Żyworódka(Kalanchoe) Która lecznicza?

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Daigremontiana leczy katar , Pinnata - nie leczy.
Katar mam od 2 dni.
Przedwczoraj wciągałam nosem sok Daigremontiana (3xdz) i czułam ulgę w nosie i zatokach.
Wczoraj robiłam to samo z Pinnata - nie czułam nic.
Wracam do Daigremontiana.
Liście mam zamrożone . Po rozmrożeniu nie tracą swoich właściwości.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Mam katar paskudny, zatokowy, i już mi się ręka wyciągnęła w stronę parapetu gdzie stoi moja żyworódka, oczywiście ta niby "gorsza" ale jeszcze "rzuciłam" okiem w internet i ... czy nos i zatoki to już wnętrze czy nie?
Poczytałam troszkę na ten temat na rosyjskich stronach, u naszych wschodnich sąsiadów jak najbardziej Daigremontiana używana jest przy leczeniu kataru nawet u dzieci, tak więc wypróbuję i ja, ciekawe czy pomoże :D
Dziękuję również za rozjaśnienie umysłu w temacie rodzajów żyworódek, jak jedna tak i druga warta uprawy w domu ;:333
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Żyworódkę dostałam kiedyś od babci i od tamtej pory mi rośnie, ma liczne siewki i szybko ogarnęła mi cały parapet oraz muszę przyznać ,że jest rośliną niezniszczalną.Stosuję jej liście przy stłuczeniach i dodaję jej sok do odżywek i płukanek na włosy.
Tadeusz0987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 gru 2017, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

raflezja pisze:Siwecki45!
A gdzież Ty widzisz liście pierzaste u tej żyworódki z małymi roślinkami na brzegach liści, czyli u K. daigremontiana?
Przypominam Ci, że po łacinie pinnatus znaczy pierzasty i odnosi sie do niczego innego tylko do budowy liści.
K. pinnata jest właśnie żyworódka pierzastą, co potwierdza budowa blaszek liściowych dorosłych, nie młodocianych . Przyjrzyj się dobrze, a nie obrażaj wypowiadających sie tutaj forumowiczów, mnie również. Nie zżynam opisów. Odwiedziłam wiele ogrodów botanicznych, mających tę roślinę w swojej kolekcji, oczywiście prawidłowo podpisaną.

Nie znam Pani Sylwii Nowak, oczywiście chętnie do niej napiszę, że używa błędnych nazw zarówno łacińskich, jak i polskich.
Pani Janina Zawadzka już dawno myliła się odnośnie nazewnictwa.
Nie zgodzę się z tym co Pani napisała, bo wielokrotnie odwiedzałem blog Pani Sylwii Nowak i używała prawidłowego nazewnictwa. Jeszcze kilka lat temu zajmowała się naukowo zarówno Kalanchoe daigremontiana jak i pinnata i opisywala wyniki badań na swoich blogu. prowadziła również badania kliniczne w chorobach skóry leku z Kalanchoe. Interesuje się tego typu tematami i na forach jestem stałym gościem.
Zarówno Pan doktor Różański jak i Pani doktor Sylwia Nowak posiadają informacje poparte fachową literaturą i badaniami naukowymi. To w internecie jest tak ogromny miszmasz z tym nazewnictwem, aż głowa boli.
Daigremontiana = długie spiczaste liście, rozmnóżki na brzegach liści
Pinnata - liście owalne
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Tadeusz0987 pisze:
Daigremontiana = długie spiczaste liście, rozmnóżki na brzegach liści
Pinnata - liście owalne
Ależ ja własnie tak uważam i próbuję to wszystkim wytłumaczyć. Coś mi się wydaje że źle doczytałeś.
Mozesz podać link do tego bloga Sylwii Nowak?
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

