszać. W tym sezonie spróbowałam wykorzystać informacjęuzyskaną od znajomej. Otóż podkoniec sezonu do prawie wysmażonych już śliwek dodałam ciemne kakao. Najpierw dałam łyżkę, potem trochę więcej ( wykorzystałam 0,5 paczki ), ale robiłamw dużym garze ( nawet w dwóch). Bardzo smaczne!
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Ewo, ciekawy ten pomysł z powidłami, warto wypróbować ;:108
Zupa Tajska , też do wypróbowania i "modyfikacji" - przepis z dużymi możliwościami
uzależniony od inwencji twórczej wykonawcy. Dziękuję i pozdrawiam ;:cm
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

Tak, najlepszy czas na przygotowanie powideł.
Robię i uwielbiam.
Chyba jedyne, które można robić
nie dodając cukru? Bogactwo pektyn.

Czy są inne owoce,
które równie dobrze i smacznie wychodzą
w konfiturze czy przetworach
- bez dodatku cukru?
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Kuchnia moja i mojej mamy

Post »

ewka36jj pisze:Powidła jak się robi powidła każdy wie. Wystarczy mieć sliwki , garnek, który się nie przypala i wiele cierpliwości,żeby długo gotować/smażyć i często mieszać. W tym sezonie spróbowałam wykorzystać informacjęuzyskaną od znajomej. Otóż podkoniec sezonu do prawie wysmażonych już śliwek dodałam ciemne kakao. Najpierw dałam łyżkę, potem trochę więcej ( wykorzystałam 0,5 paczki ), ale robiłamw dużym garze ( nawet w dwóch). Bardzo smaczne!
Ewo- powidła można wysmażyć bez mieszania i się nie przypalą jeśli na dno wlejemy 3 łyżki octu. Warunek jest taki że nie można zamieszać - wsypać i pozostawić na wolnym ogniu aż pozostanie 1/3 z całości. Wtedy użyć blendera i zmiksować na miazgę. Robiłam kilkakrotnie z pełnym sukcesem.Można dodać kakao i cukier jeśli jest taka potrzeba. Szkoda tracić czas na mieszanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”