Mięta przepisy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Mięta

Post »

Ja robiłam tak ( przepis z netu)
2 litry wody i litr liści z mięty gotować w garnku przez około 20 minut i zostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Przecedzić ,dodać od pół do kilograma cukru i łyżeczkę kwasku cytrynowego i ponownie zagotować. Gorący syrop wlać do butelek,można zapasteryzować.

Mnie nie zachwycił słomkowy kolor syropu ,dodawałam trochę zielonego lub niebieskiego barwnika spożywczego. Niebieski syrop z wodą robił furorę wśród dzieci ,a zmieszany ze spirytusem był najchętniej próbowanym trunkiem na wiejskim stole na weselu siostrzenicy :)
Niestety fotek z zeszłego roku brak ,a w tym jeszcze nie ruszyła produkcja.
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Mięta

Post »

Dziękuję Andziula za szybki odzew.Mnie kolor nie interesuje,tylko zapach i smak. Spróbuję zmodyfikować Twój przepis i zamiast kwasku dam sok z cytryny.
Zrobimy ten syrop ze zwykłą mięta i melisą.
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mięta

Post »

ja mam taki przepis na syrop - {z netu}
\
SYROP MIĘTOWY



Składniki:
- świeża mięta (im więcej, tym lepiej, minimum 50 gałązek)
- 1 kilogram cukru
- 1 litr wody

Przygotowanie:
W garnku zagotowujemy litr wody z kilogramem cukru.
Miętę myjemy, osuszamy i oskubujemy z listków, następnie owe listki kroimy i wrzucamy do wody z cukrem. Robimy to jednak tylko wtedy, jeżeli cukier zdążył się całkowicie rozpuścić. W innym wypadku czekamy. Całość gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, przez około godzinę. Po tym czasie przelewamy płyn przez gazik/bardzo drobne sitko/rajstopę, aby pozbyć się zanieczyszczeń (liści).
Wlewamy do czystych, wyparzonych butelek, kiedy syrop jest jeszcze gorący. Voila!

-- So 05 wrz 2015 20:22 --

przepis z Przepisowni termomixa dodany przez magi1


Dżemik miętowy :-)
SKŁADNIKI
Portions7 słoików
1000 g cukinii obranej pokrojonej na kawałki
garść posiekanej mięty
300 g cukru
sok wyciśnięty z 1 cytryny
1 galaretka Mohito (winiary)
20 g pektyny lub żel-fix 2:1
1 cukier waniliowy

Przygotowanie 25 min

PRZEPIS NA THERMOMIX ?

PRZYGOTOWANIE
Do naczynia wkładamy 100 g cukru i posiekane listki mięty (garść - to tak 10 g) i miksujemy obr.turbo, czas 10 sek. Zgarniamy cukier kopystką ze ścianek naczynia. Wkładamy cukinie i gotujemy czas 10 min/ 90 st/ obr.3. przy zdjętej miarce - ustawamy koszyczek, aby dżemik nie chlapał. Nastepnie miksujemy czas 15 sek, obr. 7-8. Dodajemy resztę cukru - 200g i cukier waniliowy oraz sok z cytryny i gotujemy czas 5 min/ 90 st/ obr.3. Nastepnie dodajemy pektynę lub żel-fix i galaretkę i gotujemy czas 10 min/ 90 st/ obr.3. Gorący dżemik przekładamy do słoiczków, zakręcamy i ustawiamy na chwilkę do góry dnem.
Z podanych składników wyszło 7 małych słoiczków - takich po koncentracie pomidorowym. Dżemik jest pyszny i bardzo aromatyczny i ma piekny zielony kolor.
Smacznego
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8639
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Mięta

Post »

Przepis mi się podoba , ale galaretki mohito nie znalazłam . Kupiłam o smaku limonki i trawy cytrynowej , też zielona z winiar.
Awatar użytkownika
kasia100780
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3148
Od: 31 lip 2014, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mięta przepisy

Post »

W zeszłym roku robiłam dżemy jabłkowo - miętowe. Pyszne były.
W tym też zrobię, bo jabłek sporo wisi.
Mięty mam dwa rodzaje.
Wczoraj pomroziłam kilka woreczków.
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Mięta przepisy

Post »

PUREE ZIEMNIACZANE
do baraniny i tłustej wieprzowiny

Składniki:
1 kg ziemniaków, 2 łyżki śmietany, 5 dag masła, 2 żółtka, świeża mięta, sól do smaku

Wykonanie:
Ziemniaki ugotować, ugnieść lub przepuścić przez praskę. Dodać śmietanę, żółtka i sól, posypać drobno posiekaną miętą.