raflezja pisze:Siwecki45!
A gdzież Ty widzisz liście pierzaste u tej żyworódki z małymi roślinkami na brzegach liści, czyli u K. daigremontiana? ...
...
Nie znam Pani Sylwii Nowak, oczywiście chętnie do niej napiszę, że używa błędnych nazw zarówno łacińskich, jak i polskich.
Pani Janina Zawadzka już dawno myliła się odnośnie nazewnictwa.
A ja się zapytam gdzie Pani widzi u Pinnaty pierzaste liście po za "łaciną"? Bo ja "widzę" pierzaste liście u K. daigremontiana. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że "pierzasta" może tyczyć się przenośni, a nie koniecznie łaciny. Tak poza tym to jakie ma Pani podstawy na swoje twierdzenia? Bo chyba jak się zwraca uwagę komuś uczonemu to chyba trzeba mieć jakieś podstawy? Pani Sylwia Nowak, którą chce Pani pouczać z pewnością miała porządne źródła skoro pisała pracę magisterką i na pewno to nie były internetowe bzdety.
Pozdrawiam
Krystian
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Żyworódka(Kalanchoe) Która lecznicza?

Post »

W nazewnictwie jest spore zamieszanie, dlatego uważam, ze nazewnictwo łacińskie jest bardziej odpowiednie.
Albo źle patrzysz, albo starasz się nie widzieć, być może nigdy nie spotkałeś dorosłej rośliny Kalanchoe pinnata.
Ma ona pierzasty układ liści dorosłych, są to liście złożone, liście młode sa owalne.
Czwarte zdjęcie na tej stronie przedstawia liście złożone u K. pinnata
http://www.kuzdrowiu.pl/?pid=main_tresc.pl.110

Natomiast K. daigremontiana ma blaszki liściowe pojedyncze, proste z młodymi roślinami na brzegach.
Po tym całym zamieszaniu prawdę mówiąc bałabym się stosować wewnętrznie obu roślin.

A Bloga Pani Sylwii Nowak nadal nie znalazłam :)
Chętnie poznałabym jej zdanie i podejście naukowe do tego problemu i jednoznaczne wyjaśnienie poruszanych tutaj tematów.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Żyworódka(Kalanchoe) Która lecznicza?

Post »

Wyczytałam natomiast w necie przed chwilą, że Sylwia Nowak
"Jest wzorem osoby, która z efektem łączy w życiu kilka ścieżek realizując się zawodowo. Sylwia Nowak jest przykładowo menedżerem artykułów kosmetycznych oraz specjalistą ds. podologii. Nadzoruje poza tym badania nad użyciem żyworódki pierzastej szczególnie jej największej odmiany Kalanchoe Pinnata. Suplementy powstające z tej rośliny są wykorzystywane nie tylko na terenie Polski, ale i na całym świecie. Podolog prowadzi ponadto stronę z blogiem, ? tam dzieli się z internautami swoimi odkryciami.
sylwianowak.pl"
Czyli jednak badania dotyczą K. pinnata a nie K. daigremontiana? Czy to jest ta pani właśnie, bo już sama nie wiem.
Nic, trzeba samemu poszukać wiadomości w naukowej literaturze światowej :)
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Żyworódka(Kalanchoe) Która lecznicza?

Post »

Nie sposób się nie zgodzić ;)
Pozdrawiam
Krystian
dominikj
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 lip 2014, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żyworódka(Kalanchoe) Która lecznicza?

Post »

Mam pytanie odnośnie żyworódki - mam ją w doniczce i zastanawiam się jak ją prowadzić. Z łodygi zaczynają wyrastać korzenie ale nie wiem dokładnie jak one działają skoro wyrastają bardzo wysoko. Może nie powinienem jej prowadzić do góry?
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Żyworódka(Kalanchoe) Która lecznicza?

Post »

U mnie też tak sie dzieje. Zarówno w przypadku Pinnata jak i Daigremontiana. To chyba u nich normalne :wink:
Pozdrawiam
Krystian
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”