Apteka na działce i w domu cz. II

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Grażynko pięknie wygląda i pewnie dobrze smakuje .
Zakwas mam od wielu lat więc tylko go obudzę i będę dokarmiać aż urośnie tyle co trzeba.
Ale to dopiero po remoncie łazienki, który właśnie trwa ... ciężkie czasy przed nami.
Muszę wyszperać stary przepis i porównać ze swoim - sama jestem ciekawa jakie sa różnice :D
Czy używasz czarnuszki do wypieków ? My uwielbiamy jej zapach i smak.
Dziękuję i pozdrawiam.
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Zapomniałam dopisać że dokładam wszystko co mam w danym dniu w domu: słonecznik, siemię lniane, pestki dyni,czarnuszkę też. Nasiona zamawiam na allegro po 1kg z każdego - wychodzi taniej niż w sklepach po 10dkg w paczce, nawet wliczając koszt wysyłki. Paczki z nasionami są zapakowane w strunowe woreczki. Można kupić na wagę w marketach,ale nie wiadomo jakie to zmiotki.
Mak na wierzchu dobrze jest przyklepać mokrą ręką żeby nie odpadł po upieczeniu.
Remont to bałagan w całym domu, ale trzeba to przeżyć. Najgorszy to kuchnia i łazienka. Życzę wytrwałości.

Grażyna
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Polecam zastąpić połowę wody piwem - dodaje to ciekawego smaczku w chlebie ;)
Awatar użytkownika
wrigley
500p
500p
Posty: 697
Od: 5 mar 2009, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

I ja się przywitam. :wit Przez przypadek trafiłam na Twój wątek Krysiu i już na pewno trochę tu u Ciebie zagoszczę. Mam do poczytania przeszło 100 stron :shock:
Pozdrawiam Ciebie serdecznie i wszystkich odwiedzających i zagłębiam się w lekturę:) ;:7
***Ola***
Moja odskocznia
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Hej. Przejrzałem cały wątek od deski do deski. Teraz jest bardzo wczesna wiosna. Czy zbieracie już jakieś pierwsze zioła i rośliny jadalne? Dziś wybieram się na poszukiwanie kwiatów podbiału i młodych pędów bluszczyka kurdybanku. Wygrzebałem też w internecie niedawno ciekawe informacje o antyalergicznych właściwościach pączków magnolii, które są dobre przy:
- problemach z zatokami
- astmie
- katarze alergicznym (zwłaszcza tym lejącym się-
- bólach głowy wywołanych katarem

Więc teoretycznie myślę o czymś takim żeby przygotować herbatkę ze świeżo zebranych kwiatów podbiału, liści bluszczyka i pączków magnolii. Z dzikich roślin jadalnych być może wkrótce poszukam korzenia łopianu no i jeszcze wypatrzyłem na bzach nieco uszaków bzowych. Czy coś jeszcze warto zbierać o tej porze?
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Byłem na łąkach. Znalazłem sporo kwiatów podbiału, niewiele bluszczyka właściwie głównie zimowe liście, kawałek korzonka żywokostu, kawałek korzonka kosadźca łąkowego(kwitną latem na żółto) sadzonkę ostrożenia warzywnego, trochę pokrzyw.

Nigdy nie próbowałem kosadźca i żywokostu. Podobno mogą być niebezpieczne, więc muszę jeszcze odświeżyć informacje o nich.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Żywokost jest dobry do stosowania zewnętrznego na dolegliwości stawowe.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Sok z brzozy w ostatnich dniach leci jak z kranu. Warto go zbierać, bo to już chyba ostatni dzwonek.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Zapomniałem jeszcze dopisać. Z żywokostu i irysa zrobiłem sobie po prostu maść na stopy. Irys jest dobry ponoć na grzybice paznokci, żywokost ogólnie wzmacnia kości i poprawia jakość skóry, więc taka maść to dobra rzecz na przykład po przekopywaniu ogródka. Mam w domu trochę gliceryny, więc pewnie jutro jeszcze spróbuję zrobić gliceryt żywokostowy ale już w wersji bez irysa jako krem do twarzy i dla mamy na reumatyzm (ciekawe czy pomoże).
Awatar użytkownika
begonia
100p
100p
Posty: 171
Od: 30 mar 2009, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie. okolice Stalowej Woli

