Apteka na działce i w domu cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

No tak ... Słodkie Ziele Azteków ... budzi ciekawość bo faktycznie warto się nim zainteresować.
Lubię słodzić napoje i stąd moje poszukiwania.
Stewia .... nie przypadła mi do gustu a raczej .... do smaku bo herbata czy inne napoje mają posmak ziołowy :(
Słodkie azteckie ziele (Lippia dulcis) pasuje mi i stąd moje kombinacje jak korzystać z suszu ?
W ub roku miałam jej sporo bo kilka sadzonek pięknie rosło i pędy dochodziły prawie do metra.
Syrop ... nie da się zrobić bo niby jak ?

Z soków owocowych robię syropy ale po dodaniu cukru i przez gotowanie zagęszczam bo wyparowuje woda.
Próba gotowania dłuższego - jestem uparta i dociekliwa ... :;230 nic nie dała a piękny zielony kolor zamienił się w brązowy .
Aby za każdym razem przy zaparzaniu herbaty nie sypać listków tak na oko to robię "zielony cukier w płynie" - ładnie go nazwałam prawda? :D
Określoną ilość suszu wsypuję do naczynia i zalewam letnią przegotowaną wodą. Zostawiam tak na 2 - 3 godziny. Po tym czasie powoli podgrzewam az do zagotowania. Gotuję dosłownie z minutę, przykrywam i odstawiam znów na 2 - 3 godziny (jak mi pasuje bo to nie są sztywne ramy).
Przecedzam płyn do buteleczki i stawiam do lodówki.
Gotowym płynem słodzimy bo w takiej postaci jest wygodniej.

Od czasu do czasu dodaję w ramach aromatu suszone liście werbeny cytrynowej - niewiele bo silny zapach ( z własnej uprawy) . Czasami dodaję tez świeże liście plektranthusa amboinicus bo nim zastępuję cytrynę ( ma w sobie kilka innych smaków i zapachów ).

Tak się sprawy mają .

Izo już czuję zapach, a w ustach smak syropu bo uwielbiam go ... nalewki też sa super ;:333
Awatar użytkownika
Wanda 1
50p
50p
Posty: 98
Od: 8 cze 2014, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubin

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Christinkrysiu! Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje.Mam od Ciebie Lipię i do tej pory nie wiedziałam jak jej używać.Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu!
Żywokost już kwitnie, jeżeli możesz to pokaż swój.
Marta
Makaron5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 maja 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Na balkonie w doniczkach choduję tymianek i majeranek. Gorzkie zioła są wspaniałe, jeżeli chodzi o wątrobę i trawienie.
Smak w potrawie świeżych gałązek tymianku jest nie do porównania z tym suszonym i otartym ze sklepu.
Bardzo fajnie, że zrobiła się moda na zioła i ziołolecznictwo. Może społeczeństwo będzie zdrowsze...
pozdrawiam ciepło i życzę dużo uśmiechu.
Ostrzeżenie udzielone
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ja ciągle wałkuję temat syropu z pędów sosny - czy mogę do tego gęstego syropu dodać wody?

Dzisiaj trochę padało(raz deszcz, raz słońce), mogę zebrać lekko wilgotne, czy poczekać, aż przeschną?

Te wcześniejsze były całkowicie suche!
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Chyba się uzależniłam ;:223 Kolejna porcja :D

Obrazek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Martusiu u mnie żywokost jeszcze nie kwitnie ale zrobiłam składankę zdjęć z poprzednich lat i mam nadzieję,że to Ci pomoże.

Obrazek

Makaron5 witaj wśród "ziołowo-zakręconych " :wit
Od czegoś trzeba zacząć i na początek faktycznie uprawa w doniczkach i skrzynkach, które mamy pod ręką jest bardzo dobrym wyjściem.

Izo faktycznie wciągnęło Cię ale ... rok długi a syrop jest podstawą do dalszego przerobu jeśli tylko zechcemy.
U nas bardzo długo nie padało i faktycznie miałaś rację - te pędy są dość suche.
Już przy krajaniu wyczułam i po włożeniu do pojemnika spryskałam solidnie alkoholem zostawiając w takim stanie na kilkanaście godzin. Takie potraktowanie pędów zwiększa ekstrakcję .

Popadało kilka razy i tez bym jeszcze raz wyskoczyła do lasu ale nie mogę męża namówić.
Tak dużo ludzi zaraża się od kleszczy ... nasze strony to już plaga i sama nie wiem co robić.

Mąż to chyba przyciąga kleszcze ale nie chce nic stosować...
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

christinkrysia pisze: ... tak dużo ludzi zaraża się od kleszczy ... nasze strony to już plaga i sama nie wiem co robić.
Krysiu, najlepiej zrób to 8-)

http://www.herbiness.com/zielarz-kleszc ... -kleszczy/
Kasia
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

U mnie gdzieś na polach rośnie żywokost więc zdjęcia przydadzą mi się do identyfikacji bo chciałabym wykopać i posadzić sobie gdzieś bliżej.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

ganio4 pisze:
christinkrysia pisze: ... tak dużo ludzi zaraża się od kleszczy ... nasze strony to już plaga i sama nie wiem co robić.
Krysiu, najlepiej zrób to 8-)

http://www.herbiness.com/zielarz-kleszc ... -kleszczy/
KTOŚ ZNA TEN PREPARAT????
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Dziękuje za link do - jest kilka rożnych przepisów do odstraszania kleszczy.

Ja stosuję stary i sprawdzony z tataraku... na Mazurach tej rośliny akurat nie brakuje.
Sąsiedzi ze wschodu mieli 2 podstawowe rośliny - wrotycz i tatarak ale ja zapachu wrotyczu nie za bardzo toleruję więc zostaje tatarak. W rodzinnej wsi gdzie sie wychowałam mieliśmy sąsiadkę Rosjankę i dzięki wymianie wiedzy o roślinach sporo z tych czasów zapamiętałam.
Ważne aby w czasie pobytu kilka razy aplikować te mikstury i proszki .
Może to uciążliwe i nie każdemu się chce ale póki co - od wielu lat żaden mnie nie dopadł :D

Wiem jedno 100% zabezpieczenia przed kleszczami nie ma.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Krysiu obdarowałaś mnie kiedyś nasionkami Kardiospermum ;:196 Bardzo ładne pnącze,ale dotąd nie stosowałam w celach zdrowotnych,pełniło u mnie funkcję ozdobną :)
Zostało mi sporo nasion z ub.roku...pisałaś mi,że można wykorzystać i ziele i nasiona.Czy one będą się nadawały na zrobienie maści?
Mam w rodzinie młodą osobę,która ma często zaczerwienione i swędzące zmiany skórne,lekarz przepisuje jej maści sterydowe,może maść z Kardiospermum trochę by pomogła,a może mogłabyś polecić coś innego?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wielkakulka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8593
Od: 5 wrz 2012, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 30 km poniżej Wrocławia

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Ooo chetnie i ja się dowiem. Mojemu lekarz przepisał jakąś nową maść - na twarz, ale toksyczna. Trzeba uważać jak się pije, je, kładzie na poduszkę, żeby ani odrobiny nie wetrzeć do ust, oczu i błon sluzowych nosa...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”