Warzywa i kwiaty jadalne

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Jak dobrze posiekasz to nikt nie będzie wiedział co dodałaś, ja tak robię z pokrzywą.
Beata
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Listopad, ale zawsze coś można znaleźć w ogrodzie z zielska. Głównie to bluszczyk kurdybanek, pokrzywa, gwiazdnica, owoce dzikiej róży i głogu, łoboda, jeszcze spotkałam stokrotki. Kurdybanek bardzo pasuje do zupy ziemniaczanej, róża i głóg to pyszne herbatki. Są jeszcze grzyby w lesie (kanie, opieńki, boczniaki). Jeszcze nie przemarzła mi nasturcja i nagietki. Rośnie oczywiście szczypiorek.
Beata
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy od razu pod nimi :!: Nadmierne cytowanie niepotrzebnie zaśmieca wątki i niczego nie wnosi. szar...
Mam po kilka zagonów jarmużu, rzodkwi Monachijskiej Białej, rzodkwi czarnej Murzynka. Jest po zagonie porów, marchwi, pietruszki, selera, sałat. Jest jeszcze trochę buraków do bardzo szybkiego już zebrania dzisiaj. Są jeszcze prawie wszystkie zioła, nawet koper włoski. We Wrocławiu zima przychodzi później niż w innych regionach Polski. Zero stopni ma być tej nocy, -1 we wtorek, -2 we środę
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

dziadek22, ale dobra u Ciebie! Faktycznie u mnie jarmuż, brukselka, pory, pietruszka naciowa rosną w ogródku. Część ziół mam w donicach i już je przeniosłam do domu, ale te na działce mają się dobrze.
Beata
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Działka był u mnie zawsze zielona przez cały rok. Kiedyś dla trójki dzieci, teraz dla trzech wnuczek. :)
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Brukiew z kartoflami
Obraną brukiew opłukać, pokrajać w kostkę, zalać wodą, dodać kawałek tłustej wieprzowiny, osolić i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 30 minut. Dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki (w proporcji 1:2) i gotować do miękkości, odparowując jednocześnie płyn (sprawdzić słoność potrawy). Gdy warzywa są miękkie, rozgnieść je wałkiem na jednolitą masę, dodać masła, uformować w kopczyk i posypać posiekanym mięsem.
Podawać na gorąco.
Zupa z pokrzyw
Młode pokrzywy starannie wypłukać, drobno posiekać, przesypać solą, przełożyć do garnka i pozostawić przez 15 minut w chłodzie. Potem zalać wywarem z kości i warzyw i gotować przez 30 minut. Lekko ostudzoną zupę przetrzeć przez sito, zagotować jeszcze raz, zagęszczając ją puree ziemniaczanym w proszku, dodać pokrojone w plasterki i podsmażone pieczarki i grubo posiekane jajka ugotowane na twardo. Do każdego talerza dodać 1 łyżkę kwaśnej śmietany.
W/w przepisy są autorstwa Hanny i Antoniego Gucwińskich, a zamieszczone były w książce B. Hołub "kulinarne niedyskrecje czyli kuchnia ludzi znanych i lubianych" z 1990.
Podobną brukiew robiła moja Babcia, często na stole gościła też brukiew z marchewką - teraz brukiew ciężko dostać (chyba,że sami wyhodujemy), a szkoda, bo to smaczne, niedrogie i wartościowe warzywo.
Pokrzywy zawsze gdzieś rosną młode, po skoszeniu :D
Beata
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Wczoraj widzialek całkiem spory zagonek .Mogą być takie?

Obrazek
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Młode, górne listki. A nasiona można zebrać i użyć do ciasteczek lub dodać do soli.
Beata
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Wiejska jajecznica z lebiodą
3 garście młodych roślin lebiody (nie większych niż 15 cm) lub samych młodych liści zerwanych już latem posiekać, zalać na chwilę wrzątkiem, odcedzić. Posiekać kilka liści mięty (można użyć jej dzikich gatunków). Rozgrzać tłuszcz. Wrzucić lebiodę, smażyć kilka minut, dodać miętę, wbić 2 jajka.
Beata
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Gdzieś mi się obiło o kaparach z nasion nasturcji,ktoś pr?bował?
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Robię, pyszne.
Beata
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Rzucisz jakimś przepisem?


A z kwiat?w nasturcji co robicie? Dorzuciłam sobie wczoraj do herbatki ale coś mi się smak popsuł.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Warzywa i kwiaty jadalne

Post »

Marynowane nasiona nasturcji
2 słoiczki niedojrzałych zielonych nasion nasturcji
4 łyżki cukru
1 łyżka soli
1,5 szklanki octu winnego
2 listki laurowe
4 ziela angielskie
4 goździki
Nasiona nasturcji umyć, włożyć do słoiczków. Ocet zagotować z cukrem, solą i przyprawami. Zalać nasiona marynatą i szczelnie zakręcić. Do dłuższego przechowywania zapasteryzować. Przed spożyciem powinny się przynajmniej przez tydzień pomacerować. To przepis z bloga Gosi Kalemby - Drożdż, ona ma tam dużo przepisów na jadalne kwiaty i chwasty. Liście i kwiaty nasturcji dodaję do sałatek. Można też kwiaty nadziewać serkiem jak kwiaty cukinii.
Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”