Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 43  
Autor Wiadomość
cozapiachy
 Tytuł: Re: Apteka na działce i w domu cz. II
PostNapisane: 27 maja 2013, o 11:21 
50p
50p

0 szt.
Krysiu, zobacz co znalazłam jeszcze o gwiazdnicy http://www.preppersi.pl/misja/80-greenp ... C4%87.html

Zobacz profil Wyślij e-mail      

corazonbianco
PostNapisane: 27 maja 2013, o 16:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
christinkrysia napisał(a):
Zrobiłam 2 podejścia aby wykopać choć trochę korzenia rdestowca ale skończyło się na złamaniu łopatki i małej ukruszonej części korzenia. Znów pozostaje mi tylko skorzystanie z części zielonej w czasie kwitnienia lub tuż przed. Gdyby on rósł z daleka od zabudowań to pewnie wzięłabym szpadel ale on rośnie u nas tylko w jednym miejscu obok leśniczówki też przy samym lesie więc w ziemi korzeni mnóstwo i nie wiadomo co czyje.

Ano właśnie, ciężka praca. Tym bardziej, że głupio mi trochę spacerować po okolicy z wielką łopatą. Ludziska pomyślą, że jakaś psychopatka - zwłoki przyszła zakopać w lesie :lol: Spróbuję sekatora i małej, ręcznej piły. Przynajmniej zmieszczą się w torbie.

Cytuj:
Dr Henryk Różański w swym opracowaniu napisał tak:"Surowcem zielarskim jest kłącze rdestowca wraz z korzeniami "i tego nie rozumiem bo korzenie tak ale kłącza - jedno i drugie w ziemi ?

Również bazuję na wiedzy Różańskiego. Cudowny człowiek i naukowiec ;:180
Ja sobie wydedukowałam, że kłącze to ta część łodygi, która jest pod ziemią i bezpośrednio łączy się z korzeniem.

Cytuj:
W dalszej części napisano tak:"Ziele rdestowca - Herba Reynoutriae japonicae (Herba Polygoni cuspidati) można używać w fitoterapii niektórych schorzeń, wykazuje znacznie węższy zakres właściwości leczniczych." Sporo mikstur robi się głownie z kłączy- jedynie napar można z ziela.

Ziele rdestowca mnie nie interesuje z dwóch powodów - zawiera bardzo niewiele resweratrolu, za to ma w składzie bardzo dużo niekorzystnych dla zdrowia (nasilają stany zapalne i ból przy dolegliwościach reumatycznych, uszkadzają nerki) szczawianów. I oczywiście działanie lecznicze jest zupełnie inne.

Cytuj:
Szukałam informacji na temat innych roślin które zawierają resveratrol i występuje w skórkach winogron , szczególnie czerwonych więc i wino z nich też go zawiera.

Ja też szperałam dużo na ten temat w różnych bazach prac naukowych z dziedziny medycyny i ziołolecznictwa (klik,klik, klik,klik). Konkluzja - skórki winogron i wino są bardzo ubogie w resweratrol - najwięcej tego związku zawierają liście winogronowe.

Cytuj:
Jednak jak dotąd najwięcej resweratrolu mają rdestowce w/w. prawie 5000 razy więcej niż czerwone wino.

Dlatego tak się męczę z wykopaniem korzenia ;:333

Cytuj:
Człowiekiem który poświęcił wiele lat pracy nad badaniem tej rośliny i wielu innych był prof. dr hab. n. farm. Jerzy Lutomski (zmarł w wieku 72 lat 9.VI.2003)
Tu >> można poczytać o nim i lekach roslinnych, które opracował razem ze swym zespołem ludzi

Dzięki serdecznie za linka. ;:196 Tej strony jeszcze nie znam. Wspaniała lektura na deszczowe dni. Leje jak z cebra od kilku dni, prawdziwy potop i chcąc nie chcąc wyprawy po zioła i na działkę muszę odłożyć na koniec tygodnia.