KULKI SEROWO-MIĘTOWE
(do piwa)

Składniki:
rozdrobniony biały ser, 1-2 żółtka, świeże liście mięty, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie:
Formować niewielkie kulki, piec krótko w piekarniku w temperaturze ok. 120 stopni C.


MIZERIA Z MIĘTĄ

Składniki:
4 młode ogórki, 2 ząbki czosnku, 1 szklanka gęstego jogurtu, pęczek świeżych ziół ogórecznika i mięty, sól, świeżo zmielony pieprz.

Wykonanie:
Ogórki obrać, pokroić w plasterki, posolić i ułożyć na sicie, aby puściły nadmiar soku. Ząbki czosnku obrać, rozgnieść i wymieszać z jogurtem, dodać sól i pieprz do smaku. Zioła posiekać niezbyt drobno, wszystkie składniki razem wymieszać.
Podawać jako dodatek do obiadu.


CUKINIE Z BIAŁYM SEREM I MIĘTĄ

Składniki:
8 większych cukinii, 25 dag twarogu, 2 jajka, 2 duże cebule, 4 dag tartego parmezanu, 1 łyżeczka świeżego tymianku, 25 liści świeżej mięty, 4 łyżki oliwy z oliwek, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie:
Cukinie umyć, obciąć końcówki, przekroić wzdłuż i wydrążyć miąższ. Miąższ posiekać z cebulą, twarogiem, parmezanem i tymiankiem. Dodać jajka, łyżkę oliwy, posiekaną miętę, sól i pieprz, Wydrążone cukinie wypełnić farszem, skropić pozostałą oliwą i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 stopni C) na 30 minut.
Podawać ciepłe lub zimne.


OMLET Z MIĘTĄ

Składniki:
4 jajka, 4 łyżki mąki, 2 łyżki śmietany, 1/2 pęczka natki pietruszki, 1/2 pęczka świeżej mięty, 1 pomidor, 1 łyżka masła, sól do smaku.

Wykonanie:
Z białek i szczypty soli ubić pianę. Żółtka roztrzepać ze śmietaną, połączyć z pianą. Całość delikatnie wymieszać z mąką. Natkę i miętę opłukać, osuszyć i posiekać, połączyć z ciastem.
Pomidor sparzyć, obrać skórkę, pokroić w cienkie plastry. Masło rozgrzać na patelni, wyłożyć ciasto, na wierzchu położyć pomidory. Smażyć ok. 5 minut, odwrócić. Smażyć jeszcze 3 minuty.


MAKARON Z MIĘTĄ

Składniki:
50 dag makaronu (najlepiej wstążeczki), 20 dag szynki, 2 marchewki, 6 łyżek groszku zielonego, 1 łyżka śmietany, 4 łyżki wody, olej, mięta, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie:
Makaron ugotować w posolonej wodzie. Szynkę pokroić w grubą kosteczkę, podsmażyć na oleju, wyjąć z patelni. Na ten sam tłuszcz włożyć marchewkę pokrojoną w talarki i dusić około 3 minut. Miętę umyć, drobno posiekać i dodać do marchewki. Dodać 1 łyżkę śmietany, 6 łyżek groszku i 4 łyżki wody. Wymieszać i podgrzewać. Następnie dodać szynkę. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Makaron ugotowany wyłożyć na talerz, a na makaron warzywa z szynką. Udekorować listkami mięty.


SOS MIĘTOWY
(z kuchni angielskiej, ale warto spróbować)

Składniki:
1 pęczek mięty, 3 łyżeczki cukru pudru, 2 szklanki sosu winegret.

Wykonanie:
Miętę drobno posiekać, dodawać do niej cukier i sos winegret. Wszystko razem wymieszać. Łyżkę wody wlać do rondelka i zagotować wszystko razem.
Sos jest wspaniałym dodatkiem do każdego rodzaju mięs.

http://www.potrawyregionalne.pl/164,153 ... UCHNI_.htm
Beata
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta przepisy

Post »

W latach 1970-tych byłem przez miesiąc służbowo w Armenii. W restauracji pęczek mięty obowiązkowo leżał z prawej strony talerza z potrawą mięsną. Zazwyczaj była to baranina. Pęczek brało się do prawej ręki i odgryzało nieco listków i łodyżek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”