Warzywa i kwiaty jadalne

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Lista jadalnych kwiatów
akacja (! gałązki trujące!)
aksamitka
bazylia
begonia
bergamotka
bez czarny (! gałązki trujące!)
bez lilak
bluszczyk kurdybanek
bodziszek
bratek
brzoskwinia
chaber
chryzantema
cukinia
cykoria
cytryna
czosnek
dynia
fasola
fiołek
fiołek afrykański
floks
frezja
fuksja
funkia
goździk
grusza
gwiazdnica
hibiskus
jabłoń
jasnota biała
jaśmin
jeżówka
jeżyna
judaszowiec
kabaczek
karczoch
koniczyna
koper
lawenda
liliowiec
lipa
lucerna
lwia paszcza
magnolia
majeranek
mak
malina
malwa
mieczyk
mięta
miodunka
mniszek
nagietek
nasturcja
niecierpek
ogórecznik
oregano
pelargonia
petunia
pierwiosnek
pigwa
piwonia
podbiał
pomarańcza
poziomka
rozmaryn
róża
rukola
rumianek
rzeżucha łąkowa
rzodkiewka
saintpaulia
słonecznik
stokrotka
storczyk
surfinia
szałwia
szczawik zajęczy
szczypiorek
ślaz
śliwka
truskawka
tulipan
tymianek
wiązówka
wiciokrzew japoński
wiesiołek
wisteria (! gałązki trujące!)
wiśnia
wrzos
wyka
zioła
wg. Trochę inna cukiernia
Beata
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Racuszki z dyni, która nadaje się na różne potrawy mało u nas znane. Kawałek dyni (bez skórki) utrzeć na tarce z dużymi otworami. Do miseczki wlać szklankę zsiadłego mleka, dosypać, mieszając, kilka łyżek mąki, wbić dwa jajka, lekko posolić i wymieszać. Dodać dynię, znów lekko zamieszać. Na patelni z rozgrzanym olejem formować łyżką małe placuszki. Usmażyć je po obu stronach. Posypać cukrem pudrem i ewentualnie polać śmietaną.

