Cukinia - przepisy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Graszka
1000p
1000p
Posty: 1293
Od: 1 gru 2007, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cukinia - przepisy

Post »

podłoże z cukinii/kabaczka

Cukinię kroimy w kawałki
1 cebulę dusimy na oleju
2-3 pomidory bez skórki,
1 marchew 1 pietruszkę zetrzeć na tarce,
dodać kawałki wędliny, ( ja dodaję parówkę bo jest mięciutka ja cukinia po ugotowaniu)
1-2 ząbki czosnku,
1 kostka rosołowa,
pieprz, sól, koper.

Wszystko wkładamy do jednego garnka podlewamy wodą i gotujemy doprawiamy na koniec koperek.
Podaję z makaronem lub chlebkiem :D
Pozdrawiam, Grażyna
Moje rośliny i roślinki cz.1, cz.2
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Ja mam fajny przepis na sałatkę z cukini, papryki, marchewki i cebulki. Sałatka do słoika, pasteryzowana, przepis gdzieś z neta.
Bardzo mi smakowała ;:92

Sałatka z cukini:
3 średnie cukinie
5 marchewek
4 cebule
1 papryka
sól, ocet, cukier, przyprawy: pieprz ziarnisty, ziele angielskie, kolendra, chili 1 łyżeczka, listki laurowe 4szt.

Cukinię i marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach, posolić i odstawić na przynajmniej 2 godziny, paprykę i cebulę pokroić w drobne paseczki (piórka) i też posolić. Zlać soki z warzyw dodać szkl. octu, szkl. cukru, przyprawy i zagotować. Nie dodajemy wody, gdyż soki z warzyw w zupełności wystarczą. Zalać zalewą warzywa i odstawić na jakąś godzinkę. Wkładać do słoików sałatkę, wyrównać zalewą i na wierzch dać łyżkę oleju. Pasteryzować ok 15-20 minut.


I drugi przepis mój ulubiony:

Leczo z cukini i pomidorów z makaronem.
Usmażyć na patelni cebulkę, dodać pokrojoną w kostkę cukinię, dusić do miękkości, przed końcem dodać pokrojone w kostkę pomidory, dodać przyprawy, (ja daje: pieprz, cukier i jakieś ziarenka smaku) na koniec dodaje czosnek wyciśnięty przez praskę. Całość leciutko zagęszczam mąką tak tylko aby nie było płynne tylko oblepiało makaron.

Dodaje cukier bo uwielbiam na lekko słodko, zresztą pomidory są kwaskowe ale kwestia smaku, dla mnie to połączenie jest obłędne i zawsze robię sobie tego tyle, że mam na dwa dni (aż sie przejem i do następnego razu :D )
Awatar użytkownika
mateo_09
100p
100p
Posty: 158
Od: 11 sie 2013, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Ja tam kroje w plasterki 0.5cm, panieruje w mąke,jaja,bułke tartą:D
Smarze na oleju/smalcu i mam wegetariańskie kotlety z cukini :;230 :tan
Początkujący
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Ja robię dokładnie tak, jak mateo - czyli kroję w plastry i przyrządzam jak kotlety :D

Poza tym cukinię wykorzystuję do risotto albo jako dodatek do placków ziemniaczanych (tzw. racuchy z cukinii). Na nie mam 2 różne przepisy, jeden jest z serem pleśniowym, pycha ;:167 Jeśli chcesz, mogę się nimi podzielić :)
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
mateo_09
100p
100p
Posty: 158
Od: 11 sie 2013, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Vilya Warto je posolić i odlać wode ponieważ będą miękkie :D
Początkujący
dorota20
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 sie 2013, o 16:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cukinia - przepisy

Post »

ja z cukini robię placki ziemniaczane
tylkmo zamiast ziemniaków obierami trę cukinię
pycha
zwłaszcza że nie mogę juz jeść placków ziemniaczanych
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Cukinia w zalewie słodko-kwaśnej

Cukinia dowolna ilość...cukinie przekroić na pół- po długości...łyżką wydrążyć środek, jest niepotrzebny.
Boczne ścianki razem ze skórką pokroić w kostkę, włożyć do słoików...dodać po 1 płaskiej łyżce na słoik gotowej przyprawy do korniszonów... zalać zalewą.

Zalewa:
1 szkl octu 10%
5 szkl wody
2 płaskie łyżki soli
0,5 szkl cukru
Składniki zalewy wymieszać i podgrzać...mieszając aż do rozpuszczenia cukru. Zalać cukinię, zakręcić słoiki...pasteryzować 15 min od zagotowania wody.
W taki sam sposób można robić patisony, małe w całości...większe pokrojone w ćwiartki.
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Ja upeklam w tym roku już 3 razy placek czekoladowy z cukinia - wszyscy domownicy chwalili
Roma
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Roma, o placku marchewkowym słyszałam, ale o takim z dodatkiem cukinii jeszcze nie :D Mogłabyś wrzucić przepis?
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Szarotka czy do tego ketchupu niezbędne są aż 2 szkl cukru? Z pół szkl nie wyjdzie?Albo zupełnie bez? Pytam, bo mi smaku narobiłaś, cukinii urodzaj mam, ale cukru muszę unikać :(
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Czekoladowy placek z cukinią:
1/2 szklanki oleju słonecznikowego
240 g mąki pszennej
60 g kakao - ja dałam 2 duże łyżki
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
3 duże jaja
150 g cukru pudru
1 łyżka kawy rozpuszczalnej
350 g cukinii (czyli 3 małe cukinie) startej ze skórką na tarce o dużych oczkach - ja dałam dwie duże szklanki obranej ze skórki i startej na tarce jarzyn
100 g orzechów włoskich (lub brazylijskich, lub migdałów) uprażonych na suchej patelni - ja nie dałam
1 tabliczka mlecznej czekolady, pokrojona na małe kawałki - dałam pół białej poskrobanej nożem
Przygotowanie:
Nagrzej piekarnik do 180 st. C. W misce wymieszaj mąkę, kakao, sodę, proszek do pieczenia i sól. W oddzielnej misce zmieszaj dokładnie olej, cukier puder, kawę i jajka. Dokładnie zmiksuj. Do masy jajecznej wsyp 2/3 suchych składników. Resztę odłóż. Wymieszaj delikatnie całość do połączenia składników (nie mieszaj masy za długo).
Do miski z pozostałą mąką wrzuć cukinię (nie odsączaj ją z płynu!) i czekoladę. Wymieszaj, aż prosek oblepi składniki. Następnie przełóż cukinię do reszty ciasta, dorzuć podprażone orzechy i wymieszaj ciasto.
Wylej ciasto do wyłożonej pergaminem formy, wyrównaj jego powierzchnię. Piecz przez 40-50 minut, aż wetknięty w ciasto patyczek nie będzie lepki).
Smacznego
Zdjęcia na razie nie douczyłam się wstawiać
Pozdrawiam
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Dziękuję! Jutro idę na zakupy i spróbuję upiec to cudo :D
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Cukinia - przepisy

Post »

Narine pisze:Szarotka czy do tego ketchupu niezbędne są aż 2 szkl cukru? Z pół szkl nie wyjdzie?Albo zupełnie bez? Pytam, bo mi smaku narobiłaś, cukinii urodzaj mam, ale cukru muszę unikać :(

-- Wt 03 wrz 2013 18:16 --

Szarotka czy do tego ketchupu niezbędne są aż 2 szkl cukru? Z pół szkl nie wyjdzie?Albo zupełnie bez? Pytam, bo mi smaku narobiłaś, cukinii urodzaj mam, ale cukru muszę unikać :(
Czy zupełnie bez cukru to nie ryzykowałabym, ale z mniejszą ilością to możesz spróbować, ale wtedy zmniejsz ilość octu, bo będzie za kwaśny.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”