Uwaga na ryby. Sprawdzajmy obszary połowu ryb.

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Uwaga na ryby. Sprawdzajmy obszary połowu ryb.

Post »

Dzisiaj trochę późno, bo wielu z nas już poczyniło sporo zakupów świątecznych, ale informacja, którą chcę przekazać przyda się nie tylko na święta.
Na opakowania ryb, które kupujemy w sklepach powinna być umieszczona informacja o obszarze połowu, skąd pochodzą ryby. Międzynarodowe agencje rybołówstwa podzieliły wody śródlądowe na obszary FAO. W internecie można znaleźć mapy z podziałem na obszary FAO, choćby tu: https://konserwa.pl/wiedza/obszary-fao lub tu: https://fish-commercial-names.ec.europa ... g-areas_pl
Dlaczego to jest tak istotne? Choćby dlatego, że pamiętamy tsunami, w wyniku którego ucierpiała elektrownia atomowa w Fukushimie, z której spuszczane są wody do Północno-Zachodniego Pacyfiku, czyli obszaru połowowego oznaczonego FAO61.
Ja na święta kupiłem rybki złowione w obszarze FAO27, podobszarze IIa2, czyli Północno-Wschodni Atlantyk.
Nie chcę nikogo straszyć, ani psuć komukolwiek biznesu polegającego na handlu rybami. Sugeruję tylko podejmowanie świadomego wyboru.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Uwaga na ryby. Sprawdzajmy obszary połowu ryb.

Post »

U mnie jak co roku od ponad 100 lat na świątecznym stole gości tylko karp.
Pod różnymi postaciami ale co roku czekamy na niego z utęsknieniem i dlatego zużywamy ok 5 kg z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Mimo usiłowania wprowadzenia na siłę sprzedaży tuszek, czy śniętych czy też bez łbów, udało się znowu kupić żywego karpia hurrra!
Innych ryb u mnie nie ma więc chyba też póki co nie ma też zagrożenia o którym piszesz :roll: ;:oj
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Uwaga na ryby. Sprawdzajmy obszary połowu ryb.

Post »

Problem dotyczy nie tylko ryb żywych czy mrożonych, ale również konserwowych, więc nie występuje sezonowo, ale cały rok.
Ja mogę jeść karpia lub dowolną rybkę, ale goście, którzy przyjadą z daleka, preferują inne rybki, więc staropolska gościnność spotęgowana miłością do wnuków nakazuje przygotować dla gości to, co lubią.
Sabara
50p
50p
Posty: 50
Od: 15 lis 2023, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uwaga na ryby. Sprawdzajmy obszary połowu ryb.

Post »

Od wielu lat już nie jadam żądnych ryb. Powody tego są różne - 1 ryby to niemal już sama chemia i bardziej szkodzą niż pomagają. 2 ryby są odławiane na potęgę wszędzie - dziś już prawie nie ma ryb w wodach bo je wyławiają. Oraz 3 nie chcę wspierać tych co łowią ryby na sieci lub hodują stawy rybne gdzie gromadzi się chemia w dnie.

Można się bez nich doskonale obejść.
Pozdrawiam Sandra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”