Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Heyka :wit dobry wybór ;:333
Ja już zakończyłam przygodę z ogórkami,25kg wystarczy ;:108
Jak zostało mi po trochę zalewy z każdej to pozalewałam nimi po kilka ogórków i zostawiłam na szafce.Po 3 dniach są super,taki ni to małosolny,ni to słodki,ni to octowy ;:173 pyszny
:wit
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Asiu dobrze że zajrzałam, bo szukam pomysłów na ogórki :D Nie chcą się skończyć, a kiszonych już więcej nie robię, bo i tak nie zjemy. Intrygują mnie keczupowe ;:oj
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

U Asi jedzonko i zapasy... ;:215
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Po powrocie z Bieszczadzkich wakacji,nadrabiam zaległości....
Resztki zalewy ketchupowej(pyszności ogórki w zalewie),musztardowej i od kiszenia-zlałam do jednego pojemnika i wrzucam tam na bieżąco ogórki świeże-maluszko lub pokrojone w ćwiartki.Po kilku dniach są gotowe do zjedzenia-PYCHA ,potem wkładam następne i tak już chyba 10-ta wymiana się szykuje;)
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

;:303 Lada dzień czas NASTAWIĆ PIERNIK LEŻAKUJĄCY ;:333
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Kaloryfery pomału grzeją więc kupiłam schab
1,5 kg schabu możliwie jak najcieńszego,pół szklanki cukru,pół szklanki soli , ulubione przyprawy np -(papryka słodka,ostra,czosnek niedźwiedzi,majeranek,oregano,pieprz,liść laurowy), pończocha(nowa).
Schab czyścimy,myjemy osuszamy,pakujemy do pojemnika(plastikowy do żywności) zasypujemy cukrem - nacieramy zamykamy pojemnik i wkładamy do lodówki na przynajmniej 36 godzin,w międzyczasie parę razy odlewamy płyn który się wytworzył.
Po tym czasie wyjmujemy nasz schab,myjemy (pojemnik też) i zasypujemy teraz solą i postępujemy dokładnie tak jak z cukrem. Po 36 godzinach wyciągamy schab myjemy,osuszamy i zasypujemy,nacieramy przyprawami i odstawiamy na 36 godz do lodówki.
Jak mięsko przejdzie ziołami ,wyciągamy i (razem z ziołami) pakujemy do pończochy,wieszamy w ciepłym przewiewnym miejscu na 5-6 dni - ja wieszam pod kaloryferem w łazience. Gotowy wyrób przechowujemy w lodówce(jeżeli przy pierwszej konsumpcji coś zostanie)
Smacznego
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Piernik staropolski dojrzewający- ;:303 nastawiamy JUŻ ;:108
Piernik idealny - najsmaczniejszy piernik dojrzewający. Piernik jest niezawodny, aromatyczny i rozpływa się w ustach... Można go przełożyć powidłami śliwkowymi lub ulubionymi masami (np. orzechową, marcepanową, z suszonej śliwki). Polukrować lub polać czekoladą. Ciasto na piernik najlepiej zagnieść 4 - 6 tygodni przed świętami, a upiec na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Oprócz piernika, z ciasta można wykrawać malutkie, puchate pierniczki :-).
Z przepisu otrzymacie 3 grube (puchate) blaty piernika, każdy z nich o wymiarach 39 x 26 cm. Przekładam je grubą warstwą powideł śliwkowych i obciążam, by piernik zmiękł. Po 3 dniach od obciążenia piernika przecinam go na 3 części i otrzymuję 3 pierniki o wymiarach 13 x 26 cm każdy. Lukruję lub polewam czekoladą.
Ciasto na piernik staropolski najlepiej zagnieść 4 - 6 tygodni przed świętami, lecz zagniecione 2 tygodnie przed świętami będzie równie smaczne :-).
Składniki:
500 g miodu naturalnego np. akacjowego
1,5 szklanki cukru (lub mniej)
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
125 ml mleka
pół łyżeczki soli
2 torebki przyprawy korzennej do piernika (40 g w torebce)*
Miód, cukier i masło podgrzać stopniowo, doprowadzić do wrzenia, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia cukru. Wystudzić.
Do wystudzonej masy dodać mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, jajka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrobić i przełożyć do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego garnka. Przykryć ściereczką i odstawić w zimne miejsce (np. do lodówki) na 5 - 6 tygodni.
Uwaga: wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (trzeba tylko lekko podsypywać mąką).
Piec na 5 - 7 dni przed świetami.
Pieczenie
Ciasto podzielić na 3 równe części.
Przygotować 3 blachy, każda o wymiarach 39 x 26 cm. Posmarować je masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.**
Każdą z części piernika rozwałkować na grubość około 0,5 cm, wyłożyć do blaszki, wyrównać.
Piec w temperaturze 170?C (można z termoobiegiem) przez 15 - 20 minut. Piernik mocno rośnie, praktycznie podwaja swoją objętość. Wyjąć, wystudzić.
Wystudzone blaty piernikowe przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi (można je wymieszać z bakaliami), przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć; odstawić do 'skruszenia' na 3 - 4 dni w chłodne miejsce. Zazwyczaj zużywam do przełożenia 1 kg powideł śliwkowych.
Piernik polać czekoladą lub lukrem. Posypać posiekanymi orzechami włoskimi.
Długo zachowuje świeżość, wystarczy go zawinąć w papier do pieczenia lub lnianą ściereczkę, by nie wysychał.
Polewa czekoladowa (twarda):
100 g gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady, posiekanej
40 g masła
W małym garnuszku roztopić masło. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać, do roztopienia czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Poczekać do lekkiego zgęstnienia, udekorować piernik.
Proporcje na polewę czekoladową należy dowolnie zwiększyć.
Polewa czekoladowa (miękka):
100 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
100 g gorzkiej, mlecznej lub białej czekolady, posiekanej
Śmietanę kremówkę podgrzać w małym garnuszku. Zdjąć z palnika, dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać, do roztopienia czekolady i otrzymania gładkiej polewy. Poczekać do lekkiego zgęstnienia, udekorować piernik.
Proporcje na polewę czekoladową należy dowolnie zwiększyć.
Blaty można też piec jeden po drugim, jeśli posiadacie tylko 1 blaszkę.
Smacznego ;:167
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Cena masła tak mnie wkurza,że strajkuję,nie kupuję ;:222
Robię sama-pyszne,świeżutkie,bez dodatków.Polecam ;:108