Ewiczka52
PostNapisane: 1 cze 2013, o 14:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
KRYSIU :wit Jakie leki -suplementy można kupić które zawierałyby resveratrol z ziela rdestowca. Czy szukać w sklepach zielarskich czy ze zdrową żywnoćią . Czy jest taka możliwość . Może jakiś wyciąg z rdestowca istnieje :) Miłego weekendu ;:168

Gosia123A
PostNapisane: 1 cze 2013, o 16:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ewuniu -ja widziałam w internecie wyciąg z Rdestowca 20g.coś koło 43zł.Już dokładnie nie pamiętam.Jest go chyba ze 3łyżki.Najlepiej sobie zrobić winko,lub na alkoholowy. :wit

corazonbianco
PostNapisane: 1 cze 2013, o 19:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ewiczka52 napisał(a):
KRYSIU :wit Jakie leki -suplementy można kupić które zawierałyby resveratrol z ziela rdestowca. Czy szukać w sklepach zielarskich czy ze zdrową żywnoćią . Czy jest taka możliwość . Może jakiś wyciąg z rdestowca istnieje :)

Preparaty z resweratrolem istnieją, ale są bardzo drogie, np. 60 kapsułek Resveratrol Trans (Kenay) na bazie rdestowca ostrokończystego kosztuje bagatela 260 PLN. :shock: Tańszy jest Resveratrol 100 (Swanson) - około 30 PLN i także na bazie rdestowca. Now Foods, Olimp i Peak też mają w ofercie suplementy z resweratrolem. Ale musisz wiedzieć, że producent nie zawsze podaje źródło resweratrolu zawartego w suplemencie, stąd też odnoszę wrażenie, że większość parafarmaceutyków z resweratrolem dostępnych na rynku jest wytwarzana właśnie na bazie rdestowca, jako iż jest to stosunkowo tanie i wydajne źródło resweratrolu.
Polecam także ciekawy artykuł autorstwa pracowników Wydz. Technologii Żywności Krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego - Prozdrowotne właściwości resweratrolu

Ewiczka52
PostNapisane: 1 cze 2013, o 19:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
GOSIA123A i Corazonbianco :wit Bardzo dziękuję za informacje :) Ja niestety rdestowca nie mam - to nie dam rady zrobić winka :( a szkoda . Myślę ,że coś kupię z proponowanych preparatów . Jeszcze raz dziękuję :)

christinkrysia
PostNapisane: 1 cze 2013, o 20:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Gosia123A -Gosiu widzę,że też napaliłaś się na rdestowca ale jeśli nie planujemy kupić gotowych preparatów to przyjdzie na poczekać do późnej jesieni.

Pora pozyskiwania korzeni to wiosna (marzec-kwiecień) lub jesień (październik-listopad) i bezwzględnie należy przestrzegać tych terminów.
Chodzi o to,że w tym czasie wszystkie związki na których nam zależy sa skumulowane w tej części rośliny. Tak jest w większości przypadków , gdzie chodzi nam nie o ziele ale korzenie czy też kłącza.
Nie wiem dlaczego ale jest spore zamieszanie w nazewnictwie tych 2 roślin.
Pomijając nazwy łacińskie Rdestowiec japoński zwany jest także rdestem ostrokończystym albo rdestówką japońską.

Natomiast Rdestowiec sachaliński - rdestem sachalińskim i rdestówką sachalińską
Gosiu masz dobry do pozyskania korzeni bo informacje podają , że oba gatunki mają podobny charakter fitochemiczny i fitofarmakologiczny.
Jeśli chcesz skorzystać z ziela bo ja raczej nie - układ moczowy" taki sobie" i nie chcę nerek drażnić szczawianami.

Podaję Ci przepis Dr Henryk Różańskiego.
Napar z ziela rdestowca:
2 łyżki rozdrobnionego ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć, odstawić na 30-40 minut, po czym przecedzić. Wypić w ciągu dnia w 4 dawkach (po pół szklanki). Stosować 3-4 tygodnie. Między kolejnymi powtórzeniami zastosować przerwę 2-tygodniową.

