Warzywa i kwiaty jadalne

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Kuchnia - warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Dynka pisze:Z racji mojego zawodu, i jednak mimo wszystko zamiłowania postanowiłam z wami podyskutować na ten temat. Kwiaty jadalne. Może to dla was barbarzyństwo , ale ludzie kwiaty jadają i jadali już bardzo dawno. Wymienię kilka z nich: stokrotki, nasturcje, lilije, bratki, akacja, dziki bez, lilak, lawenda, ogórecznik, krokus, nagietek, czosnek, szczypiorek, mlecz, macierzanki, róża, len, rumianek.
Mogę podawać zainteresowanym przepisy.
Podaj przepisy, z lilii tylko tygrysia może być jadana, inne nie. Można ją marynować jak liliowce. Tylko lepiej usunąć pyłek, bo może uczulać!
Z ciekawostek dodam, że lilia tygrysia jest niebezpieczna dla kotów - powoduje u nich uszkodzenie nerek.

-- Pt, 22 kwietnia 2016, 07:02 --
acia1065 pisze:Masło ma 82% tłuszczu.
W moim przepisie na pasztet z cukinii nie ma wprawdzie masła (jest olej), ale za to jest 20 dkg sera żółtego - też mało dietetycznie :D
Beata
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

EDITA pisze:Z ciekawości sprawdziłam ile kalorii może mieć pasztet z selera wyszukałam,że około 200 kcal./100 g.
Ostatnio słyszałam o diecie i ćwiczeniach Gaca system.
Gaca dobrze na tym zarabia ;:138
Beata
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1664
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Nastawiłam wino z kwiatów mniszka. Mam też przepis na piwo z korzenia mniszka i łopianu, planuję nastawić, gdy łopian jeszcze podrośnie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Kiedyś jadłam konfiturę z płatków fiołków. Ciekawa. Przyjemnie pachniała. Sama utylizuję w celach konsumpcyjnych płatki róży, nagietka lekarskiego i krokosza. Suszę, mielę, łączę z płatkami hibiskusa (kolejny jadalny kwiat) i kardamonem i używam jako przyprawy. Do robienia syropów nie mogę się przemóc. Nie używam cukru, a ze słodzikiem pewnie nie wyjdą.
W podobny sposób przygotowuję też mieszankę przyprawową rozgrzewającą - typowe korzenne przyprawy: goździki (i kolejny jadalny kwiat, a dokładniej paki kwiatowe goździkowca), cynamon, kolendrę i imbir mielę razem z ususzonymi kwiatami wiązówki błotnej. Kwiaty wiązówki mają bardzo przyjemny miodowy aromat i wykazują działanie zbliżone do kwasu actylosalicylowego.
Jadalne są także kwiaty kłokoczki kolchidzkiej (marynowane, mają pikantny smak czosnku) i aksamitki błyszczącej (Tagetes lucida). Liście i kwiaty aksamitki (nie tej rosnącej w naszych ogródkach oczywiście) maja anyżowy aromat i są używane jako przyprawa. Wykazują też silne właściwości antybakteryjne (zwłaszcza przeciw gronkowcom) i antygrzybiczne.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Szukam werbeny, ktoś używał?
Beata
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

corazonbianco pisze:Kiedyś jadłam konfiturę z płatków fiołków. Ciekawa. Przyjemnie pachniała. Sama utylizuję w celach konsumpcyjnych płatki róży, nagietka lekarskiego i krokosza. Suszę, mielę, łączę z płatkami hibiskusa (kolejny jadalny kwiat) i kardamonem i używam jako przyprawy. Do robienia syropów nie mogę się przemóc. Nie używam cukru, a ze słodzikiem pewnie nie wyjdą.
Zrób proszę z miodem. Tylko nie gryczanym, za ostry. Ale lipowy, albo później wrzosowy. Luksusik. Dobrze jest dać trochę soku z limonki. Rozrzedza miód i odświeża smak.
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kuchnia - warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

[quote="kaLo"]Ciecierzyca inaczej
Namoczyć i ugotować jak w poprzednim przepisie, dusić ok 20 minut z cebulką na oleju lub maśle (oliwa jak dla mnie jest zbyt aromatyczna i dominuje) pod koniec posolić i posypać majerankiem.

Chciałam doradzić cos w kwestii gotowania ciecierzycy- by szybciej sie gotowała 30-40min dodaje do moczenia 1 łyżeczkę sody oczyszczonej a potem tez 1 łyżeczkę do gotowania. Wtedy ciecierzyca jest miękka i maślana w smaku.
Z takiej robię pyszny humus.
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Soda pozbawia strączkowe wielu cennych składników.
Beata
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1664
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Krócej się gotują także, gdy po namoczeniu jeszcze się je trochę podkiełkuje (można po prostu na sitku kuchennym).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

acia1065 pisze:Soda pozbawia strączkowe wielu cennych składników.
Beatko, nie słyszałam o tym, by soda pozbawiała strączkowe cennych składników. Jest natomiast bardzo pomocna ponieważ miedzy innymi rozpuszcza w wodzie podczas gotowania tzw.puryny, które są w duzych ilościach we wszystkich produktach wysokobiałkowych (straczkowe i mięso). Puryn powinni unikać szczególnie osoby z kamica nerkową czy dną moczanową, ale i też osoby, które jedzą zbyt dużo mięsa...czyli niestety większość Polaków.
W kuchniach świata, gdzie strączkowe są w każdym niemal posiłku (np.arabska, meksykańska, indyjska) soda jest dodawana do gotowania każdej rośliny strączkowej. I coś w tym jest.
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1664
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Kiełkowanie jest skuteczniejsze niż soda, a poza tym zwiększa zawartość składników odżywczych.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Od kilku dni przerabiam płatki róż.
Beata
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

acia1065 pisze:Od kilku dni przerabiam płatki róż.
A można coś więcej o tych płatkach ?
Jakich róż i jak ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”