Obrazek

Śmietanka 30% schłodzona,ale nie koniecznie prosto z lodówki-wyciągam na ok godz,dwie...
Zwykły mikser-nie ma większego znaczenia jaki-ubijałam różnymi.
Wlać,dodać szczyptę soli i ubijać-najpierw powstanie bita śmietana,później masełko-odlać serwatkę i wypić,
bo jest pyszna lub wykorzystać np. do naleśników,do ciasta,do robienia chleba ,koktajlu mlecznego itd. itp.
Masełko odcisnąć z resztek serwatki i GOTOWE ;:215
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Asiu, przymierzałam się do piernika ale czas umknął i już nie wróci. :roll:
Za to właśnie zrobiłam masełko, córka siedzi i pożera i już mam zamówienie na następne. Pyszne, dziękuję za inspirację. :D
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Asiu ja do tego samego wniosku doszłam, zwłaszcza, że masło zdrożało bardzo, a śmietana tylko trochę :wink: Pierwszego razu myślałam, ze mi nie wyjdzie, wzięłam za chłodną śmietanę i kręciłam ją bez końca, nim wreszcie zaczęła się rozwarstwiać na maślankę i masło :lol: Ja jeszcze masełko płuczę pod lodowata wodą na koniec.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

ROSA-pw
Agnieszko-pod wodę jak najbardziej ;:108


kupiłam dwa bakłażany i szukałam dawno już wypróbowany i pyyyszny przepis,cyt

Ja podam wersję wg Labki forumkowej
Przekroić na pól..lekko wydrążyć..(nie wywalac wydrązonego.).. połozyc wszystko obok siebie na talerzu..i dobrze obsypac solą wszystko.

po 20 minutach tak około.. spłukac sól

farsz
duszona cebula, zesmażony boczek surowy wędzony, pieczarki lub boczniaki..pomidory z puszki krojone
inne jakieś wedle uznania..no i doprawić wg smaku

farsz robisz osobno.. opłukany i posmarowany oliwą bakłażan wypełniasz farszem...okrywasz folią i zapiekasz aż będzie gotowy..zobaczysz to..bo widać po nim..zmienia się na szklisty jakby..
pod koniec dodajesz dowolny ulubiony ser i chwile jeszcze żeby się roztopił..
zielenina jakaś do smaku.. i szamanko..

Obrazek[/quote]
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Wklejam namiar do pyyyyysznej stronki ;:333 http://smacznastrona.blogspot.com/p/przystawki.html
Właśnie zrobiłam śledziki -jedne z żurawiną,drugie z midem i pomidorami ;:224
Już nie mogę się doczekać ;:65 :wit
Ktoś tu zagląda ? nie wiem czy pisać...
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mniam,mniam ;) cz.2 u Asi

Post »

Ależ pisać i to koniecznie. :D
Asiu, pierniczki wyszły zabójczo pyszne, ciekawa jestem jak piernik będzie smakował bo na razie się "formuje" dociśnięty. Wielkie buziaki za przepis, zostaje u nas na zawsze. ;:196
Zablokowany

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”