UWAGA !!!
Wszystkie preparaty z rdestowca należy zażywać na 1-2 godziny przed jedzeniem
Nie zażywać dłużej niż pół roku.

cozapiachy - Basiu dziękuję poczytałam i nawet ostatnio przy pozyskiwaniu sadzonek chryzantem wykopałam kilka dorodnych sadzonek gwazdnicy z myślą,że je przerobię na miksturę ale w planie miałam pokrzywę na sok jako zapas na zimę .
Po powrocie do domu nie zawsze sa siły na takie przetwory.
Efekt taki,że gwazdnica wylądowała w kompoście a pokrzyw nie ścięłam bo była burza.

corazonbianco wyobraź sobie,że nie będę musiała chodzić jak sama napisałaś " z łopatą po okolicy..." bo wczoraj przy pomocy znajomej z naszych działek namierzyłam ładną kępę rdestowca. Działka opuszczona już kilka lat i od przodu krzewy go zasłoniły dlatego nigdy nie wpadł mi w oczy. Kępa niezbyt rozrośnięta ale wysoka i liście dorodne czyli dobrze mu tam...
Ledwo przemknęła mi myśl o tym aby zobaczyć jakie ma kłącza itd a już w garści miałam ze 3 łodygi ... :;230 lekko wychodziły te brzegowe więc dorwałam jeszcze 2 i te pięć sztuk posadzę u siebie wykopując w ziemi otwór i obłożę boki pasem starego linoleum jako zapora.
Wyrwałam niższe takie z 50 do 80 cm ale przed posadzeniem przycięłam je.
Tak sadziłam Miskanta Giganteus i sprawdza się więc i restowiec będzie pod kontrolą.
Za rok powinien dać trochę korzeni a póki co to jesienią wykopię z tej opuszczonej działki ... super :tan

Dziękuję za pomoc moim koleżankom bo ja ostatnio wciąż mam gości w domu więc czasu niewiele.
Faktycznie gdyby preparaty z niego były tańsze to kto by się bawił w szukanie, wykopywanie itd.
Ale cena wysoka a wiadomo,że trzeba zażywać jakiś określony czas i na pewno dłużej więc kwotę należy pomnożyć razy kilka.

Gosia123A
PostNapisane: 1 cze 2013, o 20:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Ewuniu musisz poszukać w lesie.Zobacz tylko jak wygląda,a zobaczysz,że znajdziesz.

-- 1 cze 2013, o 20:13 --

Krysiu ;:196 zgadzam się z Tobą w 100%.Ja też nie zbieram ziela

christinkrysia
PostNapisane: 1 cze 2013, o 21:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ciekawa jestem ilu z Was korzysta z dobrodziejstw takiej małej roślinki jaką jest Czosnek niedźwiedzi

Obrazek

Czosnek niedźwiedzi
Jest jednym z najsilniejszych ziół skutecznie czyszczących żołądek, jelita oraz krew.
Zawarta w nim allicyna ma właściwości szczególnie silnie działające na przewód pokarmowy, zachowując w należytym stanie wszystkie pozytywne substancje, potrzebne do prawidłowej jego pracy a usuwając jej wszystkie negatywne, powodujące zaburzenia jego pracy, tyczy to się zarówno żołądka jak i jelit. Przyspiesza on odbudowę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego oraz wydalniczego. Przywraca zachwianą równowagę ich pracy po zastosowaniu leków.

Wskazania:
- usuwanie negatywnych skutków przemiany materii
- wspomagające prędkość przepływu krwi i chłonki oraz wszystkich życiodajnych płynów ustrojowych do narządów, tkanek a zarazem sprawniejszym odtransportowaniu z nich zbędnych skutków przemiany materii, toksyn, które przez długi czas osadzały się
- odbudowa flory bakteryjnej
- odbudowa tkanki skóry
- obniżenie zawartości tłuszczu w organizmie
- uszczelnienie i uelastycznienie naczyń
- pobudzenie żywotności i regeneracja komórek organizmu.