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Alembik mozna prosic o przepis na maść z żywokostu, narzekam na kości ,mam haluksy.
Zapraszam do mnie.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21522
POZDRAWIAM:)
Zuzanna
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

A jak robisz ten gliceryd żywokostowy?
Uzywasz zamiast kremu do twarzy?
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Witam wszystkich gości :wit
Bardzo mnie cieszy,że wątek żyje i od czasu do czasu ktoś korzysta z porad i przepisów na ziółka
Tak rzadko tu zaglądam bo ostatnimi czasy mam wyjątkowo dużo obowiązków więc muszę wybierać na co przeznaczyć te kilka wolnych chwil.

Alembik z antyalergicznych to mam sprawdzone i stosowane od kilku lat :
pączki czeremchy i czarnej porzeczki. W moich stronach jeszcze za małe do zbierania.
Zazdroszczę Ci ,że możesz zebrać uszaki bzowe bo u nas nie mogę na nie trafić :wink:
Zainteresowały mnie jego właściwości autoimmunologiczne, antycukrzycowe, antycholesterolowe.

Grażynko gliceryd bardzo łatwo się robi i potrzeba niewiele składników

GLICERYD ŻYWOKOSTOWY
Stosuję proporcje 1 do 1
Dla przykładu do 500 ml żywokostu dodaj 500 ml gliceryny
Do tego 100 - 150 ml alkoholu.

Obrany, rozdrobniony korzeń żywokostu należy obficie skropić alkoholem i wymieszać,
po 15 minutach zalać gliceryną i znów dokładnie wymieszać.
Całość wlać do słoika ? zakręcić ? odstawić w ciemne ,ciepłe miejsce ( temperatura pokojowa)
i zostawić na okres około 4 tygodni mieszając od czasu do czasu.

Po tym okresie przygotować gazę poczwórnie złożoną lub jakieś płótno (u mnie najczęściej tetra czyli pieluchy)
wyłożyć masę i solidnie wycisnąć ? śliska sprawa ? :D
Tak wykonany gliceryd przechowuję w lodówce.

Można nim smarować miejsca stłuczeń, złamań, naciągnięć, trudno gojących się ran (smarować brzegi) itp.

Jednak w moim wypadku najczęściej gliceryd wykorzystywany jest do zrobienia maści (z dodatkiem różnych składników) bo jak dla mnie ? wygodniejszy w użyciu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatni ( ten na zdjęciach zaczęłam robić w grudniu i skończyłam w styczniu) na dokończenie leczenia zerwanych wiązadeł stopy u córci i na mój RZS. Jest z dodatkami tłuszczu gęsiego i 3 olejków ale dokładnie nie pamiętam jakie a ze zdjęć nie mogę wszystkiego rozszyfrować (mam w notatkach).
Jestem teraz w szpitalu na badaniach, jutro wracam i jak złapię chwilkę czasu to uzupełnię wpis o te dodatkowe składniki.
Stawy palców dłoni smaruję dokładniej i na końcu smaruję całe dłonie bo pozostałym stawom tez się przyda a i skóra ładnie wygląda po takich okładach. Zakładam rękawiczki i często zostawiam na cała noc.

Efekt rewelacyjny !!!
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Apteka na działce i w domu cz. II

Post »

Odszyfrowałam pozostałe olejki: dziurawiec lekarski, plectranthus amboinicus, owoce kasztanowca, drzewo herbaciane.

Znacie może coś dobrego na grzybicę stóp?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”