-- Pt, 13 lutego 2015, 23:55 --

Cukinia po meksykańsku
Na patelnię z rozgrzanym olejem wrzucić cebulę pokrajaną w plasterki. Gdy będzie miękka - dołożyć na patelnię skrojone w drobną kostkę 3 niezbyt duże cukinie i jeden pomidor w plasterkach. Sól i pieprz do smaku. Mogą być także inne ostre przyprawy. Dusić pod przykryciem 15 - 20 minut.
Podać z pieczywem z masłem. Dobre danie kolacyjne.
Powyższy przepis można wzbogacić kalorycznie, dodając do potrawy w czasie duszenia małą konserwę mięsną (wołową) lub połowę większej.
Beata
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Musaka
1 - 1,5 kg bakłażanów pokroić w cieniutkie podłużne plastry, posolić, obtoczyć w mące i smażyć na oleju lub oliwie na małym ogniu. Cebulę pokroić w cienkie krążki i usmażyć. Dodać do niej kilogram mielonego mięsa i smażyć, mieszając z cebulą. Jak mięso "zbieleje" - zdjąć z ognia. W czasie przesmażania - posolić i popieprzyć. Ma być dość pikantne.
1 - 1,5 kg ziemniaków obranych i opłukanych pokroić w plastry i też usmażyć na oleju.
Do naczynia, które nadaje się do zapiekania, wlać sporo oliwy lub oleju i przygotowane produkty układać warstwami: bakłażany, mięso, ziemniaki, mięso itd. Na wierzchu powinny być bakłażany. Kolejne warstwy skrapiać olejem.Wierzch polać roztrzepanym jajkiem.
Wstawić do piekarnika i piec na wolnym ogniu, aż wierzchnia warstwa się zrumieni. W czasie pieczenia dolewać niedużych ilości wrzątku i oliwy, by utrzymać wilgotność.
Proporcje podane są na dużą zapiekankę dla wielu osób. Można spróbować, szczególnie na pierwszy raz - z połowy porcji.
Beata
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Syrop z kwiatów czarnego bzu
20 szt.kwiatów bzu - z terenów czystych , możliwie najdalej od dróg
1l wody
1kg cukru
1 cytryna
cytrynę wyszorować bardzo dokładnie, pokroić w plastry
zagotować wodę, cukier i cytrynę
przestudzoną wodą z cukrem i cytryną zalać kwiaty bzu
i pozostawić na 48 godzin.
kwiaty bzu powinny być rozkwitnięte- najcenniejszy w nich jest pyłek - i pozbawione części zielonych.
wg oryginalnego przepisu po 48 godzinach zlewa się syrop, podgrzewa ( pasteryzacja)i zlewa do słoików.Słoiki ustawia się do góry dnem.Ja zlewałam znacznie później.Syrop mocno się scukrza.Zapach i smak jest cudowny.Warto spróbować ;:108
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Kwiaty czarnego bzu zawierają glikozyd kwasu pruskiego? sambunigrynę.U osób wrażliwych może wywołać niedyspozycje gastryczne. .Wysoka temperatura niszczy ten związek,więc wszelkie przetwory i potrawy z cz.b. powinny być gotowane , pieczone lub smażone.Poza tym syrop taki to samo zdrowie.Najlepiej smakują mi kwiaty smażone w cieście naleśnikowym.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Syrop z kwiatów czarnego bzu robię podobnie, ale nie zalewam ich syropem cukrowym lecz wodą z plasterkami cytryn. Z kwiatami,które po odcedzeniu syropu przecież wyrzuca się, a tym samym marnuje dużo cukru.
Na początek trzeba przygotować 22-25 baldachów kwiatów, 1,3 litra wody oraz 4 cytryny bez skórki pokrojone na plasterki.
Zagotować wodę z cytrynami i ostudzić. Kwiaty z jak najmniejszą ilością zielonego i jak największą ilością pyłku zalać tą wodą i odstawić na 24-48 godzin.Odcedzić i odcisnąć.
Następnie zagotować 0,7 litra wody dodając 1,7 kg cukru i zagotować.Dodać nastaw z kwiatów i zagotować.Gorący wlewać do słoików i zakręcić.Świetnie się trzymają. Nie wiem ile,ale w piwnicy mam jeszcze słoiki z syropem z 2013 roku.Cały czas syrop jest płynny i nie scukrza się.Pewnie dzięki większej ilości cytryn.
ainat
100p
100p
Posty: 121
Od: 29 kwie 2011, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Kaja, Twój przepis chyba lepszy niż mój. W tym roku robię z Twojego.Kwiaty odsaczam na sicie, więc dużo cukru nie wyrzucam. Zastanawiałam się nad użyciem cukru nierafinowanego.Jeżeli można mówić o zdrowiu z cukru :;230 , to nierafinowany jest podobno zdrowszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Pod tym względem,że ma w sobie wszystkie te minerały,co sok buraczany.Cukier biały jest uzyskiwany na drodze chemicznej i zawiera 100% cukru w cukrze.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Czas na podbiał - liście do sałatki, kwiaty na herbatki.
Beata
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Może w tym roku pokrzywy szybciej wyrosną, lubię jej listki dodawać do zupy zamiast pietruszki.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Ja dzisiaj zebrałam pierwszy plon w tym roku. Mam takie swoje miejsce - ciepłe i zaciszne na skraju lasu, gdzie pokrzywy zawsze wcześniej rozpoczynają wegetację. Nazbierałam pół siatki malutkich pędów pokrzywy - wielkości jak na zdjęciu:
http://www.heilkraut-ratgeber.de/wp-con ... 27-imp.jpg
W warzywniku nazrywałam jeszcze natki pietruszki i roszponki - obie przetrwały zimę na zagonku, posiekałam wszystko, dodałam ząbek czosnku i pojemnik chłodnika sokólskiego i wyszła bardzo witaminowa sałatka.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Ondine
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 kwie 2015, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Muszę pomyśleć o soku z pokrzyw, tzn. w sumie już myslałam, ale jakoś od pomysłu do realizacji droga daleka : ) Jak na razie pokrzywę, prócz naparu, jadłam w zupie, babcia często dodawała młode pokrzywy do zup. Co do jadalnych kwiatów, jadłam kilka razy smażone kwiaty cukinii, w cieście naleśnikowym. Bardzo mi smakowały. W tym roku na pewno zjem z własnej uprawy. Dodawałam do sałatek kwiaty bzu, ale nie czułam specjalnego smaku.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa zapomniane i kwiaty jadalne

Post »

Pokrzywa dobra jest dodana do racuchów i jako farsz do naleśników.
Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”