Czosnek niedźwiedzi ma praktycznie wszystkie właściwości „zwykłego” czosnku.
Informacje podają,że „nalewka z czosnku niedźwiedziego” czyni cuda i stawia na nogi osoby przeziębione ... może warto mieć ją tak na wszelki wypadek i w sezonie przeziębień wypróbować... ;:173

To jedna z pierwszych wiosennych nowalijek i pierwsze młode listki są wyjątkowo delikatne.
Liście czosnku mają tą przewagę że:
- ładnie wyglądają
- nie pozostawiają tak intensywnego zapachu, którego trudno się pozbyć
- są lepiej trawione niż czosnek
– jeśli ktoś miał np. problemy z wątrobą, a lubi czosnek, to doceni tę zaletę
Liście można kroić i dodawać do kanapek, do sałatek itp
Jeśli mamy więcej zamrozić w całości lub pokrajane .Ja czasami mrożę w kostkach lodu i mam gotowe .

Swa uprawę zaczęłam od kilku cebulek a teraz już mam 2 spore kępy i jesienią planuję na stałe posadzić do gruntu w rządku po 3 cebulki w odstępach.
Lubi lekką ziemię i półcień a nawet cień wtedy liście dłużej sa delikatniejsze bo słonce oszczędza je.
Juz niedługo nie będzie można ścinać bo zaczyna robić się twarde i łykowate.
Powoli roślina zacznie żółknąć, zasychać i poczekamy na nia do następnego sezonu.

Gdzieś znalazłam informacje,że gdyby teraz ściąć to pod koniec lata znów pojawia się świeże listki - czy to prawda ? Może warto spróbować ...

Gosia123A
PostNapisane: 1 cze 2013, o 22:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Krysiu bardzo lubię jak piszesz o tych zbawiennych roślinkach. ;:63

iwona0042
PostNapisane: 1 cze 2013, o 22:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Mam posadzone dwie cebulki czosnku na razie, poczekam niech się troszkę rozrośnie ;:215

TerDob
PostNapisane: 1 cze 2013, o 22:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A ja mam cztery cebulki i nawet jedna zakwitła :tan czekam na więcej ;:108

christinkrysia
PostNapisane: 1 cze 2013, o 23:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Oj moje kochane kobietki ... ilości bardzo małe i nawet dobrze nie spróbujecie smaku liści ... a szkoda. Jednak od czego trzeba zacząć.
Każdego roku ścinałam kwiaty bo ponoć mocno się sieje ale w tym roku zostawię na nasiona i sama zbiorę je. Poza tym te kwiaty też są jadalne i nawet fajnie na kanapce wyglądają .
Z informacji wynika,że mają mają krótki termin kiełkowania

Ewiczka52
PostNapisane: 2 cze 2013, o 12:18 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
KRYSIU :wit Ja mam 2 kępki czosnku nidżwiedziego,ale po przekwitnięciu jakoś zanika . Uwielbiam liście jako dodatek do sałatek , jajecznicy . Tylko szkoda ,że tak mało go mam . U forumki -" Zielona jagoda " str. 47 widziałam fotkę ze spaceru po lesie gdzie były całe pola czosnku niedżwiedziego . Ja jak mam trochę więcej liści to kroję i zamra żam w woreczkach . Uwielbiam jako dodatek do wszystkiego , tylko nie do słodkiego :;230

TerDob
PostNapisane: 2 cze 2013, o 23:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Krysiu ;:196 A kiedy wysiać nasionka czosnku ?? a możne lepiej zostawić nich się sam wysieje ???

wielkakulka
PostNapisane: 3 cze 2013, o 15:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Krysiu szukam jakichś informacji o diecie bezglutenowej, ostatnio nasłuchałam się jaka ona zdrowa dla ludzi, zaczęłam się zastanawiać czy na pewno. Szczerze mówiąc teściowa przeszła na nią - dla zdrowia - naciska, że dzięki temu zniknie połowa naszych zdrowotnych problemów - w to, że uleczy cukrzyce insulinozależna i choroby tarczycy - jakoś nie wierzę....ale moze ktos ma jakies doświadczenie w tym temacie.

hala67
PostNapisane: 7 cze 2013, o 10:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj Krysiu :wit
Szukałam w Twoim wątku informacji na temat ziół wspomagających leczenie zakrzepicy (żył głębokich). Znalazłam tylko wzmiankę przy imbirze o rozrzedzeniu krwi. Czy znasz jakieś inne kuracje ziołowe skuteczne na to schorzenie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 731 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 43  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości