Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Jak zrobić konfiturę aby nie dokładać żadnych fiksów?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Zamiast fix-ów można użyć pektyny do dżemów niskosłodzonych.
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

:wit
Tez używam pektyny dla niskosłodzonych.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

W normalnym sklepie taka pektynę kupię czy trzeba przez neta ? Cukier dajecie normalny czy ten brzozowy ?
Jakie proporcje i czy pasteryzujecie konfiturę ?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Robiłam z Xylitolem, jest znacznie mniej słodki. Na dwa kilo owoców dawałam 250 gr.
Da się jeść, choć to nie ulepek jak z cukru ( sacharozy).
Robiłam też z cukrem brązowym. Wszystkie się udają ale mają inna słodycz. Z reguły daję 250 gr każdego cukru na dwa kilo owoców, chyba że są wyjątkowo kwaśne, wtedy daję zalecane 350.
Lepiej się trzymają dżemy zapasteryzowane, niestety coś za coś - tracą na twardości.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Beata ja do konfitury z jagody kamczackiej dodałem na 1kg owoców 0,5 kg cukru . Konfitura nie jest słodka . Dodaję ktoś sok z cytryny jako naturalną pektynę ? Chciałbym zrobić konfiturę bez konserwantów, tylko nie wiem jak jest z trwałością takiego produktu . Da radę rok poleżeć ?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Pewnie do samej trzeba dać tyle ale ja ją mieszam z truskawką jak już wcześniej pisałam.
Zresztą każdy musi kwestię cukru uregulować sobie sam. Ja raczej mało go używam.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Pektyna nie występuje w soku z cytryny ,tylko w jej skórce,a tą trzeba szorować.Dużo pektyny mają porzeczki i agrest,jabłka,marchew,czereśnie.Najwięcej jest w pigwie,ale owoce dostępne na jesień.
Nie wiem czy to nie będzie reklamą,ale ja kupuję pektynę w sklepach Delikatesy Centrum.Można też zamówić w lokalnych sklepach jak właściciel jest kumaty.Pektyna produkowana jest w Jaśle.Kosztuje grosze.Można też stosować agar ,ale nie wiem gdzie go kupić.
Zrobiłem też konfitury z jagód z dodatkiem płatków róży stulistnej.Wtedy dodałem mniej cukru.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Trochę nie rozumiem tych wszystkich zabiegów z szukaniem pektyny E440 i dodawaniem sacharozy w ilości 300g/litr owoców i dziwna niechęć do fiksów, które zawierają tą samą pektynę i taką samą sacharozę . Pewnie chodzi o dodatek kwasu sorbowego i jego soli jako konserwantów E2XX, które hamują rozwój pleśni i drożdży mogących zepsuć nasz wyrób. Całkowicie rozumiem osoby , które chcą robić przetwory bezcukrowe , ale zastępowanie cukru białego podobno zdrowszym cukrem trzcinowym to tylko zbędny wydatek , bo sacharoza to sacharoza i żadne zaklęcia tego nie zmienią. Podobnie ksylitol , który jest produktem całkowicie syntetycznym, produkowanym w zakładach chemicznych jak nawozy "sztuczne"z drewna drzew liściastych , albo z kolb kukurydzy , najpewniej GMO. Ponadto dzienna max. dawka ksylitolu dla dorosłego człowieka to 15g czyli 3 łyżeczki, bo większa ilość może wywołać problemy trawienne.
http://www.akademiadietetyki.pl/zalety- ... rzozowego/
http://www.slodkie-zdrowie.pl/pl/conten ... y-chinski-
Jeżeli ktoś chce na prawdę używać "zdrowego" cukru, to powinien poszukać erytrytolu. Jest produkowany z owoców i w procesie naturalnej fermentacji.
http://zdrowie.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/Zdrowie/7,1014 ... alny_.html
Jest w prawie 100% składnikiem słodzika "STEWIA" w formie sypkiej dostępnej np. w Stokrotce.
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Zgadzam się z kaLo. W tej chwili w różnych środkach masowego przekazu robią nam wodę z mózgu. To co w tej chwili jest super za chwilę okaże się do niczego. Nie jestem przekonana do sztucznych słodzików tak jak i do brązowego cukru. Z solą jest podobnie. Sól to sól- czy pochodzi z naszej Wieliczki czy z morza martwego. Z morza martwego ma mikroelementy, ale przy naszych potrzebach są to tak małe ilości że nie warto za nie przepłacać.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Moje obserwacje i relacje zaprzyjaźnionych blogerek wskazują, że przetwory owocowe i warzywne przygotowane na ksylitolu pleśnieją. Co stawia jego działanie przeciwgrzybiczne pod znakiem zapytania. Osobiście wolę przygotować przetwory z cukrem lub zupełnie bez cukru, zdecydowanie mają wyższą trwałość.
http://pinkcake.blox.pl/2015/02/Ksylito ... ralny.html
Z artykułu wynika, że właśnie ten chiński jest najbardziej naturalny a ten oryginalny , fiński to dzieło szatańskiego alchemika Merlina. Co to się porobiło? ;:oj .
Awatar użytkownika
rosa13
100p
100p
Posty: 196
Od: 17 lip 2015, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Wydaje mi się, że do wszystkiego potrzebna jest odrobina zdrowego rozumu. Wszystko szkodzi w nadmiarze i o ile stosujemy umiarkowane ilości czy to cukru czy soli to nie widzę powodu, żeby płacić grube pieniądze za wynalazki, które za chwilę okażą się szkodliwe. Osobiście używam normalnego cukru i zwykłej soli. Owoce, które da się zrobić bez fiksów i innych cudów robię bez dodatków a te, które potrzebują dodatków wspomagam. Jeśli nawet jakiś dodatek ma w składzie coś niezdrowego to przecież nie jem dżemów kilogramami codziennie.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nasze Najlepsze Przepisy - PRZETWORY Z DZIAŁKI cz.2

Post »

Są też chorzy na cukrzycę i oni normalnego dżemu na sacharozie nie mogą zjeść a na ksylitolu jak najbardziej.
Robię więc takie dżemy dla Babuni a przy okazji sama korzystam.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”